Zruší populačná genetika starých Slovákov?

Má zmysel hovoriť o starých Slovákoch ešte pred vznikom Uhorska? Čo nato populačná genetika?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Je známy fakt, že národy v strede Európy sú si geneticky veľmi podobné. Krásnym príkladom je štúdia v European Journal of Human Genetics. Pri analýze 6000 vzorkov DNA z 13 rôznych európskych krajín vyšlo Slovensko, Česko a Maďarsko ako suverénne geneticky najpodobnejšie populácie. 

Fst statistics calculated between each pair of countries
Fst statistics calculated between each pair of countries 

Také je to dnes. Je ale známe, že maďarská populácia utrpela veľké straty pri tureckých vpádoch, ktoré boli logicky nahradené najmä slovanskými prisťahovalcami. Vyše tisíc rokov vzájomnej blízkosti bez výrazných geografických bariér tiež muselo urobiť svoje. Tým sa často vysvetľuje podobnosť dnešných Maďarov okolitým národom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže k dispozícii máme aj analýzy DNA z kostier z 10.-11. storočia z územia dnešného Maďarska, ktoré odhaľujú veľmi nízky podiel ázijských prišelcov. Z 27 vzoriek iba 2 sú ázijské, zvyšok je európsky. Bohaté hroby, patriace vyššej vrstve hostili Ázijcov, s ktorými má dnešná maďarská populácia zanedbateľnú genetickú kontinuitu, zatiaľ čo od vtedajšieho „plebsu“ sa líšia nevýznamne. Podľa vzoriek tvoril v tých časoch plebs heterogénnu európsku populáciu podobnú niektorým dnešným slovanským a germánskym národom.

Dáva to ale zmysel? Mohli byť nomádske ázijské kmene, ktoré priniesli maďarský jazyk už pri svojom príchode vo výraznej menšine?

SkryťVypnúť reklamu

Možné to je. Ak sa chceli nomádi úspešne usadiť, potrebovali roľníkov aby ich mal kto živiť. Hromadné vyháňanie a vraždenie lokálnej populácie by bolo vlastne plytvanie cenným kapitálom. V moderných dejinách vidíme aj niekoľko prípadov keď väčšinová populácia prišla o svoj materský jazyk (napríklad Írsko).

Napriek tomu, že etnicita je podstatne viac o pocitoch a kultúre ako o DNA, keď hľadáme v minulosti starých Slovákov, musíme identifikovať aspoň nejakú kontinuitu s tými dnešnými. Je pochybné nazývať veľkomoravských Slovanov starými Slovákmi, keďže nezanedbateľná časť z nich sa nakoniec stala nositeľom maďarskej a moravskej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Späť na územie Slovenska

Na západe má na svedomí hranicu medzi Moravanmi a západnými Slovákmi vznik Uhorska. Dnes ide o separátne etniká, v období Veľkej Moravy boli ale nerozlíšiteľné. Moravské kniežatstvo zasahovalo aj na územie dnešného Záhoria. Najpravdepodobnejšie centrum bolo tiež neďaleko našich hraníc (Uherské Hradiště).

Na východe najpravdepodobnejšie hranice Veľkej Moravy nepokrývajú celé územie dnešného Slovenska a mnohé kmeňové celky z východu do nej patrili veľmi krátko (predpokladá sa až sedem rôznych kmeňov na našom území). Existuje aj genetický výskum vďaka ktorému máme k dispozícii porovnanie dnešných Slovákov zo západu a z východu. Zatiaľ čo tí západní sú geneticky podobným okolitým štátom, východní vyšli podobnejší Slovincom, čo podľa predpokladaných migračných línii Slovanov ako aj porovnania miestnych nárečí nedáva zmysel (zatiaľ). Ale dobre to naznačuje, že etnogenéza východného Slovenska, ktoré netvorilo etnické jadro Veľkej Moravy nie je dobre pokrytá.

SkryťVypnúť reklamu
Mitochondrial DNA Variability in Slovaks, with Application to the Roma Origin
Mitochondrial DNA Variability in Slovaks, with Application to the Roma Origin 

Stred Slovenska zatiaľ separátne geneticky skúmaný nebol, čo je veľká škoda, pretože by sa mohla potvrdiť/vyvrátiť hypotéza osídlenia stredného Slovenska z juhu (na rozdiel od východu a západu Slovenska), čo by vysvetľovalo vysoký výskyt juhoslavizmov v stredoslovenskom nárečí, v porovnaní s tým západným a východným. 

Slovanské obyvateľstvo Veľkej Moravy, to sú predkovia viacerých národov v dnešnej strednej Európe. Spoločný osud našich predkov začal až vznikom Uhorska. Každá časť Slovenska má svoj separátny príbeh a pozerať sa na ne iba cez prizmu moravského a nitrianskeho kniežatstva je prílišné zjednodušenie, ktoré ochudobňuje Slovákov z východu a stredu Slovenska o históriu ich predkov. Z predkov Záhorákov robíme starých Slovákov, pričom podľa dobových záznamov to boli v dobe Svätopluka Moravania. Genetická odlišnosť západu a východu Slovenska ako aj odlišnosti nárečí na západe a východe Slovenska nie sú dostatočne vysvetlené. Chce to ešte veľa výskumu kým pochopíme našu etnogenézu. Pojem „starí Slováci“ je účelovým zjednodušením a predčasným privlastnením si víťazstva nad otáznikmi našej minulosti.

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu