Nesledujem slovenské televízie (s výnimkou Havrana a Do kríža), ale ČT24 a hlavne reláciu "Události, komentáře" sledujem takmer denne. V poslednom čase sa nahromadilo niekoľko udalostí.
V stredu rozoberali, prečo USA nechcú poskytnúť peniaze Ukrajine. Padol tam argument (parafrázujem): USA majú podporiť Ukrajinu, lebo bojuje za Európu.
Čo je toto za prístup? My doma si budeme riešiť zelené energie a krivdy minulosti, nedodržiavame vlastné dohody (záchrana Grécka, prístup k imigrantom, ktorým nebol udelený azyl), ale do vlastnej obrany nie sme schopní investovať a očakávame to opäť od Američanov?
Veď scenár ruského víťazstva na Ukrajine je celkom reálny. A keďže diktátorom a zloduchom netreba veriť sľuby, ale treba absolútne veriť ich hrozbám, Rusku nebude stačiť poraziť Ukrajinu.
Rusko už dnes vyrába viac munície ako Západ (ďaleko viac ako EÚ), pri delostreleckých granátoch je pomer asi 4:1 v prospech Rusov voči EÚ. Pokiaľ porazí Ukrajinu, o ktorej si myslí, že ju vojensky podporuje NATO a EÚ, myslíte si, že zaparkuje tanky, zastaví výrobu munície, zhabanú techniku z Ukrajiny vráti do krajiny pôvodu? Skôr si myslím, že keď už bude celý priemysel nastavený na vojenskú výrobu a ľudia budú nadšení zo zväčšovania ruského impéria, Putin si nebude môcť pomôcť (k svojej vlastnej radosti) a v expanzívnej imperiálnej politike bude pokračovať. A nečakám, že by zaútočil na južných moslimských susedov ako sú poslušné satelity, ani tie vzdialenejšie ako je kamarát Irán alebo Afganistan, plán je predsa dobyť Paríž.
V takom prípade bude sebazáchova hovoriť Európe, že musíme sa ubrániť sami. Nestačí mať cyklocesty a zelené strechy, tie ruské tanky nedokážu zastaviť. Bude potrebné urýchlene (na rýchlo sa budú musieť pozastaviť predpisy na emisie, stavebné povolenia a pod.) postaviť nové kapacity na výrobu zbraní a nábojov a bude nás to stáť nie necelé 2% HDP ako teraz, ale možno 5, možno 7 alebo 10% HDP. Bude to príprava na istú vojnu, ďalšie dôsledky (napríklad na generáciu detí, žijúcich vo virtuálnej realite) budú katastrofálne.
Toto predsa už niekto odhadoval, s rôznou presnosťou, ale pokiaľ viem nikdy to nebol lepší scenár, ako vojenská pomoc Ukrajine, aby Rusku prehralo už na Done a nie na Seine.
Spoliehanie sa na USA je šialenstvo, Biden nemôže podporovať Ukrajinu ako doteraz, lebo prehrá voľby (čo prehrá tak či tak) s Trumpom. Už dnes nepresadí takú podporu, akú chce a pritom ide o vývoz amerických zbraní (čiže pomáha aj domácim). Ak sa mu podarí vyobchodovať sprísenie imigračnej politiky, tak príde ďalší balík pomoci, za ktorý už republikánom nebude mať čo vymeniť. Od roku 2025 bude Trump robiť svoju vlastnú politiku pomsty (ako Fico), a pretože Hunter Biden mal niečo s Ukrajinou, tak si to odskáče aj Ukrajina.
Preto nerozumiem liknavosti EÚ. Už teraz sa mali výrazne navyšovať kapacity na výrobu delostreleckých nábojov. Pomoc EÚ bez Maďarska mala byť schválená už dávno (Maďari by si ju aj s úrokmi mali doplatiť, ak niečo budú chcieť od ostatných krajín EÚ). Namiesto toho sa tu príjme deklarácia o začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou.
Nemôžem si pomôcť, toto im v zákopoch veľmi nepomôže. Ako gesto solidarity OK, ale podstatné je, že sa nemajú čím brániť. Oni vedia, že Rusi popravujú zajatcov, že ich vlastným dedinám a mestám hrozí, že dopadnú ako Buča, a preto budú bojovať aj holými rukami. Ale ako upozorňujú už takmer všetci, Ukrajincom dochádzajú ľudia. Putinovi sa oplatí výmena milióna svojich mŕtvych vojakov za pol milióna mŕtvych ukrajinských vojakov, lebo potom už ostane len domobrana s kalašnikovmi s jedným zásobníkom.
