Na vytvorenie tohoto príspevku bol použitý aj materiál z knihy Rina Fisichella - Keď Viera Myslí.
Kto som ? Odkiaľ a kam kráčam ? Aký zmysel má moje bytie ?
Už od úsvitu ľudstva sme postavení pred pretrvajúcu otázku: Kto je človek a aký vzťah ho viaže s tajomstvom Boha ? Je to večná otázka , ktorá sa počnúc delfským výrokom „ Gnothi seauton „ ( poznaj sám seba ) tiahne celými dejinami.
Výrok „Poznaj sám seba „ je najvyššou výzvou voči človekovi , je konečným vyjadrením osobného poznania, pretože sa dotýka podstaty a hĺbky vlastného skúmania a zároveň aj preto , že odkrýva najhlbšie napätie subjektu , ktorý objavuje sám seba ako objekt poznania.
Kto je človek ?? Kľúčovým bodom sa stáva prijatie a stretnutie sa s Božím tajomstvom, alebo jeho odmietnutie. Otázka „kto je človek ?“ nemôže obísť inú, vážnejšiu otázku, a to otázku „kto je Boh ?“. Dnešná teológia sa stretáva s nevyhnutnosťou vedieť uviesť do vzťahu dva subjekty a ukázať cestu riešenia, ktorá by bola čo najdôslednejšou, v každom prípade však bez toho , aby ukrátila ktorúkoľvek z oboch vyššie spomenutých vlastností, predovšetkým slobodu.
Prvá kapitola prvej časti Konštitúcie Gaudium et spes sústreďuje svoju pozornosť na dôstojnosť ľudskej osoby. Pretože „Tajomstvo človeka sa popravde naozaj vyjasňuje jedine v tajomstve vteleného Slova.“ A jedine v Kristovi sa zjavuje vyvrcholenie ľudskej dôstojnosti a veľkosti. Je absolútnym vyvrcholením antropocentrizmu.
Človek bude vždy pre seba samého veľkým tajomstvom ; okolnosti života – zvlášť utrpenie a smrť – mu často ukazujú „záhadnosť“ jeho osobného stavu. Ak chceme nájsť riešenie ktoré by nás vyviedlo z tejto záhadnosti musíme jednoznačne nastúpiť na cestu vedúcu ku Kristovi. Táto cesta umožňuje človeku stať sa slobodným sám pred sebou , a zároveň prekonať vlastnú rozporuplnosť, pretože mu umožňuje dosiahnuť zmysel existencie.
Len v zjavení Ježiša Krista môže človek spoznať samého seba a len v jeho svetle môže nahliadnuť a prekonať i vlastné hranice. I zmysel svojej existencie. Pretože zmysel ľudskej existencie nemusí byť explicitne život samotný ale zmysel ďaleko presahujúci človeka a jeho vlastnú existenciu, v ktorom je obsiahnuté všetko podmienené. Tak ako prechod Izraelitov cez Červené more . Nebolo zmyslom ich prechodu prejsť suchou nohou po dne mora ale prejsť na druhý breh, na druhú stranu. A tak i samotná existencia človeka nemusí mať zmysel v bytí samotnom ale v tom čo dáva jeho bytie. Ak by bolo zmyslom samotné bytie, život človeka tu na zemi. Či by sme neboli tými najúbohejšími stvoreniami !?? Narodiť sa, trpieť, živoriť, zodrať sa prácou a nakoniec aj tak zomrieť ? Vyzerá to ako vrchol a zmysel existencie ?? Uspokojí sa človek s takýmto zmyslom ??
Určite nie !! Zmysel presahuje samotné hranice smrti a siaha do samotnej večnosti, až k večnému pôvodcovi všetkého. Nik si nemôže myslieť, že nájde svoj základ v sebe samom ; dnes to netvrdí už ani veda. Pretože sa človek dotýka najvyššej reality , ktorá je vnímaná ako cieľ. Tento konečný cieľ a zmysel je aj princípom slobody.
Sám Kristus hovorí: „ Ja Sám dávam život dobrovoľne. Nik mi ho neberie. Mám moc dať ho a mám moc zase si ho vziať.“ Čiže Kristus sám slobodne dáva svoj život v poslušnosti a dobrovoľnej podriadenosti Otcovi za nás všetkých. Ak by sme toto všetko opomenuli celý zmysel Kristovej obety by bol bezcenný a stratil by sa v iracionálne. Človek je slobodný a má moc si zvoliť. Či už rešpektovať tento svet s jeho zákonitosťami a jeho stvoriteľom alebo ho slobodne zavrhnúť a tak zaprieť i samého seba, a navždy zamknúť tajomstvo a zmysel svojej existencie.
Sloboda je prostriedkom nášho života na ceste k Bohu alebo prostriedkom smrti v slobodnom zavrhnutí Boha a vytlačení ho úplne mimo spektra svojho života. A tak sa nám sloboda tento Boží dar podľa toho ako ju využívame môže stáť víťazstvom alebo naopak fatálnou prehrou. No prvým predpokladom pochopenia vlastného tajomstva v Zjavení Ježiša Krista je Viera a jej slobodné prijatie. No veľkým a smutným, osudovým omylom alebo dá sa povedať i chybou je , že sa väčšina ľudí snaží pochopiť aby mohla uveriť, namiesto toho aby vo viere prvotnej konečne pochopili.
Zmysel ľudskej existencie sa dá nájsť jedine len v Bohu a v jeho Zjavení sa.
Ale to už je na osobnej slobode každého z nás, či už začneme hľadať a objavovať alebo s predsudkami zavrieme dvere tajomstva vlastnej existencie ešte skôr, než sme ich vôbec stihli pootvoriť.
Slobodná viera v Boha je jediná cesta k tajomstvu človeka !!
Jedine a vždy slobodná, nikdy inak !!