1. Nápad na predmet článku. Toto je dôležité. Téma článku by mala nadväzovať už na nejaký existujúci článok tak, aby tým vytvorila želanú wikireťaz článkov navzájom na seba odkazujúcich. Teda, ak som napísala článok o Churchillovi, lebo ma zaujal ako historická postava, ale množstvo červených odkazov v ňom nasvedčuje, že článok nie je dostatočne implementovaný do súvislej informačnej reťaze a zároveň má preto aj slabú vypovedaciu hodnotu, som nútená/ý vytvoriť aj tieto nové dopĺňajúce články. Zároveň je dobré ich osobitne uviesť v kapitolke „Pozri aj". Redaktor tým zhodnocuje svoju prácu tak, že na ňu upozorňuje a ponúka ju ako doplňujúcu info k téme, ktorú sa čitateľ rozhodol študovať. Doplňujúce články nemusia byť superdlhé, dôležité je, že podajú všetky vysvetľujúce údaje. Odporúčam však zistiť, či už článok s týmto názvom vo wiki neexistuje.
2. Začiatok spracúvania článku by mal spočívať v prvom rade v získaní zdrojov údajov pre danú tému mimo wikipédie, vo wikipédii, v literatúre, časopisoch a na webe. Preto si pre začiatok vytvoríme kapitolky na svojom pieskovisku „ Iné projekty" (commons, wikisource, wikicitáty,), „Zdroje" (jazykové preklady, písomné zdroje zásadného významu) „Externé odkazy" a „Referencie". Použijeme pri tom vyhradené na to určené wikišablóny, ktoré uľahčujú prácu. Ak ich raz nakopírujeme do článku, už ich z pieskoviska nevymázavame, poslúžia aj nabudúce.
Pri výbere zdrojov mimo wikipédie postupujeme opatrne. Takisto kriticky pristupujeme ku zdrojom pod cudzojazyčnými článkami, ktoré prekladáme. Uprednostníme seriózne a také, ktoré majú čo najhustejší výskyt údajov so serióznym autorstvom. Využívame iné encyklopédie online na webe a v papierových vydaniach, originálne publikácie diel a pod. Vyhýbame sa bulváru. Ak tvoríme článok o prečítanej knihe, máme problém korektného zdroja priam pod rukou. Uvedieme ISBN, rok vydania. Názov vydavateľa.
Ak máme nahromadený dostatočne široký fond prameňov, vieme, čo a ako chceme uviesť v texte, začneme tvoriť želaný produkt na svojom pieskovisku.
3. Infobox Do piesku si prekopírujeme zodpovedajúci infobox (spisovateľ, matematik, diplomat, popová skupina, atď.). Infobox zvyšuje informačnú hodnotu vášho článku, veľmi urýchľuje získanie prvotných základných informácií. Dobrý článok bez infoboxu nie je možné vytvoriť. Je to ten dlhý obdĺžnik napravo, ktorý má štruktúrované pole s riadkami.
4. Text . Ďalší krok je napísanie základnej definície predmetu článku ako úvod. Tu si dajme záležať na presných dátumoch, menách a názvoch v tvare podľa pravidiel slovenského pravopisu. Nasleduje telo článku, podrobný opis s údajmi rozdelený do menších subkapitol. Ak máme takto zhromaždené údaje v texte, vyberáme si jednotlivé kategórie a prepisujeme ich z článku do infoboxu. Tento sled krokov zabezpečí, že sa vám bude infobox vypĺňať rýchlo a šikovne.
5. Referencie. Nezabúdame ich vpisovať a odkazovať už pri písaní článku, pokiaľ ich máme, vyhneme sa tak štylistickým chybám, ak by sme to robili dodatočne. Používame pritom šablóny na to určené, tak, aby sa nám zjavovali vo výslednom texte s číselnými exponentmi a šipkami v oddieli referencie.
Najprv vytvoríme kapitolu Referencie, potom si prekopírujeme patričný link a vložíme do textu tam, kde chceme mať exponent odkazu. Odkaz sa automaticky nakopíruje do kapitoly referencie. Hotovo.
6.Preklady. Ak preberáme tému z cudzojazyčného zdroja, prekladáme článok manuálne, nie za pomoci google-translatora, tento preklad musí niesť znaky originality, nesmie byť okopírovaný. Toto by znamenalo porušenie autorského zákona, čomu sa na wikipédii treba zaručene vyhnúť. Čo znamená, že preberať z cudzojazyčných zdrojov môže len redaktor s lepšími znalosťami cudzích jazykov a za použitia prekladových slovníkov.
7. Obrázky. Obrázky vkladáme len za pomoci šablóny Súbor, ktorú nájdeme medzi nástrojmi svojho generátora článkov. Všetky musia byť nahraté najprv na „Wikimedia Commons" alebo na domácej wikipédii. Ak vkladáme obrázok do infoboxu, prekopírujeme len holý názov obrázku, ktorý je uvedený na wikimedia commons.
8. Hotový článok na piesku ešte raz naposledy skontrolujeme a prekopírujeme ho naostro do riadneho novovytvoreného článku. Do políčka naľavo - search - vpíšeme presný názov nového článku a stračíme enter. Naskočí nám červený nadpis článku. Klikneme naň, pričom sa nám otvorí generátor článkov, doňho vložíme celý článok. Uložíme. Nakoniec nezabudnime zaradiť svoje encyklopedické dielo do kategórií, ktoré sú už vytvorené. Ak kategória neexistuje, vytvoríme ju. Ak nepoznáme kategórie, použijeme systém hot cat, ktorý nám ponúka už vytvorené kategórie. Ak sa hodia, odklikneme ich a uložíme. Finito.