Prečo ľudia veria sprostostiam?

V prvom rade je dôležité poznať pravdu o vlastnom hľadaní pravdy. Ponúkam niekoľko najčastejších dôvodov, ktoré podľa mňa vysvetľujú prečo ľudia veria sprostostiam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (123)
zdroj: http://xkcd.com/386/
zdroj: http://xkcd.com/386/ 

1.Konfirmačný bias
Konfirmačný bias je tendencia vyhľadávať a interpretovať informácie tak aby podporovali naše názory. Akoby povedal Murphy – nájdeš podporu pre svoje teórie, len musíš skúmať dostatočne dlho. Je zaujímavé, že pokiaľ dáte ľudom rovnocenný mix informácií podporujúci a zároveň podkopávajúci ich názory, po jeho spracovaní ich pôvodný názor ešte zosilnie. V podstate je to niečo ako obranný mechanizmus, veď naše názory sú súčasťou našej osobnosti a jeden s druhým súvisí. A tak hrozí menšia, či väčšia lavína.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2.Strata rešpektu pred hĺbkou vlastnej nevedomosti
V dnešnej dobe má aj bežný človek veľa detailných informácií zo všakovakých oblastí. Vedomosti vytvárajú určitú sebadôveru, ktorá môže v horšom prípade vyústiť do straty rešpektu pred tým, čo človek ešte nevie. To že niekto vie naspamäť naprk. druhú termodynamickú vetu, vôbec neznamená, že ju dokáže aj v praxi správne aplikovať. Pokiaľ chýba znalosť súvislostí a skombinuje sa s falošným pocitom vlastnej rýchlo kvasenej odbornosti, hrozí katastrofa. 

3. Strata dôvery v odborné autority
Kedysi boli vedomosti pokladom a tak sa s nimi aj nakladalo. Teraz je veľká časť informácií odpadom valiacim sa na nás zo všetkých strán. O takej zdravej strave sa verejnosť dozvedá skôr z nepodpísaných článkov v Novom čase pre ženy ako z odborných “peer reviewed” časopisov. K ľudom sa tak dostáva veľké množstvo protichodných a nekvalitných informácií, čo mnohí riešia dosť zvláštnym spôsobom. Stratou dôvery v odborné autority a preferovaním svojich subjektívnych skúseností a dojmov.

SkryťVypnúť reklamu

4. Forerov efekt
V roku 1948 uskutočnil Bertram Forer na svojich študentoch zaujímavý experiment. Dal im test osobnosti a namiesto toho aby ho vyhodnotil, predložil im ako výsledok hodnotenie osobnosti skopírované z astrologického okienka novín. Každý z nič netušiacich študentov dostal ten istý dríst a mal ho ohodnotiť v škále 0-5 bodov. 
Priemerný výsledok bol prekvapujúcich 4,26 bodu. Experiment sa odvtedy mnohokrát zopakoval a s podobným výsledkom. Tento psychologický fenomén prekvapujúcej akceptácie všeobecných personálnych charakteristík sa nazýva Forerov (alebo Barnumov) efekt a hojne ho využívajú astrológovia, veštci, numerológovia a podobní pseudovedci.

SkryťVypnúť reklamu

=======

V škole od nás chceli aby sme sa učili a rozširovali kvantitu našich vedomostí. Lepšie by urobili, keby nás naučili ako sa učiť a kriticky posudzovať to informačné smetisko na ktorom momentálne žijeme...

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu