Bosnianske pyramídy: kolosálny objav, či kolosálny hoax?

Pred nedávnom priniesli niektoré spravodajské servery správu o potvrdení objavu "najstarších pyramíd na svete", ktoré sa majú nachádzať v Bosne. Megalomanskými prívlastkami sa naozaj nešetrí, pyramídy majú byť aj väčšie ako egyptské s najväčším systémom podzemných chodieb. To by nasvedčovalo prítomnosti veľmi starej a rozvinutej civilizácie, najväčšiemu archeologickému objavu storočia, ktorý by úplne prepísal európske dejiny. Teda keby to nebol iba kolosálny hoax.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (76)
Osmanagičove vykopávky v Bosne
Osmanagičove vykopávky v Bosne (zdroj: wikipedia.com)

Všetko to začalo v roku 2006 keď istý Semir Osmanagič, vedúci vykopávok v bosnianskom "údolí pyramíd" začal šíriť správy o svojom unikátnom objave. Žiaľ už samotná osoba Osmanagiča vyvoláva veľa pochybností. Archeologické vzdelanie by ste uňho ťažko hľadali, vedeckú publikačnú činnosť detto, zato v oddelení ezoteriky sa môžete potešiť jeho výrokmi o tom ako Mayovia pochádzajú z Atlanťanov, ktorí k nám prišli z Plejád. 

Okrem výsmechu si Osmanagič už zo začiatku vyslúžil aj obvinenie z falšovania dôkazov a ničenia bosnianskeho kultúrneho dedičstva. V lokalite, ktorú prekopáva sa totiž nachádzajú pozostatky z rímskeho a ilyrského osídlenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento rok sa na internete objavila nová vlna neuveriteľných správ. Podľa nich mali pyramídy pribudnúť do zoznamu UNESCO a na ich pravosti sa malo zhodnúť 90% expertov z celého sveta. Tento hoax vypustil server eu.times.net, tiež známy svojou propagáciou "bielej wikipédie" a šírením anonymných nezmyslov. Vtipná je aj predstava lovcov z doby ľadovej ako sa popri jaskynnom živote zabávajú stavbou monumentálnych pyramíd. Tak by to totiž podľa časového datovania veku "pyramíd" malo vychádzať.

A kto sa chytil? SITA, Markíza.sk, denník Pravda (po týždni článok opravili) a server Aktualne.sk.

Nuž neviem čo je horšie, či uveriť anonymnej správe pochybného portálu, alebo si priamo neoveriť zápis na zozname UNESCO. V každom prípade výborný test na dôveryhodnosť slovenskej vedeckej žurnalistiky.

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu