Keď si kúpite jabĺčko, alebo banánik, máte na ňom nálepku. Čo s ňou spravíte? Hodíte ju do koša, alebo ju len tak zahodíte v byte/dome, pár dní sa tam váľa, potom sa vám prilepí na podrážku, vykráčate s ňou na topánke vonku, kde sa odlepí a po čase si nájde svoju cestu do odpadového kanálu? Teraz, keď som vo vás trošičku prebudil hanbu, môžeme pokračovať ďalej.
V pacifiku sa nachádza niekoľko väčších vírov, ktoré vytvárajú stabilné ekosystémy, z dvoch hlavných príčin. Prvou je, že mnoho rýb z nich nedokáže vyplávať preč a druhou, že presne tu sa deje všetka zábava v oceánoch. Avšak ak vypustíme do oceánu odpad, chytí ho prúd a zavedie priamo do víru, odkiaľ nemá cesty späť. Severopacifický vír má rozlohu 20 miliónov štvorcových kilometrov a to z neho tvorí najväčší ekosystém na planéte.
Great Pacific Garbage Patch(GPGP pre skrátenie) nie je plávajúci ostrov veľkosti Texasu. Kiežby. Ak by to bola pravda, bolo by pre nás jednoduchšie ho skúmať a čistiť. V skutočnosti to sú dve obrovské kopy odpadu, ktoré vážia cez sto miliónov ton. A váha tohto odpadu sa môže doslova iba zväčovať.
Trochu vedeckejší pohľad na vec nám napovie, že fotodegradáciou, teda rozkladaním materiálov pomocou slnka, sa väčšina polymérov rozloží na stále menšie a menšie čiastočky. Avšak mikroskopický odpad tohto pôvodu je už ďalej nerozložiteľný a vylučuje látky ako Bisfenol A (látka ktorá spôsobuje rôzne chuťovky ako úbytok spermii u mužov a zvýšený výskyt rakoviny prsníka). Drvivá väčšina tohto odpadu má svoj pôvod na súši a ďalšími zdrojmi odpadu v GPGP sú takisto ropné plošiny, či komerčné lovenie rýb. Dokonca desať percent odpadu, ktorý pláva po oceáne sú použité rybárske siete.
Tak teda čo môžu spôsobiť tony plávajúceho odpadu v oceáne? Morské živočíchy, ktoré sú zapletené do sietí, mŕtve vtáky, v ktorých žalúdkoch nachádzame hrudky z nálepiek z ovocia a kompletné narušenie ekosystému. Pretože symbióza plávajúceho odpadu a vodného ekosystému je úplne na hlavu.
Ale čo s tým? V prvom rade aspoň trochu triediť odpad, nech sa dostane tam kam má. Aby sme jedného dňa neprišli o všetky chutnučké ančovičky ako v jednej epizóde Futuramy.
zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Pacific_Garbage_Patch