Začalo to tak, že nás jedna celonárodná vedecká organizácia, ku ktorej sme pričlenení aj my, požiadala, aby sme spracovali články, kde sa metódami molekulárnej genetiky skúma, aké choroby prinášajú do Španielska imigranti. Mali sme spracovať desiatky článkov, na každého z nás pripadlo asi päť článkov, ktoré sme mali prečítať behom pár dní, vytiahnuť z nich potrebné informácie a zapísať ich do online databázy. Ach! Všetci sme len prevrátili očami, samozrejme, každý z nás má veľa svojej vlastnej práce a spracovávať literatúru, ktorá v skutočnosti nemá nič spoločné s našim výskumným cieľom, je naozaj otrava.
Keď sme však začali čítať, uvedomili sme si, že to nemôžeme len tak odfláknuť, pretože je to pre spoločnosť dosť závažná téma. Tu v Európe sa vďaka očkovaniu podarilo urdžať choroby ako tuberkulóza na uzde, ale sem-tam sa objaví nejaký prípad, keď sa identifikuje u nejakého imigranta, v ktorého krajine nemá zdravotníctvo žiadnu úroveň. Sranda ale bola, že úlohu spracovať tému o imigrantoch dostali vlastne imigranti - väčšina ľudí v našej výskumnej skupine sú cudzinci: Slovensko, Belgicko, Taliansko, Mexiko, Kuba atď...
Určite ste počuli o Afričanoch, ktorí preskakujú ostnaté drôty, plávajú nekonečné kilometre v mori, aby sa len dostali do vysnívanej Európy. Títo ľudia, ak ich nezadrží pohraničná hliadka, začnú žiť v Španielsku, ale ilegálne. Pre človeka, ktorý pochádza z krajín mimo EU a príde do Španielska pracovať bez víz, je skoro nemožné sa zlegalizovať. Nikto ho nezamestná, lebo nemá pracovné povolenie. A pracovné povolenie dostane imigrant až vtedy, keď o neho nejaký zamestnávateľ prejaví záujem a začne mu vybavovať papiere. Ale to nikto nechce, takže je to začarovaný kruh. Ak viete po španielsky, pozrite si túto reportáž, kde jedna novinárka spolunažívala 21 dní s ilegálnymi prisťahovalcami.
Nedávno sprísnený systém poskytovania zdravotnej starostlivosti v Španielsku akosi úplne zabudol na státisíce ľudí, ktorí prišli do Španielska ilegálne. Nemôžu legálne pracovať (samozrejme, niekde sa nakoniec zamestnajú, ale ilegálne, lebo legálne ich nikto nezamestná), takže neplatia zdravotné poistenie. K nejakému súkromnému lekárovi pôjdu asi až keď bude najhoršie, medzitým budú šíriť chorobu medzi ostatných ľudí.
Metódy molekulárnej genetiky nám umožňujú dopátrať sa, odkiaľ prišiel nový outbreak tejto baktérie. Outbreak by som mohla preložiť ako súbor baktérií s istou mutáciou, ktorá umožnila tomuto patogénovi náhle sa rozšíriť. Napríklad, ak sa objaví nejaký prípad tuberkulózy, dokážeme pomocou metódy PCR (o ktorej som písala už dávnejšie) a sekvenovania DNA porovnať sekvencie tejto mutácie s databázou mutácií, ktoré boli u tejto baktérie doteraz identifikované. Tak sa dopátrame, z ktorej krajiny táto baktéria prišla.
Výsledky nášho spracovávania literatúry neviedli k nijakému presnému záveru, že najviac tuberkulózy prichádza z tej a tej krajiny. Dokonca sme ani nezistili, či viac tuberkulózy pochádza od domáci Španielov alebo od imigrantov. Bolo dosť ťažké spracovávať články, ktoré boli akoby správou o nejakých pacientoch prijatých do nemocnice v istej dobe a analyzovaných genetickými metódami. Mnohokrát sa z porovnávania tak malého množstva pacientov ani nedá urobi žiaden záver. Ale zaujímavé bolo, že sme našli aj štúdie, kde sa imigrant nakazil od domácich Španielov!
Tento článok, samozrejme, nie je nič prevratné, ten časopis má impact factor len 0.64. Aby ste si ale nemysleli, že sa v našej skupine hráme na epidemiológov len spracovávaním nejakej literatúry, pridám tu odkaz na článok jednej mojej kolegyne Leonor, ktorá práve končí doktorát a nedávno publikovala článok v Nature Genetics, ktorý je jeden z najlepších vedeckých časopisov na svete (impact factor 29.65). Osekvenovala celé genómy 69 izolátov baktérie Legionella pneumophilla, ktoré údajne pochádzali z outbreaku z oblasti Alcoy, asi 120 km na juh od Valencie. Legionella sa občas objaví napríklad vo vodovodnom potrubí, spôsobuje horúčky a symptómy ako pri zápale pľúc. A v tejto turistickej oblasti bol problém ten, že sa Legionella objavila v hoteloch. Tak sa nakazilo veľa ľudí. Leonor zistila, že aj keď všetky vzorky boli odobrané v jednej oblasti, nie všetky izoláty boli geneticky podobné a v skutočnosti zdrojov nákazy bolo viac.
Toto nie je jediný úspech mojich kolegov - epidemiógov v poslednej dobe. Minulý rok im tiež vyšiel článok v Nature Genetics, tentokrát o tuberkulóze, kde vypočítali, že sa tento patogén vytvoril pred 70000 rokmi. Obidva články boli veľmi populárne v médiách, no niektoré valencijské média nechceli o významnom článku o Legionele napísať ani zmienku. Asi chceli ututlať tú hanbu, že sa pár kilometrov od Valencie našli patogénne baktérie.
Patogénne baktérie sú proste všade, nedonášajú ich len imigranti. Čo môžeme v tejto oblasti urobiť my obyčajní ľudia? Umývať si ruky, nechávať sa očkovať. Viac sa nedá. Španielska vláda by si mohla uvedomiť, že odobratím zdravotnej starostlivosti ilegálnym prisťahovalcom sa neušetrí. Výdaje zdravotníctva sa nekryjú len z vyzbieraného zdravotného poistenia, ale ale z daní, ktoré každý človek platí už len koupou obyčajného chleba v obchode. A ten si kupujú aj ilegálni prisťahovalci. A na výdavky potrebné na ošetrenie domáceho obyvateľstva, ktoré by mohlo byť spôsobené chorobou od neliečeného ilegálneho prisťahovalca, sa nejako zabudlo.
30. nov 2014 o 22:56
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 049x
Nelegálni prisťahovalci v Španielsku a tuberkulóza
Pred pár dňami nám vyšiel článok v Revista Española de Salud Pública. Je to len taký prehľad literatúry, ktorý nemá skoro žiaden význam pre našu kariéru, ale rozoberá celkom zaujímavú tému. Pochádza každý prípad tuberkulózy v Španielsku od imigrantov?
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(5)