
Rýnske vodopády sú situované na hornom toku rieky Rýn a ležia v tesnej blízkosti mesta Schaffhausen v mestečku Neuhausen am Rheinfall neďaleko Bodamského jazera.

Rýnske vodopády som poznala z obrázkov už dávnejšie. Poznala som ten typicky známy obrázok - terasa so švajčiarskou vlajkou – a nad ňou mohutný vodopád. To čo ma pri návšteve prekvapilo bola skutočnosť, že vodopády sú súčasťou mestečka – sú v tesnej blízkosti domov. Obyvateľov bývajúcich v tesnej blízkosti teda hukot vodopádov sprevádza vo dne i v noci.

Odkiaľ možno vodopády sledovať
Vodopády je možné sledovať z viacerých strán – najlepšie pohľady sú z vyhliadkových plošín, ktoré sú okolo nich postavené.
Príjemným zážitkom je plavba loďou až do tej najtesnejšej blízkosti vodopádu. Môžete si vybrať 15 minútovú plavbu kratším okruhom, alebo plavbu dlhším okruhom, spojenú s výstupom na ostrovčeku v tesnej blízkosti vodopádov a s pozorovaním z vyhliadkových terás. My sme si zvolili plavbu krátkym okruhom. Hukot vodopádov, drobný aerosol ktorý vytvára v tesnej blízkosti vodopádov hmlový opar, a masa vody na ktorej sa loďka kolíše – to všetko sú nádherné zážitky z plavby.
Nad vodopádmi sa vypína hrad Laufen, ktorý dotvára harmonickú atmosféru tohto miesta.
V daždivom počasí loďky nepremávajú – takže sme mali šťastie, že počasie v čase našej návštevy bolo slnečné e teplé. Nevadila nám ani voda, ktorá všade naokolo špliechala a občas neposlušne ošpliechala aj nás.


Zaujímavosti z histórie Rheinfall
Rýnske vodopády neboli v histórii tak cenené, ako dnes. Do konca 16. storočia boli považované za život ohrozujúce miesto a podľa viacerých historických legiend za zlé a nebezpečné monštrum. Taktiež sa v legendách spomínajú duchovia Rheinfall. V neskorších storočiach sa názory začali postupne meniť, boli racionálnejšie a názory o nebezpečnom monštre sa začali vytrácať. Tŕňom v očiach mnohých ľudí boli ale z iných dôvodov – hlavne preto, že tento úsek rieky Rýn nebol pre lode splavný.
Počas historických období viacerí odborníci vytvorili početné projekty, ako by bolo možné tento úsek urobiť splavným. Viaceré projekty boli zaujímavé – napríklad projekt oboplávania vodopádov tunelmi a kanálmi.
V 19.storočí boli vodopády podrobené vedeckému výskumu a boli označené za veľmi výnimočné miesto, ktorému v rámci ochrany treba venovať náležitú pozornosť.


Zopár kuriozít o splavovaní vodopádov
V histórii bolo viacero pokusov o splavenie Rýnskych vodopádov. Z novšej histórie je kuriózna príhoda o splave v roku 2006, keď dvaja odvážni dobrodruhovia (Nemec a Rakúšan) splavovali vodopády na dvoch kajakoch. Po prvom úspešnom splave absolvovali ešte aj druhý, ktorý už bol menej úspešný, pretože jeden kajakár vypadol do studenej vody. Našťastie sa zachytil na skale odkiaľ bol záchranármi vyslobodený. Pretože vo vodopádoch je prísny zákaz splavu – obaja dobrodruhovia skončili v rukách polície. Obaja po splave uviedli, že silu vodopádov značne podcenili. Pokuta za porušenie zákazu bola vraj veľmi vysoká.
Ďalšie kuriózne splavy boli napríklad v roku 1997, keď dvaja nemeckí vodáci niekoľkokrát po sebe opakovane splavovali vodopády.


Je možné zastaviť Rýnske vodopády?
Táto otázka rezonovala začiatkom 20. storočia a viedla ku bláznivému experimentu. Dňa 03.júna 1921, keď bol prírodne nízky prietok vody zregulovali prietok v bývalej elektrárni Shaffhausen tak, že tok Rýnu akoby na chvíľu zastavili. Bol to vraj nezabudnuteľný experiment, keď sa voda v Rýnskych vodopádoch na chvíľu zastavila – v dnešnej dobe však už nie je možné ho opakovať.
Rekonštrukcia skál
Zaujímavosťou je aj to, že skaly pod vodopádmi musia pravidelne rekonštruovať, nakoľko vzhľadom na silu vodopádu podliehajú skaly silnej erózii. Rekonštrukcie skál sa robia väčšinou v zimnom období, pri nízkom prietoku vody.



Na záver ešte zopár číselných údajov
- Šírka vodopádov je 150 m
- Výška vodopádov je 23 m
- Vodopády sa vďaka vysokému prietoku vody radia k najväčším v Európe – v zime je priemerný prietok vody 250 m3/s , v lete sa priemerný prietok zvyšuje až na 700 m3/s
- Maximálny prietok vodopádov bol zaznamenaný v roku 1965 vo výške 1250 m3/s
- Obrovské kaskády vodopádu tvoria vlastne tri vodopády: Schaffhauser, Zűricher a Műhle
Rieka Rýn je pomerne častým súputnikom turistov na cestách po Európe. Môžete ju stretnúť na mnohých miestach a v rôznych obmenách. Ako nevinnú riečka v Lichtenštajnsku, ako odpočívajúcu rieku v Bodamskom jazere (Rýn preteká Bodamským jazerom), či ako mocný živel v Rýnskych vodopádoch.
A na záver už len moje odporúčanie - že Rýnske vodopodády sa určite oplatí navštíviť.