Tak – presne takéto pocity som zažila v Portofine. Portofino je malá rybárska dedinka v Ligúrii ukrytá v zátoke, obklopená okolitými lesmi. Neveľký prístav v tejto dedine bol dôležitý vďaka zálivu, ktorý ho chránil pred vetrom. Bol to vlastne akýsi záliv v zálive a to bolo dôvodom, že lode tu mohli pristávať, aj keď v okolitých prístavoch bolo more rozbúrené. Táto geografická výhoda a rozmach cestovného ruchu nasledujúci po 19.storočí boli zrejme dôvodmi, prečo sa mys, na ktorom Portofino leží, označuje ako najbohatší mys Talianska.

Východiskovým bodom pre cestu do Portofina bolo pre nás mestečko Santa Margherita Ligure. Toto mestečko je vzdialené od Portofina asi 5 km, vzdialenosť od Janova je asi 30 km. Pretože cesta do Portofina vedie po kľukatej úzkej ceste, ktorá je zakliesnená medzi morom a skalami, je lepšie nechať autá v Santa Margherita Ligure a využiť miestnu prepavu. Malé miestne autobusy premávajú približne každých 30 minút a jazda týmto miniautobusom patrí ku krásnym talianskym zážitkom. Sprevádza ju totiž hlasné trúbenie počas cesty, keď sa vodič snaží upozorniť v neprehľadných úsekoch úzkej cesty protiidúce autá.

Portofino je malá dedinka s počtom obyvateľov 490. Bolo založené Rimanmi a jeho názov bol Portus Delphini. Ako vyplýva z názvu – delfíny túto oblasť obľubovali a radi sa v blízkosti mysu zdržiavali. Vládne v ňom nezvyčajná harmónia farebných domov, priezračného mora, bielej krásy plachetníc, zelene okolitých hôr a ďalších vecí, ktoré ani neviem pomenovať.


Kostol sv. Martina (Divo Martino)
Kostol pochádza z 12. Storočia, je postavený v románskom štýle. Jeho vonkajší vzhľad je typický ligúrsky – pruhovaný – strieda sa rad bielych a rad tmavých kameňov.



Kostol sv Juraja (San Giorgo)
Je to malý kostolík postavený na vysokom skalnom útese. Pochádza z 12. storočia a viackrát bol vo vojnách zničený a následne obnovený. Aj počas Druhej svetovej vojny veľmi utrpel a po jej skončení bol kompletne obnovený.




Portofino v 19. storočí ako prví turisti začali navštevovať bohatí Briti, v súčastnosti ho s obľubou vyhľadávajú mnohé celebrity.

Castello Brown
Castello Brown je hrad, ktorý sa týči nad Portofinom. Postavili ho Janovčania v 16. storočí a slúžil na obranu zálivu. V súčastnosti je v ňom umiestnené múzeum.

Socha Krista priepasti ( Cristo degli Abissi, často používaná je anglická verzia Christ of the Abyss)

Je to bronzová socha Ježiša Krista, ktorá sa nachádza na dne mora na mieste neďaleko Portofina, v hĺbke 17 metrov.
Bola umiestnená na dne mora na ochranu rybárov a potápačov. Vytvoril ju Guido Galleti a predstavuje Krista, ktorý sa pozerá smerom ku nebu a má otvorené náručie, ako znamenie mieru.

Na záver ešte niekoľko infomácií
- cena cestovného lístka zo Santa Margherita Ligure do Portofina je 2 EUR (ak kupujete lístok v trafike ), alebo 3 EUR, ak kupujete lístok u vodiča
- pešo vám cesta bude trvať asi 50 minút, je to cesta vedúca nádhernou krajinou
- 3 km severozápadne od Portofina je opátstvo San Fruttuoso, v blízkosti tohto miesta je v hĺbke mora socha Krista priepasti (Cristo degli Abissi)
- najvyšším bodom poloostrova je Monte Portofino s nadmorskou výškou 610 m
Portofino je malé a stačí vám jeden deň, aby ste si v ňom pozreli takmer všetky zaujímavosti. Jeho ticho, kľud a čarovnú atmosféru si však radi návštevníci vychutnávajú aj pri dlhších pobytoch