
Všetko to začalo v roku 2006 keď istý Semir Osmanagič, vedúci vykopávok v bosnianskom "údolí pyramíd" začal šíriť správy o svojom unikátnom objave. Žiaľ už samotná osoba Osmanagiča vyvoláva veľa pochybností. Archeologické vzdelanie by ste uňho ťažko hľadali, vedeckú publikačnú činnosť detto, zato v oddelení ezoteriky sa môžete potešiť jeho výrokmi o tom ako Mayovia pochádzajú z Atlanťanov, ktorí k nám prišli z Plejád.
Okrem výsmechu si Osmanagič už zo začiatku vyslúžil aj obvinenie z falšovania dôkazov a ničenia bosnianskeho kultúrneho dedičstva. V lokalite, ktorú prekopáva sa totiž nachádzajú pozostatky z rímskeho a ilyrského osídlenia.
Tento rok sa na internete objavila nová vlna neuveriteľných správ. Podľa nich mali pyramídy pribudnúť do zoznamu UNESCO a na ich pravosti sa malo zhodnúť 90% expertov z celého sveta. Tento hoax vypustil server eu.times.net, tiež známy svojou propagáciou "bielej wikipédie" a šírením anonymných nezmyslov. Vtipná je aj predstava lovcov z doby ľadovej ako sa popri jaskynnom živote zabávajú stavbou monumentálnych pyramíd. Tak by to totiž podľa časového datovania veku "pyramíd" malo vychádzať.
A kto sa chytil? SITA, Markíza.sk, denník Pravda (po týždni článok opravili) a server Aktualne.sk.
Nuž neviem čo je horšie, či uveriť anonymnej správe pochybného portálu, alebo si priamo neoveriť zápis na zozname UNESCO. V každom prípade výborný test na dôveryhodnosť slovenskej vedeckej žurnalistiky.