Prečo slávim Vianoce?

Písmo: A- | A+

Za posledných pár dni ma stretla niekoľkokrát otázka, ktorú som uviedol v názve. Som rád. Zamyslel som sa a teraz Vám môžem predložiť môj názor.

Otázku, ktorú som predložil v nadpise som dostal práve preto, lebo ten kto ma pozná vie, že nie som zrovna veriaci človek, minimálne k tomu, čo píše Biblia a tak mnohých zaujíma, prečo vlastne Vianoce slávim.

Ako už všetci vieme, a je nám vštepované od malička, Vianoce sú kresťanský sviatok, kedy oslavujeme narodenie Ježiša Krista. Je tomu tak aj v tejto dobe?

Podľa môjho názoru už dávno nie. Pre niektorých sú Vianoce stresom, či len marketingovým ťahom, pre ďalších prihlúple dávanie darčekov alebo klamanie malých detí. Ja sa však nestotožňujem ani s jedným z týchto depresívnych názorov. 

Vianoce zbožňujem už od malička a hoc som bol vychovávaný vo viere, po dospelosti som k nej už neiklinoval. Vianočné sviatky, však milujem z iného dôvodu ako pre narodenie Ježiša. Mestá žijú, pretože všade vôkol nás môžeme nájsť blikajúce svetielka a či veľké vianočné gule, ktoré sa svojím leskom snažia zakryť hnusotu dnešných neumeleckých a funckionalistických budov. Mnoho ľudí, či už s punčom alebo cigánskou v ruke, ktorí si šťastne blahoželajú k úspešnému roku, ktorý sa za pár týždňov chýli ku koncu. Je to ale príležitosť aj pre rodinu, kedy sa zabudne na pracovné záväzky, kedy rodina znovu zasadne spoločne za stôl, bez toho, aby sa pri jedle nachádzali tablety, smartphony, alebo malicherné manželské hádky. A darčeky? Samozrejme sa na ne každý teší, či už deti alebo dospelí a prečo nie? Krásne dotvárajú to, na čo v celom tomto svete zabúdame. Rodinné šťastie a lásku.

Takže pre mňa sú Vianoce zabudnutím na stres a krásnym odpočinkom, ktorý si tak isto, na zimu, dopriala aj naša príroda.

Viem, že mnohí by mi iste povedali, že práve toto spôsobilo Ježišove narodenie a o to práve Ježišovi išlo. O lásku, pokoj a mier. Na druhú stranu všetci, či už veriaci alebo nie, vieme, že sa Ježiš narodil v marci a dátum Vianoc sa ustanovil práve vďaka pohanskému sviatku zimného slnovratu Kračún. Takže, či už tu kresťanstvo bolo alebo nie, Vianoce/Kračún sa slávili stále.

Príjemný deň a ešte príjemnejšie prichádzajúce vianočné sviatky všetkým! :)

Marek

Skryť Zatvoriť reklamu