Gréci ťažko pracujú. Na svojich štatistikách...

Podľa údajov OECD majú Gréci najvyšší počet priemerných odpracovaných hodín v EÚ. Ako sa dalo čakať, táto správa veľmi potešila fanúšikov solidarity s týmto ťažko sužovaním národom, ktorý je mimochodom stále v rebríčku tridsiatich najbohatších štátov na svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Distribúcia prvých číslic podľa Benfordovho zákona
Distribúcia prvých číslic podľa Benfordovho zákona (zdroj: Wikipedia)

Prvé čo napadne skeptika, je opätovné falšovanie štatistík. Tejto téme sa nevenuje dostatočná pozornosť z hľadiska efektu na súčasnú eurokrízu. Trhy (a nielen ony) môžu fungovať efektívne len v prípade, že investori majú k dispozícii pravdivé údaje. Gréci už v tomto smere majú svoje skúsenosti, vďaka čomu došlo aj k väčšej popularizácii forenznej štatistiky.

Vedci si totiž všimli, že grécke makroekonomické údaje neprechádzajú ani cez jednoduchý Benfordov test. Benfordov zákon hovorí o nerovnakej distribúcii prvých číslic vo veľkých súboroch dát a platí aj na mnohé makroekonomické údaje. Pri skúmaní makroekonomických dát členov EÚ vykazovali najväčšie odchýlky práve tie z krajiny olív a ouza. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

So žiadnou krajinou nemal Eurostat toľko práce ako s Gréckom. Jeho správy mimo iných zistení hovoria aj o úmyselne chybnom reportovaní čísiel za rok 2009. V roku 2006 zasa gréckych "Fantozzi" z národného štatistického úradu napadlo, že deficit vyjadrený v % HDP sa zníži ak sa k HDP pripočítajú príjmy z prostitúcie, pašovania a prania špinavých peňazí. Toto nie je vtip!

A čo spomínané štatistiky odpracovaných hodín? OECD žiaľ nedáva dostatočne veľa detailov nato aby sme mohli pre tento prípad aplikovať Benfordov test. Z hľadiska logiky a poznania gréckej ekonomiky však dávajú zmysel. Len žiaľ príliš v ich prospech nehrajú.

SkryťVypnúť reklamu

1) Gréci majú veľa zamestnancov vsezónnych sektoroch ako je poľnohospodárstvo a cestovný ruch. Počas sezóny pracujú viac, po nej je veľa z nich nezamestnaných a do štatistík odpracovaných hodín sa už ich „nuly" nerátajú.

2) Iba 55% žien vo veku od je 25-64 rokov je zamestnaných.

Na ich lenivosť, či pracovitosť môžeme mať samozrejme svoj subjektívny názor, povedzme vďaka opakovanej skúsenosti so službami v cestovnom ruchu, či tunajšími gréckymi študentami medicíny.

Podľa štatistík tí čo pracujú, pracujú v priemere dosť dlho. Čo sa týka možností čiastočného úväzku, Slovensko je na tom ešte horšie ako Grécko a napriek tomu je u nás zamestnanosť žien oveľa lepšia. Problém je teda skôr kultúrny. Počet zamestnaných a nezamestnaných v Grécku predstavuje iba 66% ľudí v produktívnom veku. Toto číslo je najnižšie v Európe. Pokiaľ sa to nezmení, rozprávkou o pracovitých Grékoch nás ťažko niekto obalamutí

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu