Právo na život?

V posledných dňoch sa objavilo v médiách kritizovanie kampane Právo na život. Má zmysel  táto kampaň?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (131)

O čo vlastne ide v tejto kampani? Šokovať, vyvolať verejné odsudzenie formy kampane?

 Podľa web stránky sú tri ciele kampane:

  1. Pravdivo informovať verejnosť o umelom potrate a jeho dôsledkoch pre ženu a dieťa.

  2. Poukázať na to, že interrupčný zákon odopiera počatým deťom právo na život.

  3. Zasadiť sa za právnu ochranu pre nenarodené deti už v prvom trimestri.

"Naša kampaň neodsudzuje ženy, ktoré majú za sebou boľavú skúsenosť interrupcie, ale legislatívu, ktorá tieto interrupcie umožňuje. Interrupcia v skutočnosti nerieši reálne problémy žien. Sme však názoru, že aj ženy, ktoré už podstúpili umelý potrat, potrebujú poznať jeho realitu a dôsledky na ich fyzické a psychické zdravie. Kampaň chce tiež zvýšiť informovanosť žien o možnostiach a alternatívach, ktoré na Slovensku existujú v prípade, že sa žena ocitne v ťažkej životnej situácii a rozhoduje sa, čo s budúcnosťou svojho dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí ľudia sa uspokojili s tým, že za posledné roky sa počet potratov na Slovensku znížil. No faktom zostáva, že ešte stále je v lone matky zabité každé piate dieťa. Myslíme si, že Slovensko je čoraz bohatšou krajinou, a preto je možné vytvoriť lepšie predpoklady a podmienky, aby bolo postarané o každé dieťa a každú tehotnú ženu. Ženy si zaslúžia lepšie riešenia a väčšiu podporu zo strany spoločnosti. "

(Z www.pravonazivot.sk)

Z týchto pár slov je jasné o čo ide, ale je forma billboardov vhodná?

Keď som videla prvý krát tento bilboard pripadal mi ako vhodný, veď v dnešnej dobe, keď kampaň nešokuje, nemá takú efektivitu akoby mohla. Upozorniť ženy, že sa majú správať zodpovedne (samozrejme aj ich partneri) a nezodpovednosť môže viesť aj k takémuto činu - interrupcii. (v prípade znásilnenia je to samozrejme úplne iná téma, a v tomto prípade by každá žena mala mať právo rozhodnúť sa sama)

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti som sa stretla s jedným dievčaťom, ktoré podstúpilo potrat viac krát, proste sa nepoučilo, peniaze na tabletky nechcelo vyhadzovať a jej partner nemal rád kondómy. Ale aké percento žien patrí do tejto "skupiny"?

Na druhej strane, keď sa nad tým zamyslíme, nie je jednoduché pre ženy, ktoré už interrupciu podstúpili kráčať denne okolo takéhoto "obrázku". Ak organizácia vyhlasuje, že ženy, ktoré to majú za sebou "potrebujú poznať jeho realitu a dôsledky na ich fyzické a psychické zdravie" zavádzajú. Ani jeden lekár nespraví umelé prerušenie tehotenstva, ak žena nie je oboznámená s jeho následkami. A v tomto prípade si myslím, že kampaň zhorší hlavne psychický stav nejednej ženy, ktorá to podstúpila.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlasujú, že neodsudzujú ženy, ale legislatívu...ale veď práve tých žien sa to najviac dotýka, dotýka sa to aj žien, ktoré potratili samovoľne (hlúpy názov), a tiež majú tieto obrázky pred očami.

Kampaň, ktorá chce pôsobiť na legislatívne kroky na zmenu či zrušenie interrupčného zákona ("kampaň „Právo na život“ je namierená proti interrupčnému zákonu, ktorý považujeme za diskriminačný") je preto nevhodná.

CBR Europe a občianske združenie Pastor bonus by sa mali zamerať na zavedenie sexuálnej výchovy na základných školách, aby už dospievajúce deti vedeli o zodpovednosti, poprípade následkov nezodpovednosti...a na iné formy (uvedené na web stránke).

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne, ak nezakážu túto formu kampane budeme prechádzať v období od 01.09. do 30.09.2007 okolo 500 ks bilboardov po celom Slovensku a 100 ks A3 plagátov v mestskej hromadnej doprave v Bratislave.

Obrázok blogu

.

Obrázok blogu

.

Obrázok blogu

Foto: no comment

Marie Mariani

Marie Mariani

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som hyperaktivny cloviecik, ktory si z casu na cas vylozi nohy na stol a rozmysla o zmysle zivota chrusta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnévztahyrodinaspolocnostNEW BREATHkulturaMojeTulaveTopankyVARENÍ, PEČENÍ

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu