Re: Čo je na Slovensku lepšie ako v Amerike

V sobotu som sa po 2 mesiacoch vrátil z USA - prvý mesiac som strávil v Bostone na pracovnej stáži ako dizajnér cez Bridge Budapest fellowship a druhý mesiac som cestoval, navštevoval kamarátov a spoznával nových ľudí a mestá - NY, Washington DC, Chicago, San Francisco.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Posledné dni niekoľko mojich kamošov zdielalo na Facebooku tento článok a po jeho prečítaní som sa rozhodol, že sa k jednotlivým bodom stručne vyjadrím.

  1. Porovnávať kriminalitu a bezpečnosť v San Francisco a Bratislave je z historického
    a demografického hľadiska úplne neadekvátne. Tak ako vo väčšine bodov aj tu prevládajú subjektívne zážitky nad faktami.

  2. Znova veľmi subjektívny a všeobecný pohľad, ale keďže som tam strávil len pomerne krátku dobu, k tomuto bodu napíšem len toľko, že počas Thanksgiving sviatku som videl plno rodiniek v parku, v reštauráciach či na pláži. 

    A áno súhlasím, že USA je zameraná na individualizmus (globálny trend), čo má svoje výhody aj nevýhody. Je však dokázané, že človek je sociálny tvor a pre svoje prežitie sa potrebuje združovať a žiť v "kmeňoch". Pravdepodobne preto vo väčších mestách vznikajú "umelé" komunity, kde sa združujú ľudia s podobnými záujmami. A to je podľa mňa iba pozitívne.

  3. Opäť veľmi všeobecne napísané a imho záleží na tom, o ktorom meste v USA je reč.
    Ale osobne som mal skôr opačný pocit – keďže je tam veľa prisťahovalcov zo sveta, ako cudinec som zapadol oveľa viacej než napr. v inej časti Európy. Žil som vyše roka v Portugalsku a ani so základami portugalčiny som nikdy nebol vnímaný ako domáci (predpokladám, že ani po viacerých rokoch by to nebolo inak). A momentálne už vyše 3 rokov žijem v Maďarsku (Budapešť) a i keď síce plynule rozprávam po maďarsky stále nemám pocit, že by som tu zapadol viacej ako v USA.

  4. Tvrdiť, že "sme viac spätí s prírodou" je veľmi odvážne. Napr. ja osobne som mal niekoľko kamošov, ktorí chodili na víkendové túry do prírody pravidelnejšie než vačšina kamošov, ktorí práve čítajú tento text. :) S tou zeleninou a ovocím súhlasím len čiastočne. Tak ako v USA, tak aj u nás sa dajú po celý rok kúpiť banány či mango v hypermarkete, ale aj tiež sezónne jahody či čerešne od babky na trhu (či v lepšom prípade vypestované z vlastnej záhrady). Toto je skôr problém globalizmu a chorá mentalita ľudí 21.storočia všeobecne - nepreferovať lokálne a sezónne jedlo. Ja som napr. v Bostone často chodieval na obedy do Sweetgreen, kde mali dokonca vypísané kriedou na tabuli od ktorých lokálnych farmárov sezónne potraviny pochádzajú. Zaujímavé pre mňa tiež bolo popíjanie sezónych Pu mpkin Al e  (tekvicových) pív. Ďalšia vec, ktorá ma v USA milo prekvapila je NON GMO projekt a veľký výber zdravých potravín, napr. Whole Foods. Na záver tohto bodu už len dodám citát Anna Lappe:
    Every time you spend money, you're casting a vote for the kind of world you want to live in.”

  5. Prirodzene p re vačšinu z nás sú Vianoce najkrajšie tam, odkiaľ pochádzame a kde máme svoju rodinu. Predpokladám, že ak by si sa narodila v USA a mala tam vačšinu rodiných členov, tak asi by si nešla do zahraničia (napr. na Slovensko) hľadať pocit domova cez Vianoce. Ale aj to je subjektívny pohľad na sviatky všeobecne.

  6. Každá lokalita je niečím špeficická a každé mesto a príroda majú svoje čaro. Prekrásne Yosemity či magický Alemere falls v Redwood park sú tiež veľmi blízko SF a veľmi ďaleko z Paríža. Tento bod/dôvod by asi neprešiel ani na skúške z geografie na strednej škole.

  7. Raz som sa rozišla s jedným Američanom preto, lebo ma úplne znechutilo, že nevedel ani kladivo chytiť do ruky a zabiť jeden klinec. Naši muži, sú veľmi zruční, vedia stavať, opravovať autá, a veľmi veľa ďalších vecí v porovnaní s Američanmi, ktorí len platia a iní im to urobia.“ Musela si mať veľkú smolu, keď si natrafila na niekoho kto nedokáže vykonať jednoduchý úkon ako kladivo chytiť do ruky a zabiť jeden klinec. Ale na druhej strane zasa veľké šťastie, že dotyčný zveril opravovanie auta do rúk odborníkovi a auto sa ti nepokazilo niekde „počas jazdy“ :)

  8. Tento dôvod mi prišiel trocha mimo všetkých ostatných. Áno, náš nový prezident je super, ale to už vie snáď každý, kto toto číta. Tiež som na neho hrdý, že reprezentuje SVK vo svete, využíva socialne médiá na efektívnu komunikáciu, podporuje startupy atď. Je pre mňa veľká motivácia a preto dostal aj môj hlas. Ale nemali by sme zabudnúť na to, že práve B.Obama bol ten prezident, ktorý sa preslávil svojou kampaňou na sociálnych sieťach...But correct me if I am wrong.
     

Na záver sa ešte ospravedlňujem za tykanie, ale ešte mám asi „culture shock“ :) Ja som bol teraz v USA prvýkrát a určite sa ešte vrátim, či už kvôli cestovaniu, štúdiu alebo práci. Pred tým ako som tam išiel som mal tiež rôzne očakávania (ovplyvnený filmami,blogmi a rozprávaniami), z ktorých mnohé sa potvrdili a mnohé nie. Preto odporúčam každemú, kto má možnosť, aspoň na krátku dobu vycestovať a spraviť si vlasný názor na USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Btw. Prečo si tam žila tak dlho (15 rokov) keď tu je o 8 bodov lepšie? :)

Marian Balko

Marian Balko

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mediálny dizajnér, vizuálny umelec, cestovateľ, nadšenec slobodného internetu, prírody, ekológie a permakultúry, závislák na športe, zdravom jedle a nových informáciách (veda - technológie - dizajn - ľudstvo) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu