Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?

Umelá inteligencia (AI) zažíva boom. Rovnako ako populisti, šíritelia hoaxov, psychopati či narcisticky narušení ľudia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dnešnom svete ľudia preferujú obal pred obsahom. Preto majú dnes populisti v demokratických krajinách väčší úspech ako kedysi. Manipulovanie s masami ide dobre machiavelistom a psychopatom, o temnej triáde som už viackrát písal.

Slovensko si zvolilo v deväťdesiatych rokoch JUDr. Vladimíra Mečiara. Toho pred 20 rokmi nahradil JUDr. Róbert Fico. Iné krajiny na konci minulého storočia nepodľahli populistom, veď iba Lukašenko a trochu neskôr Orbán vládnu takto dlho. Dnes však už aj tradične demokratické krajiny nemajú problém zvoliť si podobných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už asi 10 rokov pomáha šíreniu populizmu a hoaxom existencia sociálnych sietí, ktoré ľahšie a rýchlejšie šíria lži a propagandu než pravdu.

Dnes tu máme umelú inteligenciu (AI), ktorá síce zahŕňa rôzne časti, ale najznámejšie sú rečové a grafické moduly.

Aké sú pozitíva AI?

Komunikácia osamelých

Ak ju používajú osamelí dôchodcovia, ľudia s nastupujúcimi kognitívnymi poruchami (ako alzheimer), možno im pomôže psychicky alebo vďaka komunikácii môže spomaliť demenciu, hoci neviem, či už sú na to nejaké štúdie.

Iné pozitíva sa netýkajú tej najpoužívanejšej časti, symbolizovanej ChatGPT. V poučnom rozhovore to spomína človek, ktorý do toho vidí. Pozitíva sa teda týkajú malého podielu vedeckého skúmania využitia hlbokého učenia.

SkryťVypnúť reklamu

Toto môže priniesť pozitíva napríklad pri identifikácii chorôb, pričom AI nevie prečo, len môže odhaliť podobu medzi skenmi MRI a vedci musia AI správne naučiť. Takéto použitie hlbokého učenia je skutočne užitočné, a môže pomôcť odhaliť korelácie tam, kde nás to nenapadlo hľadať. Kauzalitu musí samozrejme formulovať a dokázať vedec.

Aké sú negatíva AI?

Veľké jazykové moduly ako ChatGPT vedia spájať slová na základe štatistiky, ktorú získali učením sa na vstupných textoch. Toto nás vedie hneď k niekoľkým negatívam.

Strata slovnej zásoby

Texty, ktoré tvorí AI sa na seba budú viac a viac podobať, pretože originalita autorov je štatisticky bezvýznamná a tak sa slovná zásoba bude zužovať. Nebude to vďaka Veľkému bratovi ako v románe 1984, ale pravdepodobnosť použitia slova "conundrum" v texte vyprodukovanom AI je o mnoho rádov nižšia ako u Jordana Petersona.

SkryťVypnúť reklamu

Pokles inteligencie

Toto možno niekto nepovažuje za negatívum, ale za pozitívum AI. Myslenie bolí, pamätať si, že 2+2=4, načo, veď sa spýtam AI.

Moderná demokracia vznikla ako výsledok rastu inteligencie obyvateľov, z ktorých sa vytvorila dostatočne početná elita, aby zmenili systém. Keby nemali Madison, Jefferson či Adams podporu slobodymilovných ľudí, nepresadili by vznik USA a ústavu, ktorá aj po 250 rokoch predstavuje záchranné koleso pred nástupom diktatúry tupých psychopatických narcisov ako Trump či Vance. A slobodu chcú len inteligentní ľudia.

Človek je tvor politický, správa vecí verejných si vyžaduje angažovanosť a znalosť. Keďže AI neponúka fakty, ale štatisticky prevládajúce dáta, nemožno jej delegovať naše povinnosti občanov, pretože iní, ktorým na moci záleží viac (slušní ľudia do politickej žumpy nechcú veľmi ísť) tu demokraciu zrušia. A tak prídeme aj vďaka AI o naše slobody, pretože hlúpy človek by ich aj tak nevedel použiť.

SkryťVypnúť reklamu

AI nedokáže riešiť zložitejšie logické úlohy, ale ľudská inteligencia je aj o triviálnych úlohách a pamäti, v čom spoliehanie sa AI spôsobí degeneráciu.

Lži, dez- a mis- informácie, propaganda

Ruská a čínska propaganda produkuje veľké množstvo dezinformácií a lží, ktoré potom AI používa pri svojom učení sa, takže ich opakovane použije. Fakt takisto ako sémantika v jazykových moduloch rolu nehrá, len blízkosť slov vo vetách (trochu zjednodušene). V roku 2024 vyprodukovala ruská propaganda 2 400 000 článkov, tieto sú súčasťou jazykových modulov AI používaných na západe.

Deepfake

Skutočná novinárčina je relácia ČT24 Newsroom ČT24. V diele z 25.3.2025 je jednak reportáž o tom, ako v roku 2025 dokáže Rusko umučiť vo väzení 27 ročnú ukrajinskú novinárku Viktóriu Roschynu, pričom nevydá ani jej telo, túto by si mali pozrieť všetci, ktorí tak obdivujú Putina, ale nepozrie si ju nik.

Neskôr sa venujú internetovým podvodom a ukazujú, ako za 45 minút dokáže šikovnejší človek pripraviť kvalitné (teda realistické, zvuk a obraz synchrónny) AI video, ktorého nepravosť nebude väčšina ľudí schopná odhaliť. Deepfake tu je a ovplyvňuje voľby už dnes.

Strata pracovných miest

Hoci vo všeobecnosti platí, že nová technológia pripraví o prácu ľudí, ale zlepší život spoločnosti a títo ľudia si nájdu inú prácu, dnes sme predsa len v inej situácii, ako keď sa začali rozširovať automobily.

V tých časoch bola starosť o to, či a akú má človek prácu, záležitosťou tohto človeka. Predstava, že by sa mali všetci skladať na nejaké náhrady ľuďom, ktorých o prácu pripravil rozvoj, či konkurencia neprichádzala do úvahy. Až s nárastom socializmu sa to stalo témou.

Margaret Thatcher musela v roku 1984 čeliť problému, že 2/3 baníkov vstúpili do štrajku, pretože sa rozhodla zavrieť asi desatinu uhoľných baní a prepustiť 20 000 z 189 000 baníkov. Keďže v tom čase vlastnil v Spojenom Kráľovstve štát takmer všetko (podiel štátnych výdavkov na HDP bol 45% oproti 15% v roku 1910), takmer ju to pripravilo o post premiéra.

AI nezoberie veľa pracovných miest naraz, navyše to bude v súkromnom sektore, avšak budú tu tlaky, aby štát zariadil, aby ľudia, ktorí o prácu takto prídu, mohli nájsť inú a lepšie platenú prácu. Aj obsah vzdelávania určuje u nás štát tak, že po ešte väčšom rozšírení AI nebude príliš aktuálne, ale tie problémy sú tu dlhodobejšie.

Celkovo to asi nebude až taký veľký problém, pretože umelá inteligencie nie je dosť inteligentná, aby nahradila prácu odborníkov - lekárov, daňových poradcov, vedcov či programátorov, hoci už dnes si slabí "programátori" nechávajú vygenerovať kód u AI. Je to ako outsourcovať do Indie, každý výsledok AI je nutné skontrolovať, čo slabý programátor nevie. Navyše dávať do AI nejaký kód alebo dokonca dáta je väčšinou v rozpore s pravidlami firmy.

AI vie vyrobiť krajšie vyzerajúci text alebo obrázok ako priemerný človek. Takto môže slúžiť ako pomôcka, ale v podstate sa AI dá v odborných témach pýtať iba také otázky, na ktoré viete odpoveď, lebo inak uveríte nejakej nepravde.

Strata súkromia

Ľudia používajúci sociálne siete so stratou súkromných a citlivých dát asi problém nemajú, platia nimi za používanie sociálnych sietí. AI, ktorá (podľa riaditeľa Microsoftu z dokumentu Umelá inteligencia a my) si zoberie všetko, k čomu máme prístup na našom počítači my a použije to, bude mať takto prístup k našim citlivým dátam.

Tak ako Microsoft nemá problém spustiť ransomware alebo vírus pri otvorení e-mailu (podľa mňa je to zodpovednosť spoločnosti, ktorá e-mail software predáva, nie užívateľa, ten by bol za to zodpovedný, iba ak by potvrdil spustenie neznámej aplikácie pod administrátorským účtom, pričom on iba zobrazuje správu v outlooku - ale to je iná téma), tak nebude problém dodať vaše citlivé dáta AI za účelom zodpovedania vašej požiadavky.

Čína dnes sleduje svojich občanov aj vďaka moderným technológiám, môže sa to stať aj nám.

Zbytočná spotreba elektriny

ChatGPT požiadavka spotrebuje 3 Wh. V porovnaní s tým napríklad dovoz tovaru z Číny (Šanghaj-Rotterdam asi 19 000 km) na veľkom tankeri (s 20 000 kontajnermi), ktorý má spotrebu 4 Wh na námornú míľu (1,8km) a tonu výtlaku vychádza na 60 Wh na 1 kg tovaru. Čiže dvadsať požiadaviek na ChatGPT spotrebuje toľko energie, koľko je potrebné na dovoz kilogramu tovaru z 20 000 km vzdialenej Číny do prístavu v Európe. Je ale pravda, že doprava autom 5 km z obchodu je asi 4 kWh, čiže asi 1300 požiadaviek, čiže asi 80 požiadaviek na 1 kg tovaru, ak z obchodu kupujete väčší nákup.

Lenže AI na rozdiel od dopravy ponúka pochybné informácie za účelom skôr zábavy ako hľadania informácií a počty požiadaviek sú závratné. Podľa ChatGPT je to 1 miliarda požiadaviek denne, podľa tohto článku 9 miliárd, teda 10 TWh ročne. Google má na požiadavku desatinu spotreby. Slovensko má spotrebu asi 30 TWh ročne.

Ak nastane nárast počtu požiadaviek, čo nastane s tým, že ľudia budú leniví rozmýšľať, a preto sa budú viac a viac pýtať AI aj na bežné veci. Ak pol miliardy ľudí dá denne 200 požiadaviek, tak sme na 100-násobku, čiže 3000 TWh ročne, čo by bola osmina celosvetovej spotreby.

Záver

Umelá inteligencia nie je totožná so softvérom ako takým. Používanie AI v súčasnosti pozostáva z prevažnej väčšiny z komunikácie s veľkými jazykovými modulmi, ktoré len vedia spájať slová dokopy tak, že sa to podobá na iné texty. Táto zábavka má pomerne malé pozitíva a značné negatíva, ktoré sú viditeľné už dnes.

Sociálne siete rozbili vyspelé demokratické spoločnosti, ktoré len veľmi ťažko budú hľadať cestu naspäť k občianskej spoločnosti. AI môže tento trend urýchliť a znásobiť. Je potrebné počúvať sociológov a psychológov a pokúsiť sa ju regulovať.

Ľudská sloboda nie je neobmedzená, dnes už nemôže Arthur Conan Doyle navštevovať legálne ópiové brlohy v Londýne, pretože následky rozšírenia drog sú pre spoločnosť horšie ako ich regulácia a dokonca aj represia. Podobné negatívne účinky na človeka ako používanie drog môžu mať isté produkty informatizácie - online stávkovanie, sociálne siete aj jazykové moduly AI. Všetky sú tu za účelom zisku, ktorý je vyšší pri väčšom používaní, takže ľudia sú motivovaní tráviť s týmito aplikáciami čo najviac času.

Máme vedcov v oblasti spoločenských vied, ktorí by vedeli poukázať na riziká a politici by ich mali zohľadniť v legislatíve. Toto sa ale nedeje v dostatočnej miere. Umelú inteligenciu tak treba používať opatrne, ak vôbec.

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  3 240x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu