Prvá pomoc sám sebe pri infarkte (aj vám prišiel ten hlúpy email?)

Možno ste už mali tú „česť objaviť vo vašej emailovej schránke nevyžiadanú poštu so vskutku pozoruhodným predmetom „prvá pomoc sám sebe pri infarkte, alebo niečo na ten štýl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

Mne osobne už prišiel tento v dobrej vôle poslaný spam už druhýkrát. A dosť.

Normálne by mi to nevadilo, veď podobných emailov chodia haldy. Tento však skrývajúc sa za „odbornosť" nabáda na konanie, ktorého prospešnosť je záporná.

Prezentácia v sprievode akčných ilustrácii hovorí približne toto:

Řekněme, že je 18:15 a právě jedeš domů (samozřejmě sám) po neobyčejně náročném dni v práci. Jsi opravdu unavený a znechucený. Náhle začneš cítit bolest ve své hrudi, která začíná vystřelovat do ruky a čelisti. Jsi jen 5 km daleko od nemocnice blízko tvého domova. Bohužel nevíš, jestli zvládneš dojet tak daleko. Měl jsi školení o první pomoci, ale ten chlapík, co vedl kurz, zapomněl říct, jak pomoci sám sobě

Spousta lidí je sama bez pomoci, když dostane infarkt. Osobě, jejíž srdce bije nepravidelně a která začíná omdlévat, zbývá pouze 10 vteřin než ztratí vědomí

Nepanikařte, ale začněte opakovaně kašlat a to velmi energicky. Hluboce se nadechujte před každým zakašláním. Kašlat musíte zhluboka a dlouho, musí se vám tvořit hlen hluboko v hrudi

Nádech a kašel musí být opakovaný každé dvě vteřiny bez přestávky, dokud nedorazí pomoc, nebo dokud nezačne srdce bít opět normálně

Hluboký nádech dostane kyslík do tvých plic a pohyby při kašlání zmáčknou srdce a umožňují cirkulaci krve. Tento tlak na srdce umožňuje jeho návrat do normálního rytmu. Tímto způsobem se mohou oběti infarktu dostat do nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celá prezentácia sa nachádza tu: HeartAttack_CZ

Najväčšie hlúposti :

  1. Opísaný typ bolesti ( angina pectoris) nemusí byť sprevádzaný infarktom a u starších ľudí nemusí byť infarkt sprevádzaný bolesťou vôbec.

  2.  V druhom odstavci sa zrazu namiesto infartku začne hovoriť o bližšie neurčenej zástave/akútnom zlyhaní srdca/poruche srdcové rytmu, čo má prejsť do bezvedomia. (akútny infarkt myokardu prechádza do zástavy srdca v 7% prípadov, do fibrilácie v 10%).

  3. Následne je ponúknutá ohromne kreatívna metóda udržania srdcovej činnosti, ktorá je nezmyselná pretože:

a) Dokonalá nepriama masáž srdca dokáže zabezpečiť iba 1/3 -1/4 normálnej srdcovej činnosti. Kašlanie teda nemôže niekomu pomôcť pri zástave srdca aby sa udržal pri vedomí.

b) Ak ide o infarkt - kašlanie zvyšuje spotrebu kyslíka a teda je presným opakom toho čo by mal človek postihnutý infarktom robiť.

Čo robiť teda ak sme sami a postihne nás infarkt?

  1. Zachovať telesný pokoj, obmediť pohyb a teda požiadavky na srdcovú činnosť

  2. Ak máme nitroglycerin alebo acylpyrin - dáme si tabletku pod jazyk

  3. Privolať pomoc - sám sa do nemocnice netransportovať!

Viac info tu

Čo robiť ak sme sami a o 10 sekúnd máme upadnúť do bezvedomia následkom poruchy srdcového rytmu?

No neviem si predstaviť túto situáciu, ale pokiaľ ste sami a má sa vám to stať - mali by ste čo najrýchlejšie zohnať niekoho kto vás bude zachraňovať. 

SkryťVypnúť reklamu

Polemizovať by sa v prípade fibrilácie dalo aj o prekordiálnom údere. Ide o úder na oblasť srdca zatvorenou päsťou z výšky cca 20 cm. Tento úder môže však fibriláciu aj privodiť (ak ste ju predtým náhodou nemali) takže rozoberať to ďalej je dosť zbytočné. Používajú ho iba školený zdravotníci ak sú svedkom zástavy obehu a je prítomný defibrilátor.

Tí čo vás majú zachrániť môžu nájsť najnovšie poznatky tu

Takže ak dostanete email s touto prezentáciou, upozornite odosielatela, že sa tam píšu nezmysli a teda nech ho ďalej nešíri, pretože okrem vášho mailboxu môže poškodiť aj každého kto sa začne podľa neho správať.

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu