Čo všetko dokáže spätná väzba

Rozdiel medzi kritikou a spätnou väzbou je tenká pomyselná čiara, ktorú niektorí ľudia nedokážu vidieť. No kde kritika ničí, tam spätná väzba tvorí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V minulom článku sme si povedali niečo o kritike. Povedali sme si, ako kritik často nerešpektuje toho druhého a ako negatívne to vplýva na kritizovaného. Dnes si povieme o oveľa zdravšej forme vyjadrovania názoru, o spätnej väzbe.

U spätnej väzby sú kľúčové niektoré veci. Tá prvá je, či dotyčný človek stojí o náš názor, alebo mu ho chtiac – nechtiac nanútime. Ak o neho nestojí, nič dobré tým nezískame, maximálne tak narušíme väzbu s ním.

Ďalšou vecou je, že spätná väzba takmer až nutne potrebuje, aby sme k danému človeku prejavili náklonnosť a rešpekt. Pokiaľ túto našu emúciu ten druhý vníma, je to úplne niečo iné, ako keď dostáva kritiku, z ktorej môže cítiť skôr útlak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spätnú väzbu by sme mali dávať s empatiou a počas toho premýšľať, ako sa ten druhý cíti. Aby sme mu nerobili veci, ktoré my sami radi nemáme. Takéto dávnie argumentov potom u druhého nepôsobuje tie zlé pocity, ako to vytvára kritika. Človek nezostane zahanbený, ponížený, apatický, neberie mu to energiu, sebavedomie, či úctu.

Pri spätnej väzbe je určite vhodné hovoriť o svojich pocitoch. Sme emočné bytosti a keď ten druhý hovorí o pocitoch, spozornieme a ďaleko viac ho vnímame. Máme vtedy aj ďaleko lepšie a osobnejšie prepojenie a celkovo si viac rozumieme. Takýto prejav nesúhlasu v tom druhom nespôsobuje potom takmer žiadne zlé pocity.

SkryťVypnúť reklamu

Spätná äzba umožňuje tomu druhému sa slobodne rozhodovať, ako bude konať, nemá za cieľ ho ovládnuť. A už len ten samotný pocit slobody prispieva k tomu, že sa cíti s nami dobre.

Stav kritiky neumožňuje tvoriť, no spätná väzba áno. Kritika vytvára problém vo vzťahu dvoch ľudí, no spätná väzba ho rieši. Dvaja ľudia môžu spolu rásť na základe toho, že spoznávajú názory a postoje toho druhého. Zvyšuje sa medzi nimi náklonnosť a spolupatričnosť. Vytvára teda zdravé prostredie vo vzťahoch a tie môžu potom prekvitať.

Marek Zajac

Marek Zajac

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poradca v partnerských vzťahoch a autor knihy Ako sa stať princeznou na bielej kobyle. Ako školiteľovi predaja a osobného rozvoja prešlo mojimi seminármi niekoľko tisíc ľudí. Práca s ľudmi ma priviedla k túžbe im porozumieť a štúdium ľudskej mysle sa stalo mojou najväčšou vášňou. Dnes ľuďom pomáham nielen uspieť, ale aj zvládať niektoré životné situácie, v ktorých si nevedia pomôcť sami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu