Príručka diskutujúceho I.

Už dlhšiu dobu pozorujem veľké nedostatky v postojoch, zručnostiach a vedomostiach mnohých diskutérov. Aj keď nie som fanúšikom kolektívnej zodpovednosti, viním z toho predovšetkým systém vzdelávania, ktorý aj túto oblasť ignoruje. Preto som sa rozhodol napísať tento článok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)
Obrázok blogu

Diskusia = výmena názorov na určitú tému

Priestor webu prináša svojou anonymitou diskutujúcim neobmedzené možnosti vyjadrenia svojho názoru a to obsahom i formou. Prináša to svoje negatíva, avšak obrovským pozitívom je zbúranie bariér spoločenských konvencií, ktoré mnohokrát bránia ľuďom prejaviť svoje skutočné JA. Vo virtuálnom priestore ľahšie vyplávajú na povrch potlačované emócie, čo je pozitívne pokiaľ sa to udeje vhodnou formou (a nie naprk. agresiou). Umožní nám to ľudí lepšie spoznať.

Predtým než vstúpite do akejkoľvek diskusie je vhodné mať správne očakávania a ciele s ktorými do nej vstupujete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčastejším nesprávnym cieľom je uspokojenie potreby „uľaviť si" a označenie majiteľa iného názoru nejakým negatívnym prívlastkom, prípadne jeho zosmiešnenie. Týmto znižujete vaše šance, že majiteľa z vášho pohľadu nesprávneho názoru o niečom presvedčíte, alebo obohatíte aj iným pohľadom na vec. Vaším cieľom teda nie je diskusia, ale hádka.

Mnoho ľudí vstupuje do diskusie s cieľom presvedčiť druhú stranu o svojej pravde. To je v poriadku, veď názory v spoločnosti sa menia predovšetkým diskusiou. Avšak treba mať v tomto smere reálne očakávania. Platí tu pravidlo, že čím väčšou súčasťou osobnosti diskutujúceho daný názor je, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa vám ho podarí zmeniť, prípadne posunúť.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena názorov v diskusiách

Ak sa nám stane, že dostaneme niekoho v diskusii argumentmi „do úzkych", lepšie ako naňho ďalej tlačiť, aby zmenil svoj názor, je nechať ho to neskôr o samote spracovať. Týmto zvýšime pravdepodobnosť názorovej zmeny, pretože ľudia zvyčajne nemenia svoje názory lusknutím palca (zvlášť tie ktoré sú veľkou súčasťou ich osobnosti), naopak je to dlhšie trvajúci proces, v ktorom sa každou zmenou názoru musia zmeniť/posunúť aj iné postoje/názory človeka aby na konci vytvorili harmonický celok. Tlačením a dožadovaním rýchlej zmeny, môžeme dosiahnuť opačný efekt.

Na základe tohto princípu je lepšie extrémne odlišné názory radšej posúvať po malých krokoch ako ihneď dožadovať obrátenie sa o 180°.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme dôležité je sa snažiť pochopiť aj druhú stranu, čo je aktívny proces a nestačí len počuť alebo prečítať čo píše, rozhodujúca je snaha pochopiť jeho pohľad a vedieť zmeniť svoj vlastný pohľad v svetle nových skutočností.

Skúste si spätne premietnuť koľko času trávite v diskusiách nad snahou pochopiť príspevok na ktorý reagujete a koľko času rozmýšľate nad vlastnou reakciou.

Paradigma

Každý človek sa pozerá na svet cez svoje vlastné skúsenosti, hodnoty, momentálne psychické rozpoloženie a veľa ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho vnímanie skutočnosti a tvorbu jeho názorov a úsudkov. 

Tento model vnímania a hodnotenia sveta, ktorý je pre každého človeka odlišný sa nazýva paradigma. Aj keď nie je úplne možné pochopiť paradigmu iného človeka, určite to stojí za snahu, keďže práve ona je prapríčinou názorových rozdielov medzi ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Každá diskusia v ktorej sa podarí diskutujúcim lepšie pochopiť a tolerovať paradigmu druhej strany je prínosná. Diskutujúci by sa mal naučiť akceptovať fakt, že je normálne keď je na tú istú vec viacero názorov.

Každý by mal pochopiť, že skutočnú pravdu o mnohých veciach nikdy nespozná. Čo považujeme za pravdu sa u nás vytvorilo na základe rozhodnutia pohľadom na dostupné skutočnosti cez naše paradigma.

(pokračovanie nabudúce)

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu