Ide o fotografiu, ktorá vznikla v roku 1990. Poviete si, OK, čo je na tom zvláštne? Zvláštny je však jej obsah a miesto vzniku. Na prvý pohľad len tmavá, navyše zrnitá fotka a zopár farebných lúčov. Ale o čo vlastne ide???
Je to snímka sondy Voyager 1 (vypustená v roku 1977), ktorá poukazuje na nekonečnosť vesmíru, a to výrazne kontrastujúc s našou Zemou. Tak čo...našli ste ju? Áno, je to tá malá bodka, ktorá sa nachádza v pravom slnečnom lúči. Priznám sa, aj mne chvíľu trvalo, kým som ju našiel. A to mám zrak celkom dobrý :) Dôvod môjho tápania je ale opodstatnený. V momente vzniku fotografie delilo sondu Voyager 1 od našej "matičky Zeme" neuveriteľných viac ako 6 biliónov km, čo presahuje 40-násobok vzdialenosti Zem-Slnko! Preto aj veľkosť Zeme na snímke dosahuje len 0,12 pixela! Sonda snímku vyhotovila v momente, keď sa blížila k hraniciam našej slnečnej sústavy, teda tam, kde je už vplyv Slnka len minimálny. Dnes už tieto hranice prekročila a postupne náš solárny systém opúšťa, pričom namierené to má k kviezde AC+79 3888 v súhvezdí Žirafy, ku ktorej by mala doraziť za 40 000 rokov.
Carl Sagan po zhliadnutí snímky povedal: "Celá ľudská história sa odohrala v tom maličkom pixeli, ktorý je naším jediným domovom."
P.S.: Pre tých, ktorých téma zaujala, odporúčam knihu od významného astronóma Carla Sagana: Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space. Sú v nej pekné myšlienky, ktoré nás nútia rozmýšľať o našej malosti a pominuteľnosti v nekonečnosti vesmíru.