Spôsobuje zmrzlina hyperaktivitu? Markíza už vie

To čo sa roky poneviera po diskusných fórach a je už pevnou súčasťou ľudových povier dorazilo do Markízy až teraz. Umelé farbivá spôsobujú u detí hyperaktivitu. Ako sme už u bulváru zvyknutí, všetko treba brať s veľkou rezervou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Hystéria okolo farbív vymenovaných v TV Markíza začala historicky v roku 2007 po slávnej Southamptonskej štúdii publikovanej v prestížnom časopise The Lancet. Deťom rozdelených do dvoch vekových skupín boli podávané dva rôzne mixy umelých farbív a ich aktivita bola sledovaná rodičmi, učiteľmi a nezávislým pozorovateľom. U jedného koktailu bol zaznamenaný štatisticky významný nárast aktivity oproti kontrolnej skupine.

Verejnosť očakávala ako sa k tomu postavia príslušné autority. Markíza v tomto smere oslovila Ivetu Truskovú, ku ktorej je ťažké sa akokoľvek vyjadriť, keďže ju zostrihali na minimum. Pozrime sa na stanovisko najvýznamnejších agentúr pre bezpečnosť potravín:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

FDA (USA): nedostatok dôkazov na zákaz umelých farbív.

FSA(GB): táto agentúra financovala spomínaný výskum. V súvislosti s týmito farbivami sa rozhodla pre tzv. „voluntary ban". Odporučila výrobcom ich nepoužívať a pravidelne zverejňuje mená tých, čo ho dodržiavajú.

EFSA(EU): Podobne ako FDA zatiaľ žiadne kroky. Prečo?

EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) si urobil analýzu Southamptonskej štúdie a dospel k záveru, že mnohé detaily nesedia k jej odvážnej interpretácii. Preto sa rozhodol nepodniknúť žiadne kroky voči spomínaným aditívam. Čo napríklad nesedelo?

Výsledky boli nekonzistentné medzi vekovými skupinami a druhom pozorovateľa. Napríklad vo vekovej skupine 3 ročných sa pozoroval nárast aktivity, avšak vo vekovej skupine 8-9 ročných nie. Tam kde rodičia zaznamenali nárast aktivity, ho nezaznamenali aj učitelia a nezávislý pozorovateľ. Dôležité je spomenúť, že nárast aktivity aj v prípadoch keď bol štatisticky významný, klinicky išlo iba o mierny nárast aktivity a ani autori štúdie netvrdia, že spomínané aditíva spôsobujú ADHD (porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou).

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme je stále možné, že v budúcnosti sa podarí dokázať, že niektoré umelé farbivá, alebo ich kombinácia u predisponovaných jedincov zvyšujú aktivitu. Keďže ide z hľadiska nutričnej hodnoty o nadbytočné látky , ak máte podozrenie a vaše dieťa má s hyperaktivitou problémy, je lepšie ich minimálne pre pocit vlastného pokoja obmedziť. Čo odporúčam obmedziť úplne, je konzumácia bulvárom prifarbených správ.

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu