Ak tipujete, že ide o Pražské Jezuliatko, tak ste uhádli.

Prvý krát som o Pražskom Jezuliatku počula ešte ako malé dieťa od môjho otca. Otec raz, po návšteve Prahy, priniesol domov obrázky Pražského Jezuliatka. Mohla som mať vtedy asi sedem rokov a soška na obrázku sa mi veľmi páčila. Asi to bolo tým, že vyzerala takmer, ako bábika, s láskavou, milou tváričkou. Ako dieťa ma fascinovalo aj to, že Jezuliatko malo oblečené krásne šatôčky a otec mi vysvetlil, že mu tie šatôčky ku rôznym sviatkom prezliekajú. A ešte niečo mi vtedy krásne porozprával. Že veľa ľudí sa pri ňom denne modlí a mnohé modlitby bývajú zázračne vyslyšané.
Prešlo odvtedy veľa rokov, viac krát som bola v Prahe, ale na Pražské Jezuliatko som akosi pozabudla. Pred časom som doma objavila otcovu starú modlitebnú knižku a obrázok Jezuliatka som v nej našla. Spomenula som si na otcove krásne rozprávanie a zatúžila som Pražské Jezuliatko navštíviť. Keď sme nedávno boli v Prahe na krátkom víkendovom pobyte, tak sme sa na chvíľu zastavili aj na mojom vytúženom mieste.
Pražské Jezuliatko je vystavené na bočnom oltári na pravej strane v Kostole Panny Márie Víťaznej na Malej Strane – len asi päť minút chôdze z Malostranského námestia. V čase našej návštevy bola v kostole práve svätá omša, preto sme vo vnútri nefotili. Kostol bol plný, problém bol nájsť si aj miesto na státie, vidno tam bolo viacero cudzincov. Dlho sme sa nemohli zdržať, lebo sme boli v Prahe ako veľká skupina so sprievodkyňou, nuž sme sa museli prispôsobiť spoločnému programu. Vďačná som bola našej pani sprievodkyni, že nás tam na požiadanie zaviedla, hoci toto miesto nebolo v pláne prehliadky Prahy.

Soška Jezuliatka je 48 cm vysoká plastika, vyrezaná z dreva, ktoré je potiahnuté plátnom, povrch je vymodelovaný z farebného vosku.

Stručná história Pražského Jezuliatka
- Soška pochádza zo Španielska, kde bola vyhotovená v druhej polovici 16. Storočia
- Podľa legendy – sa Ježiško ukázal istému mníchovi, ktorý podľa jeho podoby sošku vymodeloval
- R.1556 - zo Španielska sošku priviezla vojvodkyňa Mária Manriquez de Lara, ktorá sa v roku 1556 vydala za pána Vratislava z Pernštejna
- Vojvodkyňa neskôr sošku odovzdala ako svadobný dar svojej dcére Polyxene z Lobkovic
- R.1628 - Polyxena z Lobkovic ju ako vzácny dar venovala kláštoru bosých karemelitánov pri kostole Panny Márie Víťaznej
- R. 1631 - Sasi obsadili Prahu, karmelitáni museli utiecť, Jezuliatko bolo čiastočne poškodené a vyhodené
- R. 1637 – rehoľníci sa vrátili do Prahy, medzi nimi aj otec Cyril od Matky Božej – práve on našiel poškodené Jezuliatko ( malo ulomené obe rúčky) a dosiahol to, že Jezuliatko bolo opravené
- R. 1639 - malé Jezuliatko začalo žehnať kláštoru, miestnym ľuďom aj celej Prahe, boli mu pripisované početné uzdravenia, mimo iného aj záchrana Prahy pri obiehaní Švédmi v roku 1639
- R. 1754 – Cisárovna Mária Terézia venovala Jezuliatku vlastnoručne vyšívané šatôčky
- R. 1928 – 1935 – úcta sa rozšírila po celom svete ( hlavne Španielsko, Portugalsko, Južná Amerika, India, Čína, Filipíny, Severná Amerika)
- Ani obdobie komunistickej diktatúry nezabránilo tomu, že do Prahy prúdili davy pútnikov z celého sveta
- R. 1993 – sa ku kostolu Panny Márie Víťaznej vrátili bosí karmelitáni
Návšteva pápeža Benedikta XVI.

Veľmi dôležitejšou udalosťou bola návšteva pápeža Benedikta XVI. v roku 2009, ktorý ako dar priniesol Jezuliatku zlatú korunku. Pápežove kroky smerovali priamo z letiska ku Jezuliatku.
Korunku, ktorú daroval Pražskému Jezuliatku pápež Benedikt XVI., zdobí osem mušlí, ktoré sú symbolom sv. Augustína. Pod krížikom korunky je nápis s dátumom pápežovho daru. Korunka je pozlátená, vyrobená je zo striebra a je ručne vyleštená achátom.
Obliekanie Jezuliatka

Jezuliatko obliekajú sestry karmelitánky do kráľovských šiat, ktorých farba sa strieda podľa obdobia cirkevného roku (fialová, biela, zelená, červená) a ďalšie podľa cirkevných slávností.
Ku soške denne prichádzajú stovky návštevníkov z desiatok krajín sveta. Mnohým ľuďom, ktorí sa pred ňou modlili k Bohu, priniesla neobvyklé vyslyšania. Ľudia tu prosia o pomoc, uzdravenie, mier, pokoj v rodinách, niektorí s dôverou očakávajú narodenie dieťatka a mnohí sa vracajú, aby poďakovali.
Podľa priora Karmelitánskeho kláštora Petra Šleicha - je až 90% návštevníkov cudzincov - len 10% sú Česi. Taktiež prior uvádza, že Pražské Jezuliatko je vo svete tak známe, ako napríklad Lurdy.
A na záver už len moje odporučenie.
Ak sa chystáte do Prahy a chceli by ste Pražské Jezuliatko navštíviť, určite neváhajte. Je to vzácne miesto. Možno tam zažijete neobvyklé vyslyšanie aj vy.


Zdroje, z ktorých som čerpala informácie:
Informačné brožúrky o Pražskom Jezuliatku, www.idnes.cz, www.praha.eu, www.pragjesu.cz