Na jazere nie sú oficiálne vymerané štátne hranice – ide o spoločnú vodnú plochu. Nemci Bodamské jazero nazývajú aj Švábske more. Jazero sa skladá z Horného jazera (Obersee) a Dolného jazera (Untersee), ktoré v dĺžke asi 4 km spája rieka Rýn, pretekajúca jazerom.
V okolí Bodamského jazera možno navštíviť viaceré krásne miesta.

Masa vody v jazere výrazne ovplyvňuje mikroklímu tejto oblasti. Pôsobí ako akumulátor tepla a spolu s južnými vetrami spôsobuje miernu klímu v tejto oblasti. Darí sa tu pestovaniu ovocia, zeleniny a vinohradníctvu.

Na Bodamskom jazere sú 3 väčšie ostrovy : Reichenau, Mainau a Lindau. My sme navštívili jeden z nich.
Ostrov Mainau
Ostrov Mainau leží v severozápadnej časti Bodamského jazera a je známy ako Kvetinový ostrov. Nie je potrebné plaviť sa naň loďou - s pevninou je spojený mostom. Vďaka priaznivej klíme sa na ostrove darí subtropickým aj tropickým rastlinám. Podľa ročných období sa kvetinová výzdoba ostrova mení a ostrov hýri rôznymi krásnymi sezónnymi kvetmi.
V srdci kvetinového ostrova je arborétum s množstvom rôznych drevín z celého sveta. Vo veľkej záhrade s krovinami možno objaviť viac ako 700 druhov kríkov. V Palmovej záhrade na zámockej terase sa nachádza vyše 20 druhov paliem. Na ostrove sa nachádza aj motýlárium, s tropickými druhmi, ktoré voľne poletujú medzi návštevníkmi. Súčasťou areálu je aj malá zoologická záhrada.




Friedrichshafen a Múzeum vzducholodí (Múzeum Zeppelin)
Mesto Friedrichshafen sa preslávilo vo svete vďaka vzducholodiam. Priznám sa, že som sa nikdy pred našou návštevou nezamýšľala nad historickým významom vzducholodí. Nevedela som ani to, že pochádzali z nemeckého mestečka pri Bodamskom jazere.

Prvú riaditeľnú vzducholoď skonštruoval technický samouk – penzionovaný nemecký dôstojník – gróf Ferdinand von Zeppelin. V roku 1900 sa prvá vzducholoď vzniesla z hangáru pri Bodamskom jazere. Najúspešnejšia vzducholoď sa volala Graf Zeppelin - za 12 rokov urobila stovky letov cez Atlantický oceán. Bola poháňaná svietiplynom. Let do USA trval 111 hodín, čo bolo v porovnaní s lodnou prepravou (ktorá trvala niekoľko týždňov) oveľa rýchlejšie.

Vzducholode ponúkali pasažierom bezkonkurenčný luxus a komfort. Lety smerovali hlavne do USA a do Brazílie. V roku 1937 došlo ku obrovskej tragédií, keď vzducholoď Hindenburg pri pristávaní v Lakehurste vybuchla a začala horieť. Zahynulo 13 cestujúcich a 22 členov posádky. 60 ľudí sa zachránilo. Po vypuknutí vojny sa začala nová éra lietania – éra lietadiel a vzducholode pomaly upadali do zabudnutia. Všetky tieto informácie a ešte oveľa viac získate v Múzeu vzducholodí.


St. Gallen - metropola severovýchodného Švajčiarska
O meste St. Gallen som už v minulosti písala. Je to krásne mesto neďaleko Bodamského jazera a je metropolou severovýchodného Švajčiarska. Jeho zakladateľom bol írsky mních svätý Gallus, ktorý si tu zriadil v roku 612 pustovňu. Na mieste pustovne neskôr vzniklo opátstvo, kde boli uložené jeho ostatky. Sv. Gallus je patrónom mesta St. Gallen aj patrónom celého Švajčiarska.

Najslávnejšou miestnou pamiatkou je baroková katedrála s historickou knižnicou, v ktorej je takmer 140.000 dokumentov.



Bodamské jazero je najväčším rezervoárom pitnej vody v Európe.
Jazero aj so svojim širším okolím je významnou turistickou oblasťou. Okolo neho sú početné cyklotrasy, s peknými pohľadmi na blízku hladinu jazera a na panorámu Álp v diaľke.




Dĺžka pobežia jazera je 273 km ( 173 km Nemecko, 72 km Švajčiarsko, 28 km Rakúsko). Už samotná dĺžka pobrežia vypovedá o tom, že prejsť z jedného významného bodu do druhého môže byť časovo náročné. Pre urýchlenie týchto prepráv slúži dobre fungujúca trajektová preprava.
A čo dodať na záver?
Asi len to, že s Bodamským jazerom je to ako s dobrým človekom. Priaznivo vplýva na celé svoje okolie. A ľudí troch štátov nerozdeľuje - ale naopak - spája.