Kto zaplatí vlastenectvo?

Konečne som na to prišiel! Stačila krátka reportáž na TA3 a rozjasnilo sa mi. Nechápem, že mi to samému nedocvaklo skôr... Národniari chcú svojim návrhom vlasteneckého zákona pomôcť rozvíjať zručnosti žiakov základných škôl! V každej škole, v každej triede by mohla a mala visieť štátna vlajka Slovenskej republiky spolu so štátnym znakom. Lenže... Školy vraj na to nemajú financie. Čo teraz?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Možno by teda pomohlo, ak by tie štátne symboly vyrábali žiaci priamo na hodinách výtvarnej či pracovnej výchovy. Zošiť tri farebné pruhy látky, prifakliť v niekoľkých vrstvách dvojramenný kríž na modrom trojvrší a hotovo... Žiadne trápenie sa krížikovým stehom, žiadne gombíky na molitanom vyplnených pančuchových hlavičkách bábok. To isté platí aj pre výučbu v dielňach. Netreba si zadierať triesky do rúk pri výrobe vtáčích búdok, ale pekne z preglejky vyrezať symboly slovenskej štátnosti, nafarbiť a zlepiť. Kým sa takto vyzdobia všetky triedy, ubehne pekných pár vyučovacích hodín, možno aj školských rokov... (Jedna z učiteliek v reportáži povedala, že si to nevie predstaviť... No teda...)
 A teraz (polo)vážne. Nie som proti tomu, aby v našich školách tieto symboly boli, nechcem vyvolávať vášnivé diskusie typu „kríže na školách - áno či nie?", napokon, aj štátne symboly nesú znak kríža, ale zarazil ma výrok pána ministra Mikolaja, ktorý som už od neho počul či čítal viackrát. Na margo poznámky o nedostatku financií škôl na to, aby boli vlajkou a znakom vyzdobené všetky triedy povedal, že sú tieto zariadenia v kompetencií samosprávy a nech to teda ide cez ich rozpočet. Logické, všakže... Ale samospráva - obec, mesto - to nie je abstraktný pojem, skrýva v sebe konkrétne množstvo ľudí - občanov, ktorí na chod samosprávy prispievajú svojimi daňami. Takže to vlastenectvo, ktoré sa jedna koaličná strana snaží presadiť zákonom, môžeme školám nakoniec zaplatiť všetci. Iste, nejde o horibilnú sumu, ktorá by samosprávy zruinovala, ale skôr o princíp. My niečo vymyslíme, iní nech to zacvakajú. A ak sa nad tým budeme zamýšľať ďalej, ad absurdum, najideálnejšie bude, ak k tým štátnym symbolom pridajú vládni úradníci manuál, aké majú byť rozmerovo, z čoho majú byť zhotovené, logotyp a pod. A dodávateľmi budú nakoniec dve - tri firmy z celého Slovenska, ktoré takto dokážu spomínané symboly vyrobiť.
 Ja viem, fabulujem, špekulujem, vymýšľam si... Ale keď sa pozerám na každodennú slovenskú realitu, na tendre na dodávky vysielačiek, automobilových náhradných dielcov, sanitiek a pod., kladiem si otázku - Čo ak naozaj?

Marek Hrin

Marek Hrin

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nie som dôležitejší, ani menejcennejší ako tí, ktorí blogy čítajú, nedokazujem nič sebe ani iným, ale mám rád svet okolo seba. Skrátka obyčajný človek z ľudu... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu