Geografická exkurzia po SR - OBEC BOLDOG

V máji som absolvoval týždňovú exkurziu z fyzickej a humánnej geografie SR so študentmi z odboru Humánna geografia v administratíve PRIF UK. Počas siedmich dní sme videli kus slovenskej zeme a človek by ani neveril, čo všetko na Slovensku máme. Cieľom exkurzie bolo spoznať fyzickú a humánnu geografiu v praxi. Bratislava - Nitra - Kremnica - Brezno - Spišská nová Ves - Vysoké Tatry - Žilina - Skalica - Bratislava. Tieto mestá tvorili kostru našej trasy...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Tu na mojom blogu budem postupne pridávať príspevky o každom navštívenom mieste, ktoré bolo niečím zaujímavým a pridám aj aktuálnu fotodokumentáciu. Príspevky budú mať rovnakú kompozíciu, ktorá sa bude skladať z polohy miesta, krátkej histórie miesta a zaujímavosti miesta. (Cieľom nebude podať podrobnú geografiu miesta, ale ukázať zaujímavé miesta na Slovensku so stručným popisom). Prvou zástavkou bola obec Boldog.

POLOHA OBCE BOLDOG Boldog je dedinka blízko okresného mesta Senec. Má 442 obyvateľov. Zväčša v nej prevláda poľnohospodárska činnosť, v minulosti bola známa hlave hojným pestovaním hlávkovej kapusty. Vzhľadom na blízkosť okresného mesta Senec, ktorý poskytuje možnosť letných dovoleniek (Slnečné Jazerá), sa obec začína pomaly rozvíjať. Do Bratislavy, ktorá je vzdialená približne 25 km, je možné sa dostať autobusom alebo osobným automobilom. Obec leží blízko autostrády v smere z Bratislavy do Žiliny. V tejto dedinke sa usadil aj český tenisový mág Jan Kukal, ktorý tu má postavenú vilku aj s veľkým tenisovým kurtom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obec sa nachádza v severnom výbežku Podunajskej roviny v nadmorskej výške 124 metrov. Povrch je rovinatý, prevýšenia v obci a v katastri obce dosahujú max. 2 metre. Západne a severne od obce sa nachádza najjužnejšia časť Trnavskej pahorkatiny, východne sa nachádza časť Podunajskej roviny zvaná pre množstvo vodných tokov Uľanská mokraď. Južne od obce pokračuje pomerne jednotvárna Podunajská rovina. Tesne pri obci, smerom na Senec, sa nachádza malé jazero vybagrované v 70. rokoch pri stavbe neďalekej diaľnice. Severozápadne od obce sa tiahnú Malé Karpaty. Okolie obce tvoria zväčša polia, lesy sa nezachovali, avšak severnejšie sa tiahne rozsiahly Martinský les. Okolo ciest, potokov sa nachádzajú skupinky stromov. HISTÓRIA OBCE BOLDOG

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obec nesie svoj terajší názov len od roku 1960. Ak nahliadneme do histórie, zistíme, že mala niekoľko rozličných názvov. Obec sa spomína už v roku 1245 pod názvom TULWEJ (Tolvaj), ďalšia zmienka z roku 1276 o nej hovorí ako o THOLUOY, a v roku 1328 ju spomínajú ako TUULWAY. Názov obce sa počas stáročí menil, až dospel do dnešnej podoby BOLDOG. V rokoch 1938 - 45 bola pripojená k Maďarsku.

HLAVNÁ ATRAKCIA: Mariánsky kostol

Veľmi zaujímavou, ba dokonca unikátnou historickou pamiatkou obce Boldog, je kostolík s románskymi základmi. Starobylá legenda hovorí, že kostol dala na románskych ruinách postaviť svätá Alžbeta, dcéra kráľa Ondreja II. manželka markgrófa Ľudovíta Durínskeho. Túto legendu potvrdzuje aj vizitácia arcibiskupa Batthyániho z roku 1781. V interiéri kostolíka sa nachádza aj prekrásna Románska krstiteľnica.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Rímska doska

Pozoruhodný objav bol uskutočnený pri poslednej renovácii kostolíka v júni roku 1976. Hneď v prvej fáze renovácií, po odstránení omietky na južnej stene nad starým zamurovaným románskym vchodom z pôvodnej sakristie, sa našla vápencová doska s rozmermi 175 x 76 x 18 cm.

Obrázok blogu

Po dôkladnom odstránení omietky sa na doske objavil dobre čitateľný nápis:

Obrázok blogu

Q ATILIVS

SP.F.VOT.PRI

MVS.INTER R EX

LEG XV.IDEM.

NEGOTIATOR.AN

LXXX. H S E

Q.ATILIVS COCIA

TUS.ATILIA Q L EAV

STA.PRIVATUS.ET

MARTIALIS.HERED

P

L

Podľa dr. Titusa Kolníka nápis v preklade znamená:

Quintus Atilius Primus, syn Spuriov z tribuy Voturiovskej. Tlmočník XV. légie, centurio a obchodník. Žil 80 rokov, tu je pochovaný. Quintus Atilius Cogitatus, Atilia, Quintova prepustenkyňa Fausta Privatus a Matialisovi dedičia. Prepustenci nechali postaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Tento nález je veľmi výnimočný, pretože ide o najstaršiu písomnú zmienku tohto druhu na Slovensku. Naviac údaje obsiahnuté v tomto nápise tvoria jedinečný prameň k dejinám Slovenska v prvom storočí po Kristovi.

Obrázok blogu

Náhrobok bol postavený v deväťdesiatych rokoch prvého storočia, alebo ešte neskôr, v tridsiatych rokoch druhého storočia po Kristovi. Tieto údaje sú známe, pretože légia v ktorej stotník Q. Atilius slúžil - mala podľa istých analytických informácií dvakrát stále sídlo v Carnunte a okolí, teda v okolí dnešnej Bratislavy ( v rokoch 70 - 138). Podľa toho musel majiteľ náhrobku žiť a umrieť v týchto rokoch.

Obrázok blogu

PREKVAPILO NÁS: V obci nie je ani jedna krčma. Obecný rozhlas vysielal v maďarskom jazyku.

Prameň: www.boldog.sk

Marián Juriš

Marián Juriš

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Muškát žltý Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu