Zdanenie hospodárskej straty - rýchle peniaze pre vládnucu elitu

Srandovná logika - preddavok dane na budúce straty - sa ujala. Čo si o tom myslia ľudia, ktorí budú donútení dať do likvidácie nové firmy alebo ich predať za babku a odísť na zárobky za mláku, tých, ktorí sa toť ocitli pod stoličkou rozhorčenej občianky v parlamente, aj tak nezaujíma. Čistiť hospodárstvo od stratových firiem je postup, ktorý už nepatrí do moderného ekonomického myslenia. Firmy mnohokrát sú totiž zakladané ako posledná jediná alternatíva ako prežiť a neocitnúť sa na úrade práce, kde im dajú 5€ na deň. Žiadnu sociálnu solidaritu tu nevidím, hoci sa jedná, čisto nominálne, o socialistickú vládnu stranu, ktorej poslanci sú slovenskí ovčania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Prečítala som si reakcie na smerácke daňové kotrmelce v eTrende. Musím konštatovať, že neexistuje v našich médiách kladná reakcia na túto novotu. Zabezpečenie dane z budúcich ziskov je známe už dávnejšie v západnej Európe, a to hlavne v najvyspelejších ekonomikách. Je čudné, že naša vládnuca elita považuje Slovensko za vyspelý štát so silnou ekonomikou. Daňové licencie sa pýtajú tam, kde si už firmy vytvorili silné podnikateľské prostredie a majú zásoby peňazí.

Na Slovensku je to presne naopak. Firmy vznikajú ako huby po daždi (je to však často z núdze cnosť), no výkony majú minimálne. Je nemorálne žiadať od malých a stredných podnikateľov, aby znášali záťaž v slovenských podmienkach totožnú s prostredím privátneho sektora v Nemecku, Beneluxe či Rakúsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto záťaž bola zlomyseľne zvýšená, aby zničila podnikateľskú vrstvu národa, tú vrstvu, ktorá bola až doteraz znevýhodňovaná aj tak voči zahraničnej konkurencii, ktorá tu takzvane investuje miliardové investície.

Z vyššie napísaného vyplýva, že daňová politika počas vlády Smer-u začala vyzerať ako krízová, nie ako úspešná, ako sa to do nemoty omieľa. Situácia je natoľko zúfalá, že dominujúcej oligarchii je jedno, čo bude zajtra, hlavne že má dnes na cigary a meďáky. V roku 2015 zhrabne rýchlo licencie a čo bude potom, to ich zrejme už nezaujíma.

Netreba snáď pripomínať, že zničenie zamestnanosti, kúpyschopnosti, produkcie zisku, bude znamenať zhoršenie už aj tak dosť zlej situácie. A preto: Hlasujte proti daňovým licenciám v petícii.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte dodám jeden detail: Konštruktéri tejto daňovej pasce to mali fajn - pre nich - premyslené. Navnadili tisíce nových podnikateľov na zakladanie nových firiem pod tlakom, že už to nebude také ľahké, nezabudli predlžovať termíny, aby rozmnožili čo najviac dav budúcich daňových poplatníkov a potom zatiahli slučku. Pretlačili do novely daňové licencie. Morálka takéhoto konania je pochybná. Tu je dav slovenských občanov vnímaný len ako stádo ovcí, s ktorým sa aj veľmi podobne, po bačovsky, zachádza.

Tento článok, ako ste si všimli, si nedáva servítku pred ústa na rozdiel od môjho predošlého na túto tému.

Ľudmila Marešová-Balážová

Ľudmila Marešová-Balážová

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalá aj terajšia blogerka Zoznam autorových rubrík:  poetickáprozaickásochy, tabule, pamätníky Bratirecenzie

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu