Vírus zika sa prenáša komármi Aedes aegypti a A. albopictus, ktoré na Slovensku prakticky nežijú. Ak sa niekto tímto vírusom nakazí, tak jedine v tropickom pásme. Väčšinou si to nakazený človek ani nevšimne, pretože asi 80% nakazených ľudí nemá absolútne žiadne príznaky, možno niektorých trochu bolia svaly alebo majú nejaké červené škvrny na koži či teplotu, ale nie je to nič vážne a lieči sa to ako obyčajná chrípka: veľa tekutín, oddych, možno maximálne niečo proti teplote. Nie je to žiadna smrtelná choroba.
Tento vírus nie je žiadna novinka, bol identifikovaný po prvýkrát v roku 1947. Z času na čas sa objaví nejaký outbreak: napríklad v rokoch 2013-2014 zaznamenali zvýšený počet ľudí nakazených vírusom zika na pár ostrovčekoch v Tichom oceáne, ale o tie krajiny sa nikto nikdy nezaujíma. Takže o zike začali písať noviny až teraz, keď sa objavil v Brazílii, ktorú ľudia na mape nájdu ľahšie.
Začal sa vyšetrovať súvis zvýšeného výskytu vírusu zika a mikrocefálie u detí matiek, ktoré boli nakazené týmto vírusom počas tehotenstva. Urobilo sa niekoko výskumov a všetko nasvedčuje, že by to mohla byť pravda. Napríklad minulý týždeň Slovinskí vedci publikovali v New England Journal of Medicine štúdiu, v ktorej našli vírus zika v mozgu nenarodeného dieťaťa Slovinky, ktorá pracovala v Brazílii, ale počas tehotenstva sa vrátila do Európy. Keď doktori zistili, že jej dieťa bude mať mikrocefáliu, rozhodla sa pre potrat. Dieťa ale nezomrelo úplne zbytočne, poslúžilo na vedecké ciele. Vedci preskúmali tkanivá z rôznych častí jeho telíčka a hľadali ziku. Našli ho len v mozgu, v iných častiach tela ho nenašli. To je jeden z dôkazov, ktorý naznačuje, že vírus zika napáda nervové tkanivá. Zatiaľčo dospelému človeku neublíži, plodu počas jeho vývinu môže vážne uškodiť.
Prepuknutie ziky v Južnej Ameriky sa stalo vďačnou témou pre tých, ktorý majú zvláštneho koníčka - vymýšľanie konšpiračných teórií. Niekto z nich objavil, že zbierka mikroorganizmov ATCC vírus zika predáva na svojich stránkach a dopátral sa, že je s touto zbierkou spojená rodina Rockefeller (jedna z najbohatich amerických rodín). Hneď si vymyslel, že Rockefellerovci nechali tento vírus vyvinúť, aby zmiernil populačnú explóziu v Južnej Amerike. V skutočnosti sa na stránkach ATCC píše:
"The virus was deposited into ATCC by Dr. Jordi Casals of the Rockefeller Foundation Virus Laboratory in 1953. The original source was isolated in 1947 from the blood of an experimental forest sentinel rhesus monkey in Uganda."
Nuž, človek, ktorý túto správu vymyslel, ignoroval fakt, že vírusy a baktérie sa predávajú cez internet úplne bežne a nielen na stránkach ATCC - ponúkajú ich špecializované kolekcie po celom svete, ale nakupovať môžu iba vedci. Ak sa pozriete lepšie na stránky ATCC, tak zistíte, že majú v predaji aj niekoľko ďalších vírusov, napríklad dengue, West Nile virus alebo aj obyčajnú chrípku či nejaké obyčajné lactobacily, ktoré denne nakupujeme v jogurtoch v potravinách. Ja som si do labáku kúpila tiež už zopár baktérií z takýchto kolekcií, keď som na nejaké pokusy potrebovala mať peknú čistú líniu.
Cestovať teda do krajín Južnej Ameriky, keď plánujete dieťa, či nie? Treba zvážiť, presne do ktorej oblasti idete, lebo komáriAedes aegypti a A. albopictus nežijú úplne v celej krajine, z ktorej hlásia ziku. Ako každý iný komár nemá rád vysokú nadmorskú výšku, púšte, veľké betónové mestá. Na druhej strane má rád tropické lesy a blízkosť vody. Mám bývalú kolegyňu, ktorá žije pri vodopádoch Iguazu, čo je riziková oblasť, pracuje práve vo výskumnom ústave tropických chorôb. Písala mi, že nič zvláštne sa tam nedeje, lebo nebezpečenstvo dengue či chikungunya tam bolo odjakživa, takže sa striekajú litrami repelentu úplne celé leto rutinne a nedávne rozšírenie ziky ich veľmi nevystrašilo.
Jedna moja kolegyňa z Mexika sa bude v lete vydávať za Španiela v Mexiku. Jeho rodičia nechcú prísť do Mexika (do hlavného mesta) na svadbu, lebo sa boja ziky. Lebo o zike počuli v správach. O dengue a chikungunya sa nikde nepíše, lebo je to klasika, aj keď je prenášaná tým istým komárom a výskyt je tiež veľký. Určite by ich nenapadlo rušiť svoju cestu do Mexico DF kvôli dengue či chikungunya. Ale kvôli zike tam nechcú ísť. Lebo jeden vírus je proste v správach celebrita a druhý nie.
Takže báť sa na Slovensku ziky či nie? Zvážte sami: odpoveď by mala byť rovnaká asi ako pri otázke: báť sa na Slovensku dengue či chikungunya? Dostala som sa k vedeckému článku z roku 2013, ktorý hlási identifikovanie štyroch jedincov komára druhu Aedes albopictus pri Košiciach. Nechcem situáciu zľahčovať, že tu našli len štyroch komárov, ale nechcem ani nikoho strašiť, že sa tu v budúcnosti možno rozšíria. Je to len čistý fakt, že tu našli štyroch komárov a bodka.