reklama

Prácu namiesto rozprávok

Nezamestnanosť je najväčším problémom Slovenska, hovoria politici. Máme výborné riešenia, dodávajú. Tak sa poďme na pár z nich pozrieť. Sú to nedocenené diela odborníkov alebo len nechutný podvod politických marketerov? Tramtadadá, držte si klobúky, prichádza Práca namiesto dávok (SaS) a Šanca pre nezamestnaných (NOVA-Dohoda).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Strana odborníkov uvádza: Práca namiesto dávok

Novinári sú strašní ignoranti. SaS má nápad, ktorý dá prácu všetkým čo doteraz žili iba z dávok a to všetko s takmer neutrálnym dopadom na rozpočet. Kde sú protestujúce davy bedárov za realizáciu tohto geniálneho nápadu? Kedy si príde Sulík vyzdvihnúť Nobelovu cenu za ekonómiu? Alebo aspoň doktorát zo sociálnej práce z učilišťa svätej Betky?

Jediné čo stačí urobiť je zriadiť štátnu(!) pracovnú agentúru, zrušiť bohatým sociálne dávky a každý kto odmietne pracovať prostredníctvom štátnej agentúry dostane jedno teplé jedlo denne a žiadne iné peňažné dávky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudí nezaujímajú spory ale riešenia: Šanca pre nezamestnaných

NOVA vráti Slovákom dôstojnosť. Aspoň tak to tam píšu. Všetci dlhodobo nezamestnaní dostanú pracovnú ponuku od Slovenskej agentúry práce. Kto odmietne, stratí na bližšie nedefinované „ primerané obdobie" nárok na sociálne dávky.

Zároveň niektoré typy verejných obstarávaní budú mať podmienku účasti záväzné % (tak 30-50%) dlhodobo nezamestnaných, ktorí budú na verejnej zákazke pracovať.

Počítajme za nich

Konkrétne čísla nám ponúka iba SaS, takže práca namiesto dávok na prvý pohľad budí dojem odborne pripraveného projektu. Žiaľ iba na prvý pohľad, ich kalkulácia sa dá ľahko zopakovať s rovnakým výsledkom za použitia toho minima premenných, ktoré nám pán Mihál vo svojom článku odhaľuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vďaka tomu vieme načo na strane nákladov zabudli:

  • Všetci agentúrny zamestnanci nemôžu mať minimálnu mzdu, minimálne časť zodpovedná za ich koordináciu musí mať mzdu vyššiu

  • Nie sú zarátané náklady na jedno teplé jedlo denne pre všetkých čo prácu odmietnu

  • Zamestnávateľ povinne prispieva na stravovanie zamestnancov (stravné lístky a pod.)

  • Všetky nízko kvalifikované práce spomenuté medzi činnosťami agentúry vyžadujú pracovné pomôcky, ktoré nerastú na stromoch

  • Činnosti uvedené ako pracovná náplň zamestnanca agentúry viažu na seba mnohé súvisiace náklady naprk. pozbieraný odpad sa musí aj likvidovať (orientačne stojí likvidácia jednej tony 50 EUR)

  • Doprava, administratívne náklady, komunikačné náklady, odpisy majetku agentúry

  • Náklady na ďalšie povinnosti zamestnávateľa ako naprk. pracovná zdravotná služba, tvorba sociálneho fondu, atď...

Suma opomenutých nákladov navyše je najmenej 150 miliónov EUR ročne. Určite je ich viac, ale analyzovať to by chcelo väčšiu časovú investíciu ako si tento nápad zaslúži. Pre detaily ku kalkulácii prosím pozrieť sem. Navyše SaS pri výpočtoch dopadu na rozpočet rátala aj s redukciou daňového bonusu, rodičovského príspevku a rodinných prídavkov pre nadpriemerne zarábajúcich 20-30% poberateľov. Inými slovami najväčší sociálny podnik v strednej Európe by zaplatili hlavne nadpriemerne zarábajúci rodičia, z väčšej časti voliči pravice.

A to nám agentúra imaginárne zamestnáva iba 120 000 ľudí, ostatní bez práce žijú z dávok v nezamestnanosti a „jedného teplého jedla denne". Mimochodom najväčší súkromný zamestnávateľ na Slovensku má cca 12 000 zamestnancov. Teraz si pomôžem slovami uznávaného slovenského ekonóma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako prvé musia naši socialisti pochopiť, jedno ako im to je proti srsti, že len súkromné firmy vedia tvoriť pracovné miesta. Nik iný, len a len súkromné firmy.

NOVA pre istotu žiadne konkrétne čísla, ktoré by ilustrovali dopad ich programu na rozpočet neuvádza a na príklade SaS vidíme, že je to tak bezpečnejšie. Iba menujú zdroje odkiaľ na svoj program získajú peniaze. Medzi nimi sa objavia aj eurofondy. Čiže si myslia, že EÚ nebude mať problém so „sociálnym" pracovným programom, do ktorého sa bude musieť zapojiť každý, inak nedostane od štátu ani cent. To prah sociálnosti euro-byrokratov dosť podcenili, majú problém už s existujúcim systémom aktivačných prác, pretože „táto činnosť často neposúva k tomu, aby si (nezamestaní) našli trvalejšiu prácu".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhé originálne opatrenie, povinné zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných pri verejných zákazkách je defacto diskriminácia ostatných zamestnancov a taktiež cesta ako verejné zákazky ešte viac predražiť. Nevytvárajú sa nové pracovné miesta, len sa násilne zamestná niekoľko dlhodobo nezamestnaných na úkor tých pracovne integrovaných.

Ideológia a realizovateľnosť

Z hľadiska ideologického škatuľkovania sú tieto programy najbližšie postkeynesiánskemu konceptu job guarantee. Pre široko spektrálnu NOVU žiaden problém, horšie budú voličom vysvetľovať pozitívnu diskrimináciu dlhodobo nezamestnaných.

SAS týmto dáva ďalšiu ranu svojmu hlučnému táboru libertariánskych fanúšikov a dokazuje, že cez ich úzke vedenie môžu prejsť mnohé prekvapenia nad ktorými by F.A.Hayek krútil hlavou až by ho fúzy plieskali po ušiach.

Zamyslieť sa treba aj nad právnou realizáciou týchto nápadov, ústava zakazuje nútené práce (čl.18) a garantuje primerané hmotné zabezpečenie (čl. 39). Aj keď to tvorcovia spomenutých programov nepripustia existuje tu určité riziko ich protiústavnosti. Jedno teplé jedlo denne má byť tým primeraným hmotným zabezpečením?

Nuž SaS a NOVA, aspoň snaha sa cení. Teda iba ak to mal byť pokus o skutočné riešenie a nie iba lacný marketingový „ofajč".

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu