Veľkolepé múzeum Swarovski (Swarovski Kristalwelten) bolo otvorené v roku 1995, keď spoločnosť Swarovski oslavovala 100. výročie založenia spoločnosti. Múzeum je lokalizované v blízkosti sídla spoločnosti - v mestečku Wattens v Rakúsku, neďaleko Innsbrucku.
V súčasnosti navštívi toto múzeum priemerne 4000 až 6000 turistov denne a je druhým najnavštevovanejším miestom v Rakúsku (po viedenskom Schönbrunne).
Múzeum tvorí 16 komnát (pôvodne ich bolo 14, v máji 2015 boli otvorené ďalšie dve) a každá komnata je originálnou kombináciou svetla, zvukov, malieb a krištáľov. Autormi scenérií sú renomovaní umelci z celého sveta – napríklad Salvador Dalí, či Andy Warhol.
Vstup do výstavných komnát vedie cez hlavu obra s krištáľovými očami.

Vo vstupnej sieni sa nachádza najväčší krištáľ, aký bol ručne vybrúsený ( 300-tisíc karátov ) a taktiež aj najmenší, na ktorý sa pozerá cez lupu ( 0,00015 karátu).



Postupne prechádzate jednotlivými komnatami, okúzlení nielen tým, čo vidíte, ale aj hudbou, ktorú počujete. Niektoré zvukové efekty sú úplne autentické - napríklad prechádzate "ľadovou" podlahou a počujete pukanie ľadu.




Swarovski krištáľ je umelo vyrábané krištáľové sklo. Krištáľ obsahuje rôzne prímesy, ktoré sú dodnes firemným tajomstvom. Swarovski fabrika používa špeciálne brúsenie krištáľov na dosahovanie dokonalých ostrých brusov, ktorými sa dosahuje perfektný lom svetla.


Súčasťou výstavnej expozície sú aj šperky, ktoré boli ozdobou úspešných filmov, muzikálov a divadelných hier ( napríklad kostýmy pre film Mouline Rouge, alebo pre bondovky).



Motív zvierat zdobených krištáľmi Swarovski je tiež súčasťou výstavnej expozície.

Nuž, takúto bižutériu by som si asi na seba nedala, ale vyzerá to zaujímavo...

...a zvierací motív ešte raz

Okolo múzea je nádherný park. Táto oblasť bola navrhnutá Andréem Hellerom. Dominantou parku je krištáľový oblak, ktorý zdobí 800 tisíc Swarovského krištáľov.




V presklenej budove v parku je herná plocha pre deti, ktorá bola navrhnutá nemeckou umelkyňou Monikou Gilsing. Jej súčasťou je 20 metrová detská veža s atrakciami.

Z areálu parku vidíte v tesnej blízkosti múzea výrobný závod Swarovski. Keď sa obhliadnete okolo seba a v diaľke vidíte krásu Tirolských Álp, tak sa vôbec nečudujete, že pán Swarovski sa pred rokmi rozhodol usadiť sa práve v tomto mestečku.


Stručná história spoločnosti Swarovski
Zakladateľom spoločnosti Swarovski bol Daniel Swarovski. Narodil sa v roku 1862 v Jiřetíne pod Bukovou v Čechách, neďaleko Jablonca nad Nisou. Vyučil sa za umeleckého sklára a neskôr odišiel do Paríža a do Viedne. Inšpirovaný miestnymi majstrami a možnosťami elektrickej energie tu skonštruoval brusičský stroj. V roku 1892 si stroj nechal patentovať a v roku 1895 založil firmu Swarovski & Co. spolu s Armadom Kosmannom (francúzsky investor). Sídlom spoločnosti sa stala tirolská dedina Wattens. Dôvodom lokalizácie vo Wattens bola výdatnosť vodných prameňov v tejto oblasti, pomocou ktorých získavali elektrickú energiu, potrebnú na pohon brusičských strojov.
Pôvodne sa svojou výrobou sústreďovali na lustre, neskôr aj na výrobu šperkov. Spoločnosti sa začalo veľmi rýchlo dariť, hlavne vďaka luxusným šperkom, pre ich nádherný lesk a priezračnosť. V roku 1895 spoločnosť začínala svoju prevádzku s počtom zamestnancov 4, za rok bolo už zamestancov firmy 100 a teraz ich je 28 tisíc.
Od roku 1913 si spoločnosť vyrába svoj vlastný krištáľ (umelo vyrábané krištáľové sklo).
V Tirolsku sa Swarovski stretáva so známymi osobnosťami vtedajšej módy a začína sa jeho spolupráca s módnym priemyslom. Slabosť pre šperky Swarovski malo a má veľa slávnych osobností – od Marlen Dietrich až po Madonu. Sú ozdobou úspešných filmov, muzikálov a divadelných hier (napr. kostýmy pre film Mouline Rouge, alebo bondovky).
V priestoroch múzea je na ploche 800 m2 aj najväčšie nákupné centrum Swarovski na svete. Šperky sa tu predávajú za veľkoobchodné ceny.
Prehliadka múzea bola pre mňa nádherným zážitkom - ak budete Tirolskom prechádzať, môže to byť inšpirácia aj pre vás.
Zdroje, z ktorých som čerpala: www.stylovabizuterie.cz, cs.wikipedia.org, informačné tabuľky v múzeu a informačná brožúrka