Pravda pomáha propagovať homeopatické bludy!

Snom každého pseudovedca je mať servilný rozhovor bez odbornej oponentúry v mienkotvornom denníku. Tento sen sa uskutočnil v denníku Pravda. Navyše sa autorke podarilo uhorkovú sezónu okoreniť aj ďalším článkom o homeopatii.  Poďme sa teda pozrieť bližšie na túto výnimočne kvalitnú prácičku a samozrejme ani homeopatia nezostane nepovšimnutá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1005)

Je pomerne ľahké vysledovať odkiaľ čerpala B. Stuppacherová pri zostavovaní svojho agitátorského mini-diela. Časť pochádza z tohto článku, pod ktorým je podpísaná firma predávajúca homeopatiká. Nanešťastie, miestami sa jedná o takmer 100% pastu...

Boiron SK s r.o:

"Vo farmaceutickom múzeu v Bratislave pod Michalskou bránou sa pritom nachádzajú staré homeopatické lieky v pôvodnom balení a tiež drevené dvere s nápisom "homeopatická lekáreň" pochádzajúce z bratislavskej lekárne na Kozej ulici. V Bratislave pôsobil známy doktor Wurm, ku ktorému sa chodili liečiť aj pacienti z Viedne."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

B. Stuppacherová:

 "Mnohí z nás ani nevedia, že vo farmaceutickom múzeu v Bratislave pod Michalskou bránou, ktoré je výnimočné v strednej Európe, sa nachádzajú staré homeopatické lieky v pôvodnom balení a tiež drevené dvere s nápisom HOMEOPATICKÁ LEKÁREŇ, pochádzajúce z lekárne v Bratislave na Kozej ulici. V Bratislave pôsobil aj známy doktor WURM, ku ktorému sa chodili liečiť aj pacienti z Viedne."

Iná časť bola inšpirovaná týmto rozhovorom. Áno, opäť s homeopatikom. Tentokrát to aspoň trochu pomenila.

MUDr. Mrázová: 

"Jednozložkový liek je vyrobený len z jednej suroviny. Vyrába sa v rôznych riedeniach a vyberá ho lekár - homeopat podľa toho, aké ochorenie lieči a aký účinok očakáva. Liek je preto na lekársky predpis, pretože rôzne riedenia toho istého lieku môžu mať rozdielne účinky."

SkryťVypnúť reklamu

 B. Stuppacherová:

 "Jednozložkové: sú vyrobené len z jednej suroviny a vyrábajú sa v rôznych riedeniach. Vyberá ich lekár homeopat podľa toho, aké ochorenie lieči a aký účinok sa od nich očakáva. Rôzne riedenia toho istého lieku môžu mať rozdielne účinky."

 Zvyšok článku tvorí rozhovor s homeopatom a odstavec, ktorého pôvod autorka priznáva sama - je z príručky "Homeopatia do vrecka". Fanúšik sa nezaprie.

Homeopatia - pseudovedecký blud

 Homeopatiu dôkazy nemajú radi. Stovky klinických štúdií potvrdili, že homeopatiká nie sú účinnejšie ako placebo. Rozsiahle metaanalýzi v posledných rokoch prišli s podobnými výsledkami (1,2). Čím lepšia bola metodológia štúdie, tým pravdepodobnešie, že sa neukázal tento spôsob liečby lepší ako placebo. 

SkryťVypnúť reklamu

Keďže elementárne výpočty nasvedčujú tomu, že v niektorých homeopatikách sa nenachádza ani molekula účinnej látky, liečba má byť vysvetlená pamäťou vody. Tá je však proti zákonom fyziky a chémie.

Samozrejme fanúšikovia homeopatie majú po ruke kopec pseudoargumetov od konšpirácii, individuálnej liečby a účinku až po nerecenzované výskumy zo začiatku minulého storočia.

Radi tiež spomínajú toleranciu voči svojej živiteľke v niektorých západných krajinách. V takom Francúzku je hradená aj zo zdravotného poistenia. Trend je však opačný, zrušili jej hradenie vo Švajčiarsku a okrem niektorých výnimiek aj v Nemecku. Britská NHS síce hradí aj homeopatiu, priznáva však, že nie sú vedecké dôkazy o tom, že funguje. Záujem o ňu klesá aj vo vyhľadávači google :). 

SkryťVypnúť reklamu

Neznamená to však, že je úplne zbytočná. Zoberme si príklad pacienta, ktorý nepotrebuje liečbu, ale dožaduje sa jej. Taktiež keď je problém skôr psychický, môže dobré slovo a viera v uzdravenie urobiť "zázraky". V týchto prípadoch homeopati šetria zdroje verejného zdravotníctva a svoje prachy si zaslúžia. Pokiaľ to nevykompenzujú škody na racionálnom správaní verejnosti. Ak môžu bez dôkazov a súladu s prírodnými zákonmi liečiť oni, môže to už robiť ktokoľvek vrátene woodoo šamanov. 

Záver

Takže týmto by som chcel poďakovať denníku Pravda za publikovanie pseudovedeckých drístov. S ohľadom na "kvalitnú prácu" autorky v rubrike "zdravie" by som odporúčal prehodnotiť jej kariérny plán. Možno by jej išla homeopatia lepšie. Usudzujem tak podľa miešania cudzích textov. Len tá koncentrácia je stále prisilná. 

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu