Návrat mozgov?

Od vstupu Slovenska do Eúropskej únie a následného otvorenia pracovných trhov sa čoraz viac rozpráva o možnom úniku mozgov zo Slovenska. Čo sa stane, keď tí najšikovnejší Slováci - nádejní vedci, lekári, inžinieri - opustia Slovensko? Určite netreba podliehať panike. Ako na svojom blogu argumentuje napríklad Ján Žilinský, existuje veľa dôvodov prečo sa na Slovensku oplatí nielen zostať, ale sa naň aj prípadne vrátiť. V tomto článku sa krátko zamýšľam nad tým, kto by o návrate na Slovensko mal uvažovať a ako Slovensko samotné môže takýto návrat mozgov umožniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Kto by sa mal vrátiť?

Nie každý. Slovensko má v zahraničí napríklad viacero špičkových vedeckých kapacít. Z hľadiska celosvetového úžitku by návrat vedcov svetového formátu do krajiny, kde pre nich v súčasnosti neexistujú ideálne podmienky, nebol zďaleka optimálny. Úplne najlepší odborníci a výskumníci by mali pracovať tam, kde dokážu byť najproduktívnejší, pretože výsledky ich práce obohatia celý svet. Existencia takýchto odborníkov je sama osebe dobrou vizitkou pre Slovensko.

Je však v záujme Slovenska, aby takéto kapacity so svojou rodnou krajinou mohli udržiavať kontakt, ak oň majú záujem. Tieto kontakty umožnia špičkovým Slovákom v zahraničí nielen odovzdávať aspoň trochu svojich skúseností, ale môžu taktiež pôsobiť motivačne na slovenských študentov a (nielen) mladých ľudí všeobecne. Výbornú prácu v tomto smere odvádzajú organizácie ako napríklad Virtual Scientific Laboratories, ktoré organizujú konferencie a prednášky, ktorých sa pravidelne zúčasťňujú slovenskí a zahraniční špičkoví vedci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A čo ostatní?

Na druhej strane existuje veľký počet Slovákov, ktorí v zahraničí nadobudli vynikajúce vzdelanie alebo získali užitočné pracovné skúsenosti v oblastiach, ktoré v ich rodnej krajine možno ešte nie sú plne rozvinuté. Títo Slováci nikdy nebudú držiteľmi Nobelovej ceny, ale aj tak majú svojej krajine čo ponúknuť. Zatiaľčo v krajine, kde pôsobia, sa možno ocitávajú medzi mnohými, ktorí majú diplomy z elitných univerzít a sú tak možno celkom nahraditeľní, na Slovensku môžu ich schopnosti a skúsenosti byť k nezaplateniu.

Ako Slovákom uľahčiť návrat zo zahraničia

Mnoho zo Slovákov, ktorí patria do tejto skupiny, rozmýšľa o návrate domov. Ich rozhodnutie bude samozrejme nakoniec individuálne a bude závisieť od ich konkrétnej životnej situácie. Preto netreba nič vyčítať tým, ktorí sa rozhodnú inak. Existuje však niekoľko princípov, ktorých by sa Slovensko malo pridŕžať, aby svojim šikovným občanom čo najviac uľahčilo návrat do vlasti:

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko by malo dať najavo, že o svojich občanov v zahraničí stojí. Zdanlivo symbolické maličkosti môžu pri rozhodovaní vrátiť sa alebo nevrátiť veľmi výrazne zavážiť. Možno najaktuálnejším príkladom sú, samozrejme, prezidentské voľby, v ktorých Slováci zdržujúci sa v zahraničí nemohli voliť, a to dokonca ani na konzulátoch alebo veľvyslanectvách. Viacerí Slováci v zahraničí majú záujem sa niekedy vrátiť, pretože svoj návrat vidia ako spôsob, ktorým by svojej rodnej krajine mohli pomôcť. Je dôležité, aby mali pocit, že ich krajina má o ich pomoc záujem. Naštastie už existujú organizácie, ako napríklad LEAF, ktoré si to uvedomujú a ktoré sa aktívne snažia zlepšiť podmienky pre Slovákov pôsobiacich v zahraničí, ktorí možno uvažujú o budúcnosti na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá jazyková vybavenosť ľudí na Slovensku napomôže návratu Slovákov so zahraničnými partnermi a rodinami. Výučba cudzích jazykov na Slovensku je dôležitá nielen preto, že napríklad dobrá znalosť angličtiny je dnes takmer nevyhnutnosťou na pracovnom trhu a že otvára dvere do zahraničia, ale aj preto, že môže uľahčiť návrat Slovákom, ktorých rodinní príslušníci možno nevedia veľmi dobre (alebo vôbec) po slovensky.

Jednou z najvýraznejších prekážok, ktoré môžu zabrániť Slovákovi sa zo zahraničia vrátiť domov, je jeho osobný život alebo rodinná situácia. Slováci, ktorí napríklad dlhé roky študovali alebo pracovali v zahraničí, si celkom bežne nachádzajú v zahraničí partnerov a partnerky, s ktorými si potom zakladajú rodiny. Ich návrat do vlasti potom môže byť podmienený tým, či si ich partner alebo partnerka dokáže nájsť uspokojivé zamestnanie. To bude omnoho jednoduchšie v krajine, kde sa bežný človek na ulici dokáže s cudzincom relatívne plynulo dorozumieť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa napríklad Švéd, Nór alebo Holanďan chce vrátiť do svojej vlasti so svojou anglicky hovoriacou polovičkou, nebude to pre neho žiadny výrazný problém, lebo vie, že jeho partner(ka) si nájde primerané zamestnanie. Toto samozrejme tiež znamená, že Slovensko musí byť krajinou, kde sa imigranti budú cítiť vítaní a nebudú sa vo verejnom diskurze démonizovať.

Boj s korupciou a rodinkárstvom treba brať veľmi vážne. Slováci, ktorí v zahraničí žili dlhšiu dobu, navyše zvyčajne na Slovensku nemajú, možno s výnimkou rodiny a zopár dlhoročných známych a kamarátov, veľmi dobrú sieť kontaktov. Preto je dôležité, aby Slovensko bolo krajinou, kde sa pracovitý a čestný človek dokáže presadiť aj bez známostí. Máloktorý Slovák, často zvyknutý na meritokratickejšie spôsoby zo západných krajín, bude mať záujem vrátiť sa do krajiny, kde jeho jediná šanca niečo dosiahnuť príde len vtedy, ak bude poznať tých správnych ľudí.

Marek Hlaváč

Marek Hlaváč

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Doktorand v odbore politická ekonómia na Harvard University. Skúmam medzinárodné vzťahy, trhy práce, ako aj prerozdeľovanie a imigračnú politiku. V minulosti konzultant v súkromnom sektore a pre Svetovú banku, ako aj študent ekonómie na Princetone a verejných politík na Georgetowne. Hrdý rodák z Liptovského Mikuláša. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu