Prosím a ďakujem! Prežitok?

Keď som sa rozhodovala, či vôbec napíšem niečo o tejto tematike, bola som vytočená, nahnevaná a sklamaná. Pár postrehov z mojho života, ktoré nie sú ani najmenej potešujúce sa týkajú tých najzákladnejších slov, ktoré nám ( teda aspoň ešte našej generácií) vštepovali doma rodičia, v škole učitelia od útleho veku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)
Obrázok blogu

Dobre, prejdem k príkladu z praxe. Autobus stojí na zastávke. Pred ním sa ako had zvíja "šóra" ľudí, ktorí čakajú pokiaľ ich šofér vybaví. Je ich tam asi 50. Ja nastupujem ako prvá, zámerne sadám na prvé sedadlo a počúvam. Nastúpi prvý a povie : " Nitra"... Hmm, namieste toho šoféra by som sa ho spýtala: " Nitra?..a čo ja s tým?" Takto nastúpilo asi ďalších 35 ľudí. Potom prišiel jeden sympatický mladý muž, pristúpil k vodičovi a povedal: "Dobrý deň, prosím Vás celý lístok do Nitry." a na záver povedal: " Ďakujem" , a s prianím pekného dňa, v Nitre vystúpil. Zamrazilo ma, keď som si tak zrátala, že zo 4O ľudí vie slušne poprosiť a poďakovať jeden. JEDEN? A nehovoriac o tom, že to bol školský spoj a mládež vo veku do 18 rokov, je akosi mimo v používaní "čarovných" slovíčok?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto zlyhal? Rodičia? Škola? Alebo, kto je na vine, že ľudia zabúdajú na základy etikety?

Príkladov by sa našlo nespočetne veľa. Ale nezabúdajme to, že človek, môže človeka obdarovať slovom. Slovom, ktoré ho poteší a v dnešnej dobe je vzácne. Slovom prosím a ďakujem, ktoré je tak magické, pretože ruku na srdce, vždy to pri tom srdiečku "zahreje".

Mária Gálová

Mária Gálová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

lietajúca v oblakoch,častokrát doslovne :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu