Na prvý pokus - pred niekoľkými týždňami - to nevyšlo. Objektívne príčiny v cestovnej kancelárií. Na druhý pokus to už vyšlo – hoci s nepredvídanými okolnosťami. Hneď skoro ráno, pri úvodnom príhovore v autobuse nám totiž sprievodca trocha schladil naše nadšenie. Upozornil nás, že v Bavorsku je mimoriadna situácia, vzhľadom sa summit G7, ktorý tam práve v ten deň mal začať. Nuž pravdu povediac, vedela som, že summit má byť v Nemecku – ale že sa dostaneme až do takej tesnej blízkosti, to som veru netušila.
A tak sa celý náš poznávací zájazd niesol tak trocha v duchu summitu G7. Hneď po prekročení štátnej hranice do Nemecka ( z Rakúska) sme uvideli, že pohraničné kontroly cez tento významný víkend opäť fungovali. Takmer ako za starých čias. Našťastie, colníci zobrali na kontrolu poľský autobus – a my sme sa kontrole vyhli.
Kúsok od hraníc s Rakúskom sme navštívili prvý zámok - Herrenchiemsee. Zámok Herrenchiemsee je postavený na ostrove na jazere Chiemsee. Toto jazero je najväčšie v Bavorsku, má asi 80 km2 a právom je teda nazývané ako Bavorské more. Z prístavu v mestečku Prien sme sa preplavili na ostrov. Plavba trvala asi 20 minút. Zámok bol postavný za 3 roky, ale nikdy nebol úplne dokončený. Svojim štýlom pripomína Versailles.




Návšteva druhého zámku v sobotu bola už náročnejšia. Mali sme naplánovanú návštevu zámku Linderhoff, ktorý je v blízkosti zámku Elmau, kde prebiehal práve v tých chvíľach summit G7. Vodiči mali informácie o uzávierke viacerých ciest a o uzávierke časti diaľnice.
Nuž, nebolo pre nich ľahké sa tam dostať - ale zvládli to výborne. Policajné hliadky boli takmer na každej križovatke. Na zámok Liderhoff sme išli po bočných cestách, po strmých horských serpentínach, ale aj tak sme sa policajtom celkom nevyhli. Podľa údajov z nemeckej televizie bolo v akcii asi 30.000 policajtov ( podľa informácií v našich médiach 20.000).
Zámok Linderhoff bol síce najmenší z navštívených zámkov, ale mne sa páčil najviac. Prekrásne bolo aj jeho okolie a nádherný výhľad na Alpy.





Po skončení prehliadky zámku, krásneho parku, jaskyne a priľahlých budov sme sa kvôli bezpečnostným uzávierkam ciest - bočnými cestami cez Rakúsko ( cez Tirolské Alpy) , dostali autobusom naspäť do Nemecka do Ulmu, kde sme mali zabezpečený nocľah. Hotel, v ktorom sme mali v blízkosti ďalších zámkov byť ubytovaní, vraj musel rezerváciu prenechať pre ubytovanie policajtov.
Sobota bola ukončená silnou búrkou ale nedeľa bola krásna slnečná – a naplánované sme mali návštevy dvoch zámkov – Neuschweinstein a Hohenschwangau. Vstupenky na zámky je potrebné rezervovať vopred – denne nimi totiž prechádzajú tisícky turistov. Trocha ma prekvapila prevaha ázijských turistov. Na Neunschweinstein sme sa vyviezli miestnou prepravou – a kúsok asi 5 minút bolo treba ísť ešte pešo. Turistické autobusy musia zostať dolu v mestečku Schwangau. Významnou turistickou atrakciou – kúsok od zámku Neunschweinstein je most Marienbrucke – odkiaľ sa dajú urobiť skvelé zábery zámku.




Posledným zámkom bol Hohenschwangau. V tomto zámku Ludvík II prežil svoje detstvo. Hrady Hohenschwangau a Neunschweinstein sú od seba vzdialené len zopár kilometrov - pre oba je východiskovým bodom mestečko Schwangau.




Vďaka summitu G7 sme videli obrovský kus krásneho bavorského vidieka - pretože kvôli uzávierke časti diaľnice sme museli ísť domov po bočných cestách.
Poznávací zájazd Za krásami bavorských zámkov bol skutočne nádherný – odporúčam ho absolvovať. Najlepšie však mimo summitu G7 :-).
Ospravedlňujem sa za zníženú kvalitu fotografií – znova raz platilo to, že čo sa môže pokaziť sa pokazí. V tomto prípade sa obeťou stal náš fotoaparát, fotili sme len v núdzovom režime :-).