Rozkvitli snežienky alebo – Ako babka s Anežkou horu vysadili

Písmo: A- | A+

S babkou chodíme pravidelne na turistiku .  Babkou nazývam moju mamu – pretože jej všetci tak hovoríme . Občas spolu urobíme nejaký nezmysel, na ktorom sa neskôr dobre bavíme. Aspoň je život veselší. Raz ( to mala babka už 75 rokov ) sme sa vybrali na turistiku na Tematín .  Tematín je hrad pomerne ďaleko v horách a babka vravela, že tam ešte nikdy  nebola . Tak sme sa na Tematín vybrali. Celkom dobre sme to zvládali, až pri návrate domov babke asi 3 km od cieľa zlyhali kolená. Úplne -  takže sme ju s manželom museli niesť . Vtedy nám veselo nebolo – ale dnes sa na tom celkom dobre zabávame.

 Margita Vernerová

Aj v túto sobotu sme si povedali – je krásne slniečko ideme do prírody . Po zážitku s Tematínom – už radšej len na menšiu prechádzku. Chodíme do malej hory, ktorá sa volá Skalka a je kúsok od našej dediny. Ako obvykle sme sa vybrali po spodnom chodníku. Zrazu - nečakane -  mi babka vraví – „ Poď ideme tam hore pozrieť snežienky“.  Babke odpovedám – že tu snežienky nikdy nerástli – ale ona nedbala na moje reči a  vybrala sa prudko hore do  kopca. Horko ťažko som po nej stíhala. A tu zrazu – prídeme ku miestu kde boli naozaj krásne rozkvitnuté snežienky. Tak ma babka povodila do celom kopci a poukazovala mi, kde ešte sú ďalšie a ďalšie.  Potom mi vysvetlila, ako sa tam dostali. Asi pred pätnástimi rokmi, keď so svojou sestrou Anežkou strážili vnúčence, chodievali na Skalku na prechádzky. Raz Anežka priniesla celú kopu snežienok aj s cibuľkami od svojej susedky. S našou babkou si urobili  brigádu a vysadili všetky snežienky na Skalku. Vysadili ich na mnohé miesta, takže pokryli výsadbou takmer celý kopec.  Snežienky sa po rokoch  rozrástli a sú tam prekrásne.

Bola som veľmi prekvapená a potešená.  Vravím jej: „Babka však vy ste vysadili celú horu“ a babka skromne – že áno J.

A tak si vravím  – pokiaľ ešte nájdeme takýchto ľudí, ktorí nezištne urobia dačo pre ďalšie generácie – tak je ešte s človečenstvom dobre.  Len aby s našim zrýchľujúcim sa životným tempom takéto dobré zvyky celkom nevymizli.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu