Rakúska Soľná komora (Salzkammergut) je na jazerá štedrá. Má ich vo svojej ponuke veľa, majú rôzne veľkosti a rôzne tvary, ale všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Poloha pod alpskými končiarmi im dáva výnimočnú krásu.

Jazero Traunsee
Jazero Traunsee je vďaka svojej hĺbke 191 metrov najhlbším jazerom v Rakúsku. Je situované v Hornom Rakúsku, v oblasti Soľnej komory. Jazero je napájané riekou Traun.
Návštevníci Soľnej komory mi asi dajú za pravdu, že táto oblasť patrí ku najkrajším oblastiam Rakúska. Úžasné alpské končiare, krásne lúky a množstvo jazier je zárukou úspechu u väčšiny návštevníkov. Okolo jazera Traunsee vedie vstupná cesta do Soľnej komory – takže Vás jazero takmer 12 km sprevádza pozdĺž cesty autom. Našim plánovaným miestom zastávky bolo mestečko Gmunden a vodný Zámok Orth.

Vodný Zámok Orth je delikatesa. Jeho poloha na jazere a dlhý drevený most sú užasne fotogenické. Ak by v mestečku Gmunden nebolo už žiadne iné turistické lákadlo, jazero a zámok by boli úplne postačujúce, aby stáli za návštevu. Zámok je veľmi starý - archívne materiály hovoria o jeho vzniku v roku 1080. Má za sebou bohatú históriu, z novšej histórie len pár faktov: v roku 1914 ho získal František Jozef I. a v rokoch 1919 až 1973 nebol dostatočne udržiavaný. V roku 1995 bol oficiálne zakúpený mestom Gmunden a momentálne sa využíva na rôzne konferenčné a spoločenské udalosti. V roku 1996 sa začal používať ako miesto pre natáčanie televízneho seriálu Schlosshotel Orth.


Uvítala som, že mestečko Gmunden v čase našej návštevy nebolo presýtené turistami – nakoľko ide o pokojnejšiu oblasť Soľnej komory – napríklad v porovnaní s neďalekým veľmi rušným Hallstatom.
Z novovekej histórie jazera ma zaujal fakt, že v posledný deň vojny – 08.mája 1945 spadlo do jazera americké vojenské lietadlo P-47 Thunderbolt. Lietadlo bolo považované za stratené, jeho pozostatky boli objavené až v roku 2005 a vytiahnuté v roku 2006 z hĺbky 70 m.

Oblasť mestečka Gmunden bola v dávnej minulosti osídlená Keltami a Rimanmi. Rimania jazero pomenovali Lacus Felix ( Šťastné jazero).

Región Traunsee je vhodný hlavne na letnú turistiku a na vodné športy na jazere. Teplota vody v lete býva 19 stupňov Celzia – takže patrí ku chladnejším jazerám Soľnej komory.

Jazero Altausseer See
Jazero Altausseer See je pomerne malé a nebyť Narzissenfestu by sme sa ku nemu asi nedostali. Čo je to Narzissenfest? Je to Rakúšanmi veľmi obľúbená kultúrno-spoločenská akcia, ktorá sa koná v kúpeľnom mestečku Bad Aussee v blízkosti jazera Altausseer See a trvá 9 dní. Každú jar, počas posledného májového týždňa účastníci tvoria masívne kvetinové sochy z kvetov narcisov a cez víkend prechádzajú s nimi najskôr cez mesto a potom sa presunú na jazero a na plavákoch púšťajú sochy na vyhliadkovú cestu jazerom. Celé je to samozrejme spojené s miestnou ľudovou hudbou, nádhernými krojmi a bohatým občerstvením. Pre účely tejto akcie sa striedajú dve jazerá – jazero Altausseer See jeden rok, na druhý rok jazero Grundlsee.

V okolí Bad Aussee je päť jazier. Za zmienku iste stojí ešte jazero Toplitzsee, ktoré je opradené rúškom tajomnosti. Ukrýva vraj nacististický poklad a archív a pri hľadaní týchto tajomstiev viackrát došlo ku záhadným úmrtiam bádateľov. Jazero je veľmi hlboké a je veľmi bahenné. Tento región bol jedným z posledných útočísk nacistickej strany, vlády a armády.

Región Bad Aussee je jedinečný ešte aj z iného dôvodu. Jeho obyvatelia nosia tradičný kroj ( tracht) denne. Pre ženy kroj pozostáva z Dirndl typu šiat – v tejto oblasti má zelený korzet, ružovú sukňu a fialovú zásteru. Na tieto ich kroje sa neviem vynadívať, ženy sú v nich v každom veku krásne.





Šťastnou náhodou sme sa dostali do "VIP zóny" - bolo to trocha úsmevné, pretože jej súčasťou bolo aj mólo s dobrým výhľadom, na ktorom sme mohli sedieť a máčať si nohy vo vode jazera.

Nad jazerom sa vypína viacero alpských končiarov, dominantný je hlavne Loser (1838 m) s lyžiarskym areálom.
Hoci sme jazero navštívili v čase Narzissenfestu s bohatým programom – aj tak najlepším zážitkom z tejto akcie bola pre mňa prechádzka okolo jazera. Oblasť pôsobí aj ako klimatické kúpele a prechádzka bola skutočne veľmi prijemná.
Oblasť Altaussee má najväčšie soľné ložiská v Rakúsku.

Oblasť Soľnej komory - Salzkammergut
Oblasť Soľnej komory (Salzkammergut) je skutočne krásnou a vzácnou oblasťou Rakúska. Je to niečo ako ochranná známka kvality tejto oblasti. Preniká tromi spolkovými krajinami:
- Horným Rakúskom (72% oblasti Salzkammergut)
- Štajerskom (16% oblasti Salzkammergut)
- Salzburskom (12% oblasti Salzkammergut)
Oblasť Soľnej komory sme navštívili viackrát a vždy ma milo prekvapila. Určite sa oplatí dať si ju do zoznamu plánovaných návštev Rakúska.