reklama

Miklošova reakcia na Sulíkovu brožúrku: nechutné zavádzanie

Miklošova reakcia na brožúrku o eurovale je ďalším klincom do rakvy jeho odbornosti. Bol to zrejme iba ekonomický analfabetizmus jeho oponentov, čo vďaka efektu kontrastu uňho vypestoval imidž ekonomického experta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (81)

Mikloš sa argumenty v brožúrke ani len nesnaží napadať. Vraj je problém hlavne v tom čo tam nie je. Tak si pozorne prečítajme čo nám chce povedať:

"Brožúrka však vyvoláva falošný dojem, že odmietnutie eurovalu je bez nákladov. A to jednoducho nie je pravda. Naopak, som presvedčený, že náklady odmietnutia, a teda neschválenia, môžu byť rádovo vyššie ako náklady schválenia eurovalu. Hrozil by totiž rozpad eurozóny a zrejme aj ďalšia globálna finančná a ekonomická kríza. Analýzy dvoch bánk (USB a KfW) prišli nezávisle od seba k podobný záverom. Vo veľkých a úspešných krajinách ako je Nemecko by to mohlo znamenať pokles ekonomiky až okolo 20 - 30 percent a v menších a problematických až okolo 40 - 50 percent"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Analýza od UBS

USB banka síce existuje tiež (na Cypre), ale Mikloš mal určite na mysli banku UBS. Analýza UBS sa snažila vypočítať náklady vystúpenia z eurozóny, nie pokles ekonomiky. Počíta iba s možnosťou unilaterálneho vystúpenia, teda bez legálnej dohody s ostatnými členmi eurozóny, keďže legálna cesta je podľa nich príliš zdĺhavá. Ako dôsledok tejto alternatívy rátajú autori štúdie aj s tým, že odchádzajúca krajina bude musieť opustiť nielen eurozónu, ale aj Európsku Úniu.

A teraz najdôležitejší bod pre pána Mikloša. Štúdia sa snaží kvantifikovať náklady opustenia eurozóny pre odchádzajúcu krajinu, nie dopad jej odchodu na ostatné krajiny v eurozóne. Miklošom spomínaných 20-30% (v štúdii sa uvádza 20-25%) sú náklady ktoré by musela nemecká ekonomika znášať v prípade, žeby sa Nemecko rozhodlo unilaterálne opustiť eurozónu (model ráta aj s odchodom Nemecka z EU). Jeho komentár nás zavádza obrovskými poklesmi, ktorých kontext je však úplne odlišný od nákladov neschválenia eurovalu a týka sa iba krajín, ktoré by sa rozhodli jednostranne vypovedať členstvo v eurozóne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Analýza sa vôbec nesnaží kvantifikovať celkový dopad na eurozónu a už vôbec nie na Slovensko. Vôbec neráta s možnosťou bankrotu bez opustenia eurozóny, napriek tomu, že to ešte pred rokom považovali za lepšiu možnosť. Momentálne u nich vedie fiškálna únia, to je to čo vraj Mikloš nechce. 

Analýza od KfW

KfW je nemecká, štátom vlastnená banka. Vydala záhadný štvorstranový papier s ešte záhadnejším autorstvom (autori na ňom nie sú uvedení ), ktorý porovnáva dopady používania eura v porovnaní s imaginárnym scenárom pokračovania fiktívnej nemeckej marky. Záver nie je prekvapujúci, Nemecku sa členstvo v eurozóne oplatí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opäť nič o nákladoch, ktoré by nám (alebo iným členom eurozóny) vyvolal odchod niektorých krajín PIGS z eurozóny. Nič o nákladoch bankrotu v rámci eurozóny. Úplne irelevantné pre slovenskú diskusiu o podpore eurovalu.

Jediný podobný záver oboch analýz je, že Nemecku sa neoplatí opustiť eurozónu. 

Čo má toto znamenať? Mikloš nás zastupuje na rokovaniach o eurovale a je vlajkonosičom jeho zástancov. V situácii keď na eurovale pomaly ide padnúť vláda, SaS vytiahne brožúrku plnú argumentov proti eurovalu ako hodenú rukavicu odbornej debaty, nám Mikloš ako reakciu podhodí kratučký komentár plný nechutného zavádzania? Hanba! Kto už konečne zdvihne tú rukavicu?

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu