Kto je občianske združenie Marginal?

Zdravíme Vás, milí čitatelia! Budeme sa Vám prihovárať v nepravidelných intervaloch a informovať Vás o zaujímavostiach zo sveta tretieho sektora všeobecne, najmä o situácii v oblasti našej cieľovej skupiny, a teda utečencov a o novinkách zo života nášho občianskeho združenia. Cieľom prvého článku je predstaviť sa Vám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Zdravíme Vás, milí čitatelia! Budeme sa Vám prihovárať v nepravidelných intervaloch a informovať Vás o zaujímavostiach zo sveta tretieho sektora všeobecne, najmä o situácii v oblasti našej cieľovej skupiny, a teda utečencov a o novinkách zo života nášho občianskeho združenia.

Cieľom prvého článku je predstaviť sa Vám.

Občianske združenie Marginal vzniklo v novembri 2009 pod názvom Marginal - lokálne partnerstvo sociálnej inklúzie Bratislava z iniciatívy Fondu sociálneho rozvoja a odborníkov pracujúcich v oblasti pomoci občanov, rodín a komunít ohrozených sociálnou exklúziou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koncom roka 2012 prešlo občianske združenie zmenou stanov a zmenilo svoj názov na Marginal.

Základným cieľom občianskeho združenia Marginal je ochrana, rešpektovanie a podpora ľudských práv, základných slobôd a záujmov predovšetkým tých osôb, ktoré majú obmedzený prístup ku sociálnym, ekonomickým a kultúrnym zdrojom bežne dostupným väčšine občanov.

Poslaním občianskeho združenia je predchádzanie sociálneho vylúčenia, aktivity na zlepšenie sociálnej inklúzie znevýhodnených skupín obyvateľstva, zvyšovanie možností uplatnenia marginalizovaných skupín obyvateľstva na trhu práce, rozvoj vzdelanostnej úrovne a rozvíjanie životných zručností znevýhodnených skupín obyvateľstva s cieľom prispieť k ich aktívnej participácií na dianí v spoločnosti a k plnohodnotnej integrácií do spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Občianske združenie sa zároveň usiluje o zvyšovanie uvedomenia a zmenu postojov majoritnej spoločnosti v smere, ktorý povedie k minimalizácií sociálneho vylúčenia určitých skupín spoločnosti a k rovnocennému spolužitiu na princípoch pluralizmu.

Dáždnikový pochod, Deň utečencov 2013, Košice
Dáždnikový pochod, Deň utečencov 2013, Košice (zdroj: Daša Knošková)

V súčasnej dobe medzi hlavné cieľové skupiny, na ktoré sa občianske združenie Marginal zameriava, sú migranti, najmä skupina utečencov a v danej oblasti realizuje niekoľko projektov.

Aktuálne realizujeme tieto projekty:

STEP 2: Projekt zameraný na integráciu osôb s udelenou medzinárodnou ochranou na území stredného a východného Slovenska (Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Košický samosprávny kraj), v období od 1.4.2014 do 31.3.2015. V rámci projektu poskytujeme našim klientom sociálne poradenstvo a asistenciu, právne služby, psychologické služby, finančnú a materiálnu pomoc. Projekt je financovaný z Európskeho fondu pre utečencov, všeobecný program Solidarita pri riadení migračných tokov.

SkryťVypnúť reklamu

GARANT 2: Hlavným cieľom projektu je zlepšenie právneho povedomia príslušníkov cieľovej skupiny projektu a zabezpečenie poskytovania právneho poradenstva a právnej pomoci príslušníkom cieľovej skupiny, ktorými sú cudzinci zaistení v Útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach a Medveďove. Projekt je realizovaný od 1.7.2014 do 30.06.2015 a je financovaný z Európskeho fondu pre návrat, všeobecný program Solidarita a riadenie migračných tokov.

CoolTourSwap: Cieľom projektu je výmena kultúrneho dedičstva migrantov pochádzajúcich z rôznych tretích krajín (Afganistan, Somálsko, Irak, Irán, Ruská federácia, Tibet a iné) a kultúrneho dedičstva slovenského obyvateľstva za účelom sociálnej inklúzie a integrácie migrantov do majoritnej spoločnosti. Zámer a ciele projektu budú realizované prostredníctvom workshopov od júla do decembra 2014 v troch rôznych mestách Slovenska: Bratislava, Žilina, Košice. Projekt je financovaný Ministerstvom kultúry SR.

SkryťVypnúť reklamu

Správny krok: Ide o projekt „Školy rodinných financií“ pre klientov občianskeho združenia Marginal, za účelom získania zručností s narábaním s financiami. Tento projekt je realizovaný od marca 2014 s finančnou podporou Nadácie pre deti Slovenska a spoločnosti Provident v rámci Žilinského a Košického samosprávneho kraja.

Tieto projekty sme realizovali a úspešne ukončili:

Oslava nového roku Nawroz v Košiciach
Oslava nového roku Nawroz v Košiciach (zdroj: Daša Knošková)

STEP: Predchodca aktuálneho projektu STEP 2, realizovaný v období od 1.4.2013 do 31.3.2014.

GARANT: Predchodca aktuálneho projektu GARANT 2 realizovaný od 1.10.2013 do 30.6.2014.

AGDM: Cieľom projektu bol monitoring stavu prijímacích podmienok a následnej integrácie utečencov na území SR počas konca roku 2014. Projekt bol financovaný vďaka UNHCR.
EDAL: Občianske združenie Marginal sa v období od marca 2013 do januára 2014 podieľalo na realizácii projektu EDAL (European Database of Asylum Law) ako národný expert. Cieľom projektu bolo zozbierať a spracovať významné rozhodnutia na národnej úrovni v oblasti azylového práva. Na internetovej stránke http://www.asylumlawdatabase.eu/en môžete nájsť významné rozhodnutia slovenských, ale aj zahraničných orgánov (migračných úradov) alebo súdov z oblasti azylového práva.

Veríme, že Vás naše články zaujmú a vzbudia vo Vás zvedavosť na dané témy, ktoré budeme s Vami radi rozvíjať. V prípade akýchkoľvek otázok alebo nápadov nás neváhajte kontaktovať. V ďalšom článku Vám predstavíme rozdiel medzi rôznymi typmi medzinárodnej ochrany v Slovenskej republike.

Autor článku: Michaela Guldanová

OZ Marginal

OZ Marginal

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hlavným cieľom občianskeho združenia Marginal je predchádzanie vylúčenia marginalizovaných skupín v majoritnej spoločnosti. Súčasné projekty sú zamerané na integráciu utečencov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu