
Učiteľský spevácky zbor JSŠ Moldava nad Bodvou vedený riaditeľom PhDr. Ladislavom Kučerom, CSc.
V rokoch 1954 - 1957 boli k slovenskému gymnáziu organizačne pričlenené aj novovznikajúce maďarské gymnaziálne triedy.
Začiatky a chod tejto obrovskej školy boli veľmi ťažké: riaditeľ PhDr. Kučera mal v riadiacej práci na starosti triedy 1. - 5. ročníka základnej školy, 6 . - 8. ročníka a výberové ročníky 9. - 11. triedy, čo boli vlastne slovenské a maďarské gymnázialne triedy.

Prvý riaditeľ školy PhDr. Ladislav Kučera, CSc.
Vyučovalo sa v účelovej školskej budove na Hlavnej ulici Moldavy na Bodvou, ale najmä v provizórnych priestoroch: v kultúrnom dome, v bývalej banke, na miestnom národnom výbore v zasadačke, u sklenára pána Vlčka, u pána Koleniča, v niekdajšej synagóge, v miestnostiach dreveného baraku, kde bola aj školská jedáleň s družinou mládeže, v budove bývalého súdu a inde v súkromí. Pedagógovia školy denne (v tých časoch dokonca aj každú sobotu) obchádzali tieto „vysunuté" triedy a školské „učebne".

Nová budova školy
Po založení školy začal riaditeľ PhDr. Kučera so stavbou budovy školy na sídlisku, a tak sa po jej dokončení konečne priestorová situácia školy vyriešila. Viaceré triedy 5. - 8. ročníka a výberové ročníky JSŠ (gymnáziálne triedy) prešli do novej budovy. V druhej zmene sa v tej istej budove poobede vyučovali žiaci 1. - 5. ročníka. V novostavbe boli aj triedy maďarskej odbornej strednej školy. Pedagogické zbory slovenskej a maďarskej školy nažívali kolegiálne a priateľsky, presne tak jako aj boli dobré vzťahy medzi riaditeľom JSŠ Kučerom a riaditeľom maďarskej školy Mátheom.
Triedy „novej" školy sa zariadili školským nábytkom a učebnými pomôckami v kabinetoch príslušných predmetov. Okrem toho sa budovali aj školské dielne, ihrisko a školská pokusná záhrada. Na telocvičňu údajne neboli finančné zdroje.

PhDr. Ladislav Kučera, CSc. nacvičuje učiteľský spevácky zbor
Na škole bolo vlastne niekoľko rôznych skupín učiteľov: 1. - 5. ročníka JSŠ, 6. - 8. ročníka JSŠ a výberových ročníkov (9. - 11. ročníka JSŠ a 9. - 11. ročníka maďarských tried). Všetci sa museli neustále presúvať z novej budovy školy do odľahlých už spomínaných vysunutých tried, čím boli vzormi v plnení vzdelávacích a humánno - výchovných povinností. Neskôr bola JSŠ rozdelená na základnú školu (1. - 8. ročník) a strednú všeobecnovzdelávaciu školu (čo je vlastne vtedajšia forma gymnázia).
Aj napriek pracovným ťažkostiam vládol v pedagogickom kolektíve pracovný optimizmus, porozumenie, kolegialita. Učitelia mali dobrý vzťah k žiakom a správali sa úctivo aj voči rodičom žiakov. Boli majstri v podávaní učiva, v jeho sprístupňovaní chápavosti žiakov a v uceľovaní vedomostí, zručností a návykov žiakov z jednotlivých predmetov. Väčšina učiteľov nastúpila na túto školu po skončení univerzít spoločenskovedného alebo prírodovedného smeru: Mgr. O. Lukáč, Mgr. F. Tkáč, Mgr. Sovák, Mgr. Bauernebl, Mgr. Gaalová, Mgr. Píšová, Mgr. M. Roobová, Mgr. Spišáková, Mgr. Huťka, Mgr. Šarlóš, Mgr. Tomáš a iní.

PhDr. Ladislav Kučera, CSc. vedie ďalší hudobný súbor v Moldave nad Bodvou
Na škole existoval aj učiteľský spevokol vedený riaditeľom PhDr. Kučerom, ktorý bol jeho dirigentom a zbormajstrom skoro dve desaťročia. Jeho zapálenými členmi boli aj zástupca J. Kováč, K. Müllerová, Mgr. J. Balga, Mgr. Ing. A. Rédvai, Mgr. Š. Szomorai. Učiteľský spevokol vyhral prvé miesto na okresnej aj krajskej súťaži. Preslávilo sa hlavne učiteľské trio: p.u. K. Müllerová, Mgr. T. Kučerová a p.u. Šandorčínová. Výnimočná bola spolupráca slovenských a maďarských učiteľov v tomto spevokole. Spievali sa slovenské, maďarské a aj české piesne.
Riaditeľ PhDr. Kučera nacvičoval aj divadelné hry učiteľského amatérského súboru. Hralo sa pre žiakov školy, ale aj pre verejnosť v Moldave nad Bodvou. Okrem toho riaditeľ PhDr. Kučera viedol aj žiacke spevokoly, ktoré boli známe aj v kraji a dychový súbor hasičského zboru. Profesorka M. Roóbová úspešne viedla žiacky divadelný súbor.
Profesori Š. Durutya aj J. Šarlóš vybudovali so žiakmi školské ihrisko pri novostavbe školy, na ktorom sa hrávali zápasy medzi študentmi a učiteľmi.

Mgr. Terézia Kučerová s kolegyňou pri školskej divadelnej hre
Študenti školy boli osobne ambiciózni, mali silnú vôľu pokračovať v štúdiu aj na univerzite. Väčšina maturantov sú teraz uznávanými odborníkmi v medicíne, školstve, hospodárstve atď., ale hlavne sú dobrými a dobroprajnými ľuďmi.

Prví absolventi JSŠ v Moldave nad Bodvou z roku 1957