Lepšie počasie si organizátori akcie ani nemohli priať. Zasnežená a slnkom zaliata krajina tvorila malebnú kulisu fašiangových sprievodov. Súbory Kopaničiar, Kopa, Krajňanec, Brezovan, moravská Pentla a skupina Kýčer dopoludnia niekoľko ráz obišli celú Turú Lúku - miestnu časť Myjavy, aby domácich potešili veselou piesňou, tancom, bláznivými maskami a za odmenu si čosi odniesli v košíku či na šabli. Ukrátený o zážitok nebol nikto, pretože folkloristi rozdelení do štyroch skupín naozaj nevynechali takmer žiadnu uličku a kto chcel, ten ich mohol do svojho dvora pozvať a obdarovať klobáskou, slaninkou, vajíčkami či šiškami. A samozrejme dobrou kopaničiarskou slivovicou, ktorá v mrazivom februárovom dni určite príjemne zahriala hrdlá fašiangových pochôdzkarov. Pred poludním sa všetky sprievody zišli - ako inak - u primátora Myjavy a odtiaľ spoločne prešli do Gazdovského dvora, kde zábavný program pokračoval.
No nielen krojovanci pútali pozornosť ľudí, ale pred obedom im výborne sekundoval aj koňom ťahaný zrekonštruovaný pohrebný voz, ktorý mal na Myjave premiéru. Stuha s nápisom „Fašangy" na ňom však symbolizovala, že nemieri na niektorý z miestnych cintorínov, ale že jediný, kto sa v ňom v ten deň povezie bude hudobný nástroj - basa. Jej „pochovávanie" bolo naplánované na záver fašiangového programu v Gazdovskom dvore, kde to už od rána rozvoniavalo čerstvými šiškami, fánkami, klobásami a gulášom z diviny pripravovaným miestnymi poľovníkmi. Tradícia pochovávania basy je typická pre mnohé slovenské regióny a zachováva sa aj na myjavských kopaniciach. Tento rok bol navyše „smútočný obrad" doplnený pásmom ukážok pohrebných zvykov Myjavska, ktoré si zobrali na starosti ľudia z Centra tradičnej kultúry a členovia Divadla Korbáč.
Fašangy v Turej Lúke sú jedným zo štyroch podujatí tradičnej ľudovej kultúry, ktoré v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SR - ČR 2007 - 2013 podporila aj Európska únia. Nasledovať ich budú Dožinky v Turej Lúke a v Dolnom Němčí a Vaření trnek - tiež u moravských partnerov.
No a čo sa fašiangovej zábavy týka, veseliť sa podľa tradície možno do utorka do polnoci, potom už začína pôstne obdobie a hudobné nástroje sa do Veľkej noci odmlčia...
M. Hrin
(foto: autor, zverejnené aj na www.myjava.sk)