Slovami pocitov - výstava bola nádherná.
Občas sa stane, že sa človek pozastaví v krásnom okamihu a v nemom úžase pocíti akúsi eufóriu. Takto by som popísala moje pocity vo výstavných halách. Tisíce kvetov bolo usporiadaných do priam umeleckých diel. Krása prírody sa tu spojila so zručnosťou najlepších záhradníkov a kvetinárov.




Táto Covid doba je zvláštna. Opatrne zvažujeme možnosti na cestovanie a mnohé naše cestovateľské plány sa nám rozplývajú v diaľke.
Posledné dva roky cestujeme len po Slovensku, Čechách a Rakúsku.
Rakúsko sa mi zdá bezpečné, Covid opatrenia majú ešte prísnejšie ako my. V reštauráciách je napríklad nevyhnutné ukázať očkovací preukaz, alebo potvrdenie o testovaní.


Vstup na veľtrh bol taktiež prísne kontrolovaný - prechádzali sme dvoma kontrolami - pri prvej kontrole sme museli ukázať európsky očkovací preukaz aj s občianskym preukazom (alebo potvrdenie o aktuálnom testovaní), až potom bolo možné kúpiť lístok a prejsť cez kontrolu lístkov. Haly boli výdatne vetrané - takže nebolo potrebné mať rúška ani respirátory.



Prehliadka pokračuje po ďalších halách - chodíme pomaličky aby sme krásu čo najviac dokázali pohliť do seba. Haly sú poloprázdne - výborná atmosféra.




Kde bolo tam bolo...
Tulln (plný názov mesta je Tulln an der Donau) patrí k najstarším mestám v Rakúsku. Jeho bohatá história siaha ešte do obdobia predrománskeho. Počas obdobia Rímskej ríše sa význam mestečka posilnil a stalo sa rímskou jazdeckou pevnosťou a základňou rímskej dunajskej flotily. Počas ďalších historických etáp bol Tulln ako na sínusoide - postupne strácal a znova nadobúdal svoje postavenie. Strácal ho hlavne z dôvodu rozmachu neďalekej Viedne, po viacerých ťažkých prírodných katastrofách a po vojnách. Veľmi deštrukčná pre mesto bola druhá svetová vojna.


V súčastnosti má Tulln cez 16 tisíc obyvateľov a je okresným hlavným mestom v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Od Viedne je vzdialený asi 40 kilometrov.
História Medzinárodného záhradníckeho veľtrhu v Tullne sa začala písať v roku 1953 – takže tento rok to bolo jeho 68. výročie.

Dominantou mestečka je rieka Dunaj a jej krásne nábrežie. Táto oblasť slúži ako relaxačná aj kultúrna zóna.




DIE GARTEN TULLN – Tullnské ukážkové záhrady
Okrem veľtrhu je mestečko známe aj jedinečným predvádzacím projektom – Tullnské ukážkové záhrady. Ide o 70 ekologických záhrad v tesnej blízkosti veľtrhu, v ktorých sa prísne dodržiavajú kritéria „prírody v záhrade“ , nepoužívajú sa tu pesticídy ani chemicko- syntetické hnojivá. Každá záhrada je jedinečná a otvorená pre návštevníkov až do takej miery, že sa tu môžete usadiť do pohodlného záhradného sedenia, môžete si poležať v hojdacej sieti, či relaxovať nejako inak – napríklad pomalou relaxačnou chôdzou.


Záhrady sú pripravené na privítanie všetkých skupín obyvateľov, je to raj aj pre rodiny s malými deťmi, ale aj pre ľudí so špeciálnymi potrebami ( bezbariérové riešenia).


Samozrejme že Tullnské záhrady je možné navštíviť aj mimo veľtrhu - sú prístupné pre návštenvíkov počas roka ako relaxačná zóna.
A na záver už len jedna myšlienka - v týchto pomerne neistých časoch, keď na nás číhajú mnohé pesimistické COVID vyhliadky je dobré ešte opatrne využiť zostávajúce slnečné septembrové dni a naplánovať si nejaký bezpečný výlet. Možno aj do Tullnu.