Keby Veľká Británia neodišla z EÚ, možno by ani jej podpora nebola taká vysoká ako je. A hoci sme sa snažili urobiť brexit Britom čo najťažší, posielame im moslimských teroristov (a utečencov), pretože, kto by už chcel žiť vo Francúzsku, sami si všeličo pokazili pridlhými lockdownami, majú lenivých úradníkov a prebujnené "nezávislé" zdravotníctvo, silné odbory a ľavicovú opozíciu, ktorá ide čoskoro prevziať moc, ich poslanci sú taká istá bieda ako v EÚ či USA, ale napriek tomu vedia, že musia podporovať Ukrajinu hlavne vojensky. V Európe je porovnateľné jedine Nemecko, ktoré ale budovalo armádu len pro forma, v skutočnosti sa nikdy žiadnych bojov neplánovali zúčastniť, takže mali viac zbraní ako potrebovali. Ale treba aj ich pochváliť, lebo okrem východného bloku je to zo strany EÚ slabé.
Podpora Ukrajiny klesá a celkovo z krajín EÚ vojenská podpora je hlavne z Nemecka. Aj Dánsko, Fínsko a Švédsko dáva pomerne veľa, Pobaltie a Poľsko, Česko a my dávame pomerne k HDP viac, ale Francúzsko, Taliansko či Španielsko Ukrajinu veľmi nepodporujú. Tak to vyzerá, že bezpečnosť Európy je dôležitejšia pre USA a britské impérium (UK, Kanada aj Austrália). A to je hanba, hlavne s ohľadom na to, koľko rokov do NATO krajiny EÚ prispievali menej ako mali.
Takže rokovania v Bruseli o tom, aký úplatok by chcel Orbán za podporu ďalšieho balíčka opatrení, sú v podstate stratou času. Potrebujeme naštartovať zbrojný priemysel tak, aby sme dnes zastavili Rusko. Dnes nás to bude stáť možno 4% HDP, ale je to lepší scenár ako vyššie spomínané Rusko na hraniciach a podstatne vyššie výdavky na neodvratnú vojnu na území EÚ.
Hoci fyzicky nemáme tú muníciu, ktorú Ukrajina potrebuje (ako to spomína článok na N-ku), iné zbrane (strely s dlhším doletom, lietadlá) by mohli aspoň skomplikovať presun munície na frontu - Ukrajinci už v minulosti vedeli ostreľovať vojenské posádky hlboko v okupovanom Donbase. S lepšími strelami by mohli zničiť infraštruktúru alebo konvoje. Za neúspech protiofenzívy je zodpovedná neochota Západu dodať Ukrajine lietadlá, takže bez leteckej podpory nemali Ukrajinci veľa šancí.
Západná Európa žije takmer 80 rokov bez toho, aby niekto aspoň poznal, čo je to vojna. Pár vojakov, ktorých sme poslali do oblastí, v ktorých USA a Veľká Británia predtým zviedli boje s nepriateľmi (Irak, Afganistan) je nič. USA po traume z Vietnamu majú tiež 50 rokov relatívnej absencie od vojny, hoci majú väčší podiel občanov, ktorí boli aktívne vo vojnách ako Európa. Preto si ani nevieme predstaviť, aké to bude, keď budeme mať ruské tanky v európskych mestách. A keďže to snáď nikto (s výnimkou rtd. kpt. Danka) nechce, treba robiť opatrenia, ktoré tomu zabránia. Dnes sú lacnejšie a jednoduchšie ako budú zajtra, ale zadarmo nie sú. Ak sú tu politici, ktorí držia Putinovi a tým ovplyvňujú postoje svojich krajín, mali by sa na pomoci dohodnúť krajiny na inej platforme ako EÚ alebo NATO.
Všeobecné spoliehanie sa na iných (občan na štát, štát na EÚ, predstavitelia EÚ na svoju byrokraciu) vedie k tomu, že sme ako deti a nevidíme, ako blízko sme veľkej katastrofe. Pokiaľ chceme ostať v mieri, musíme pomôcť Ukrajine zastaviť Rusko a to nie o rok, ale teraz.