Bosnianske pyramídy: kolosálny objav, či kolosálny hoax?

Pred nedávnom priniesli niektoré spravodajské servery správu o potvrdení objavu "najstarších pyramíd na svete", ktoré sa majú nachádzať v Bosne. Megalomanskými prívlastkami sa naozaj nešetrí, pyramídy majú byť aj väčšie ako egyptské s najväčším systémom podzemných chodieb. To by nasvedčovalo prítomnosti veľmi starej a rozvinutej civilizácie, najväčšiemu archeologickému objavu storočia, ktorý by úplne prepísal európske dejiny. Teda keby to nebol iba kolosálny hoax.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (76)
Osmanagičove vykopávky v Bosne
Osmanagičove vykopávky v Bosne (zdroj: wikipedia.com)

Všetko to začalo v roku 2006 keď istý Semir Osmanagič, vedúci vykopávok v bosnianskom "údolí pyramíd" začal šíriť správy o svojom unikátnom objave. Žiaľ už samotná osoba Osmanagiča vyvoláva veľa pochybností. Archeologické vzdelanie by ste uňho ťažko hľadali, vedeckú publikačnú činnosť detto, zato v oddelení ezoteriky sa môžete potešiť jeho výrokmi o tom ako Mayovia pochádzajú z Atlanťanov, ktorí k nám prišli z Plejád. 

Okrem výsmechu si Osmanagič už zo začiatku vyslúžil aj obvinenie z falšovania dôkazov a ničenia bosnianskeho kultúrneho dedičstva. V lokalite, ktorú prekopáva sa totiž nachádzajú pozostatky z rímskeho a ilyrského osídlenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento rok sa na internete objavila nová vlna neuveriteľných správ. Podľa nich mali pyramídy pribudnúť do zoznamu UNESCO a na ich pravosti sa malo zhodnúť 90% expertov z celého sveta. Tento hoax vypustil server eu.times.net, tiež známy svojou propagáciou "bielej wikipédie" a šírením anonymných nezmyslov. Vtipná je aj predstava lovcov z doby ľadovej ako sa popri jaskynnom živote zabávajú stavbou monumentálnych pyramíd. Tak by to totiž podľa časového datovania veku "pyramíd" malo vychádzať.

A kto sa chytil? SITA, Markíza.sk, denník Pravda (po týždni článok opravili) a server Aktualne.sk.

Nuž neviem čo je horšie, či uveriť anonymnej správe pochybného portálu, alebo si priamo neoveriť zápis na zozname UNESCO. V každom prípade výborný test na dôveryhodnosť slovenskej vedeckej žurnalistiky.

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu