
Imperiálna atmosféra
Turisticky je Rakúsko mimoriadne príťažlivé. Obľúbené je nielen pre jeho prírodné krásy, ale aj pre jeho imperiálnu atmosféru, ktorú výrazne cítiť na mnohých miestach. Bad Ischl má obe tieto vlastnosti. Leží v Soľnej komore (Salzkammergut) v oblasti s neďalekými lesmi, krásnymi zelenými lúkami a pastvinami a obklopené je horskými vrcholmi. Prírodné krásy ho priam predurčili na to, aby tu aj cisárska rodina nachádzala pokoj a ticho.
Kúpele boli otvorené v roku 1823 a o štyri roky neskôr viedenský lekár Wiler poradil bezdetnej arcivojvodkyni Žofii Bavorskej , ktorá mala za sebou niekoľko neúspešných tehotenstiev, aby absolvovala kúpeľný pobyt v tom čase ešte nie veľmi známych kúpeľoch. Čas ukázal, že lekár poradil dobre, pretože po pobyte v kúpeľoch arcivojvodkyňa skutočne otehotnela a úspešne donosila prvého syna. Postupne sa jej narodilo päť detí a pre tento kúpeľný zázrak synov nazývali soľní princovia.


Bad Ischl a Kaiservilla (cisárska vila)
V Bad Ischl sa František Jozef zoznámil so Sissi. Hoci sem pricestoval s úmyslom zasnúbiť sa s Helenou Bavorskou, iste je každému z krásneho filmu o Sissi známe, že sa tu bezhlavo zamiloval do jej mladšej sestry Alžbety, známej ako Sissi. V mestečku sa neskôr aj zasnúbili. Po svadbe im arcivojvodkyňa Žofia venovala vilu v meste, v ktorom sa spoznali a zaľúbili. Vila pôvodne patrila viedenskému notárovi, od neho ju cisárska rodina odkúpila a prestavala v neoklasickom štýle. Okolo vily je 65 árový udržiavaný anglický park.
V súčasnej dobe obýva jedno krídlo Kaiservilly slávny potomok Habsburgovcov Markus Salvator von Habsburg-Lotrinský (pravnuk Sissi), ktorý ju zdedil po svojich predkoch. Ostatné časti slúžia ako múzeum a sú dostupné pre verejnosť. V interiéroch môžete vidieť veľa zaujímavých exponátov – napríklad aj originál šiat, ktoré nosila Sissi, či originál kožených poľovníckych nohavíc, ktoré patrili Františkovi Jozefovi. Vo vile bol podpísaný aj neslávne známy cisársky manifest „Mojim národom“.
Prehliadka vily bola veľmi zaujímavá, žiaľ sa nedalo vo vnútri fotiť, takže z interiéru nemáme žiadne vlastné fotografie.



V mestečku dodnes sídli cukrárska firma Zauner, ktorá bola dvorným dodávateľom cukroviniek pre cisársku rodinu. Firma mohla používať titul K.u.K. - Kráľovský a cisársky dodávateľ. Traduje sa, že po smrti Sissi našli v jej dokumentoch množstvo účtov od tohto výrobcu cukroviniek. S ohľadom na jej veľmi štíhlu líniu to je však veľmi zvláštne.

Bad Ischl a Katharina Schrattová
V Bad Ischl mala svoju vilu aj herečka Katharína Schrattová. Možná by už ako herečka bola dávno zabudnutá, ju však preslávila iná skutočnosť.

Bola totiž dôvernou priateľkou Františka Jozefa. Schádzala sa s ním od roku 1885 a cisárovi jej dôverné priateľstvo dohodila vraj sama cisárovna Alžbeta, ktorá uprednostňovala cestovanie a voľný spôsob života pred rolou cisárovej manželky.
Herečka vraj cisára denne navštevovala až po smrti korunného princa Rudolfa a po tragickej smrti Sissi. Cisár jej spoločnosť veľmi obľuboval, bola príjemná, vtipná a taktná spoločníčka.
Ich schôdzky v Bad Ischl vraj mali vždy takmer rovnaký priebeh. Cisár šiel skoro ráno na prechádzku, kde akoby náhodou stretol Katharinu, ktorá ho pozvala do svojej vily na bábovku a kávu.
Bad Ischl a Franz Lehár
Mestečko Bad Ischl bolo tiež obľúbeným miestom kráľa operety Franza Lehára. Rodák z Komárna - prežil neskôr na tomto mieste kus svojho tvorivého života. V mestečku aj zomrel a po smrti mu udelili čestné občianstvo tohto mesta.


Bad Ischl a harmónia s prírodou
Bad Ischl je menšie mestečko – s počtom obyvateľov niečo cez 14 tisíc. Nie je až tak bohaté na architektonické skvosty, ani na vzácne historické pamiatky. História sa doň zapísala akosi inak – skromne a potichu. Najcennejšou devízou mestečka je iste liečivá voda a nádherná harmónia s okolitou prírodou.




Rakúska Soľná komora ukrýva mnoho skvostov. Krásne jazerá, lúky i kopce sú nezabudnuteľným zážitkom. Bad Ischl je súčasťou tejto mozaiky a väčšinu návštevníkov určite zaujme.