Sú jednorazové plienky jedovaté?

Na rôznych rodičovských, konšpiračných a bio-stránkach bujnia tvrdenia o škodlivosti jednorazových plienok z dôvodu obsahu množstva jedovatých látok. Pri pohľade na reakcie mamičiek ďakujúcich za šírenie podobnej "osvety" človek nevie či sa má smiať alebo plakať. Bojovať s podobnými tvrdeniami je sizyfovská práca, keďže panika sa šíri rýchlejšie ako správa o falošnom poplachu a produkcia internetového odpadu má bezkonkurenčnú výdatnosť. Takže dnes o plienkových dioxínoch, polyakrylátoch a TBT.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Dioxíny

Predtým než začnem treba si ujasniť jednu vec. Dioxíny sú prakticky všade, nielen dioxíny ale ako už raz písal Robert Mistrík hoc aj taký kokaín. Všetko závisí od citlivosti použitých prístrojov. Preto diskusia v štýle " no jasné, troška tu, troška tam a už mám rakovinu" nemá zmysel, neexistuje spôsob ako sa vyhnúť každej "bakanej" molekule. Podstatné je sledovať aby celková expozícia dioxínmi nepresahovala tolerovateľné limity. 

V prípade plienok obsahujú stopy dioxínov jenorazové, ale aj látkové plienky (ak sú bielené určite). Expozícia dioxínmy z plienok je veľmi nízka (menej ako tisícina denného príjmu dioxínov z potravy), oveľa viac získajú kojenci aj z materského mlieka, to našťastie nikto jedovatým a škodlivým nenazýva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TBT (Tributyltin)

Tributyltin je jed, ktorý sa pridával do lodných náterov (do roku 2003), aby ich trup nešpatili rôzne morské živočíchy. Samozrejme dostal sa do vody a potom prakticky všade, no najviac sa akumuloval v rybách. V roku 2000 prišli grínpisáci so "senzačnou" správou. TBT je aj v jednorazových plienkach! Ich kampani pre zákaz výroby TBT to dosť pomohlo, nevýznamná koncentrácia v plienkach pohne s verejnosťou viac ako oveľa vyššia koncentrácia v morských živočíchoch. 

Nameraná hodnota dosahovala zhruba úroveň čajovej lyžičky na 25 miliónov plienok (4,2- 8,6 mikrogramov na kg plienok). Odchýlku merania nezverejnili, o rok neskôr sa im podarilo TBT namerať iba v jednej značke z desiatich

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odhadov predstavuje príjem TBT z plienok najviac 0,007 mikrogramu (pozri tab 20) na kg telesnej hmotnosti dieťaťa. Tolerovateľná denná dávka je 0,25 mikrogramu na kilogram živej váhy. Ako sa stanovila?

Krysie mláďatá sa dlhodobo kŕmili TBT a sledovala sa dávka pri ktorej nebudú pozorované žiadne negatívne účinky (NOAEL). Po vydelení bezpečnostným faktorom 100 (keďže išlo o pokus na zvieratách) vyšla tolerovateľná dávka, ktorú používa WHO aj EFSA.

Polyakrylát sodný

Keby ste rozstrihli plienku, podarilo by sa vám dostať k niekoľkým gramom super-absorpčného prášku, vďaka ktorému dokáže plienka nabrať toľko vody. To sú granule polyakrylátu sodného, ktoré po kontakte s močom vytvoria gél. Super-absorbčný materiál plienok by pokožku pri priamom kontakte vysušoval, práve preto sa nachádza v stredných vrstvách plienky.

SkryťVypnúť reklamu

Polyakrylát sa používal aj v ženských tampónoch, avšak zistilo sa, že tam môže slúžiť ako dobrá pôda pre rozmnožovanie zlatého stafylokoka, ktorý produkuje toxín zodpovedný za syndróm toxického šoku. Záver internetových osvetárov je jasný, polyakrylát sodný spôsobuje toxický šok, jednorazové plienky sú nebezpečné!

Len akosi zabudli, že miesto určenia ženských tampónov a plienok je značne odlišné. Testy ukázali, že pre rast mikróbov neposkytujú plienky dobré podmienky, nenašli sa ani výrazné rozdiely medzi látkovými a jednorazovými. A už samotná prítomnosť moču inhibuje produkciu toxínu zlatého stafylokoka.

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa nič robiť, internetová hlušina je plná iracionálnych konšpirátorov, poďla ktorých svet ovládajú chemické korporácie, pridávajúce do plienok toxický koktail. Namiesto toxického koktailu by však mali začať riešiť zmes nezmyslov v ich lebečnej dutine.

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu