I napriek tomu sa stala významným turistickým lákadlom a ročne ju navštívi množstvo turistov.

Čarovná kombinácia okolitých kopcov pohoria Dachstein, priezračného jazera Hastätter See a rázovitých domčekov v kopcovitom teréne vytvára nádherný pohľad na túto dedinku. Predtým, než sme toto krásne miesto navštívili som videla desiatky fotografií Hallstattu a túžba navštíviť túto dedinku bola veľmi silná.
Hallstatt leží neďaleko Salzburgu a prístupová cesta je tiež zážitkom. Jazda lemovaná smaragdovými alpskými jazerami, prejazd známym kúpeľným mestečkom Bad Ischl, či panoráma alpských končiarov v pozadí vytvárajú nádherný zážitok už z príjazdu na toto miesto.
Samotný Hallstatt je malý – je to dedinka asi s osemsto obyvateľmi s pár uličkami a malým námestím.






História
História Hallstattu siaha až do roku 700 -400 pred Kristom. Rozsiahle nálezisko hrobov zo staršej doby železnej našiel v roku 1846 banský úradník Johan Georg Ramsauer. Tiež v tejto oblasti bola nájdená jedna z prvých kováčskych dielní na železo. Dobre rozvinutý obchod ovplyvnil rozvoj tejto oblasti až tak, že vyspelá kultúra danej doby bola pomenovaná ako halštatská kultúra. Tým sa v histórii stal Hallstatt celosvetovo známym.


Čiňania očarení Hallstattom
Hallstatt bol v čase našej návštevy plný turistov. Podľa môjho odhadu asi 70% tvorili ázijskí turisti. Číňania boli touto malebnou dedinkou až tak očarení, že si v Číne v provincii Kuang-tung vybudovali vlastný čínsky Hallstatt. Číňania dokážu urobiť kópiu takmer zo všetkého – dokázali to aj v tomto prípade. Kópiu vybudovali v Číne za rok – pretým si samozrejme všetko vzorne pofotili a pomerali – takže pomerne dobrá zhoda tam vraj je. Dokonca aj umelo vytvorili jazero, aby bola podoba čo najdokonalejšia. Keď v roku 2012 túto čínsku kópiu otvárali, na slávnostný ceremoniál bola prizvaná aj delegácia z rakúskeho Hallstattu. A hoci o tomto úmysle vytvoriť čínsku kópiu vopred nevedeli, nenahnevali sa. Čínska kópia im v Číne urobila dobrú reklamu, ale konkurovať originálu v Rakúsku určite nedokáže.

Sakrálne stavby a kostnica v Hallstatte
V Hallstatte sú dva kostoly . Evanjelický je priamo pri pobreží jazera. Je to ten kostol, ktorý býva najčastejšie na fotografiách tejto dedinky. Neďaleko od neho, viac na kopci je kostol katolícky. V čase, keď sa hladina jazera zvýši tak, že vstup do evanjelického kostola zaplaví, bývajú aj evanjelické bohoslužby v katolíckom kostole.

V tesnej blízkosti katolíckeho kostola je kostnica zo 16. storočia. Spôsob fungovania kostnice iste netreba vysvetľovať, priznám sa, že ma jej návšteva príliš neoslovila a opustila som jej vnútrajšok po krátkej chvíľke.

Cintorín je krásne štýlový - hrobových miest nie je veľa a sú vraj preto veľmi drahé. Miestni obyvatelia vraj už uprednostňujú kremáciu.

Pohľad z terasy od katolíckeho kostola zaujal väčšinu turistov.

Ku najkrajším zážitkom z návštevy Hallstattu určite patrí prechádzka jeho úzkymi uličkami. Harmónia, ktorá tu vládne medzi architektúrou dedinky a okolitou prírodou je úžasná, pohľad na pokojné jazero pôsobí ako balzam. Končiare vypínajúce sa naokolo túto nádheru ešte umocňujú. V uličkách je veľa malých obchodíkov so suvenírmi, hlavne s takými, ktoré túto oblasť reprezentujú. Pochutnať na domácich špecialitách si môžete v početných gasthausoch.

Na záver ešte zopár informácii o Hallstatte
- Hallstatt je súčasťou historicky aj kultúrne významnej oblasti Salzkammergut
- Je súčasťou svetového dedičstva UNESCO
- Ťažba soli výrazne ovplyvnila nielen názov mesta, ale aj jeho úroveň rozvoja - soľ z Hallstattu bola považovaná za veľmi cennú a kvalitnú
- Lanovkou sa dá vyviesť na kopec Salzberg ( alebo pešo baníckym chodníčkom) a je možné si prehliadnuť šachty, kde sa soľ ťažila
- Hallstatt s obľubou navštevujú umelci - aj ich maľby a umelecké fotografie sú svedectvom o hodnote tejto oblasti