Prvý ročník Festivalu tibetských filmov v Bratislave

Písmo: A- | A+

V sobotu 15. novembra 2014 sa Kultúrne centrum Dunaj na Nedbalovej ulici zmenilo na miesto dýchajúce tibetskou kultúrou a na pár hodín dovolilo návštevníkom, zasvätiť sa do krás a tajomstiev Tibetu a zároveň nazrieť do problematiky utečencov žijúcich na Slovensku.

Obrázok blogu
(zdroj: Veronika Čierniková)

Tibetská asociácia, na čele s predsedom Matejom Medveckým, zorganizovala prvý ročník Festivalu tibetských filmov, ktorý prebiehal v čase od 10:00 do 18:00 v priestoroch kultúrneho centra Dunaj. Návštevníkom ponúkol bohatý program, kde sa mohli nielen veľa dozvedieť, ale zároveň na chvíľu preniknúť do čarovného sveta Tibetu a ochutnať kúsok tibetskej kuchyne vďaka tibetským pirohom momo (recept nájdete v našom článku: „Čo sú pirohy „momo“?) a slanému maslovému čaju, ktoré pre návštevníkov pripravili azylanti z Tibetu.

Festival ponúkol návštevníkom premietanie zaujímavých dokumentárnych filmov: Tibetská kniha mŕtvych – Cesta života (život a smrť z pohľadu tibetskej kultúry), Tibetská kniha mŕtvych – Veľké vyslobodenie (priebeh smrti a čo nás čaká po nej) a Zrkadlo prázdnoty (dokument o živote v kláštore). Počas prestávok medzi jednotlivými dokumentami sa návštevníci dozvedeli veľa nového z diskusie o Tibete očami Číňanov v minulosti a dnes s tibetológom a sinológom Martinom Slobodníkom, z prednášky o utečencoch žijúcich na Slovensku s Tomášom Bauerom z nášho občianskeho združenia Marginal a z besedy o živote na Slovensku s azylantmi z Tibetu, s Jampom a Lobsangom.

Obrázok blogu
(zdroj: Veronika Čierniková)

Počas celého dňa si návštevníci mohli vychutnať bohatý sprievodný program. Milovníci umenia sa mohli nechať pomaľovať prírodnou hennou a prepísať si svoje meno do tibetštiny. Klub tibetskej dogy, ktorá poskytovala informácie o chove, organizácií a účasti na výstavách dovolila návštevníkom pohladkať veľké Tibetské dogy. Medzi ďalšími účastníkmi festivalu bolo aj meditačné centrum Lamu Sangyeho, Tarab Inštitút Slovensko a čaje s vonnými tyčinkami z virtuálnej čajovne sanctuary.

Na záver programu návštevníkov čakal zaujímavý kvíz s hodnotnými cenami. Počas celého dňa bolo vidieť, že návštevníci si festival plne užívajú, čo naznačovali veľké úsmevy na ich tvárach a záujem dozvedieť sa viac...Veríme, že aj o rok, budeme mať možnosť, byť súčasťou 2. ročníka Festivalu tibetských filmov, na ktorý sa už teraz veľmi tešíme. Tibetskej asociácií chceme popriať veľa úspechov a ďalších (rovnako skvelých) akcií.


Autor článku: Mária Bohunická

Autor fotografií: Veronika Čierniková (fotografka Tibetskej asociácie)

Skryť Zatvoriť reklamu