Blog č. 53- Online podujatie: Ako zlepšiť životné prostredie

Blog o zlepšení životného prostredia okolo seba

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Blog o zlepšení životného prostredia okolo seba

                V nasledujúcom blogu sa budem venovať  online podujatiu s názvom Zlepšiť si životné prostredie, ktoré usporadúva organizácia s názvom Zachráň včely. Hlavná oblasť projektu bude smerovať do školských  tried. Webinár sa zaoberal výskumom vplyvu kvality alebo nekvality životného prostredia na zdravie detí a v budúcnosti lepšie riadenie vykurovania, vetrania a ďalších aspektov správy budov. Myšlienka projektu je založená na výskume, ktorý bol robený v oblasti šírenia infekcie v rôznych typoch prostredia, ktorý ukazuje obrovský vplyv vlhkosti a teploty vzduchu na pravdepodobnosť infekcie exportovaného subjektu. Úroveň potenciálnej infekcie sa zvýšila o 50 %, už keď sa vlhkosť prostredia zmenila len o 10%. Tento webinár sa konal 23. novembra 2021 v čase od 15 do 17 hodiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

                Projekt s názvom Zachráň včely sa zameriava už 5 rokov na výskum a vývoj. Tento projekt pôsobí v 56 krajinách sveta. V ich projekte pôsobia šikovní odborníci na inovácie, obchod, marketing, ale aj administratívu.

                Aké úspechy slovenskej pobočky organizácie? Medzi úspechy  slovenskej pobočky  organizácie s názvom Zachráň vedu patria.

1.       V roku 2018 získali zlatú medailu v monitoringu zvierat

2.        v roku 2020 nasledoval úspech 2. miesta  v celosvetovej súťaži Chivas Venture. Prezenter Webináru povedal, že za úspech slovenského projektu hlasovalo 50- tisíc Slovákov v porovnaní s Brazíliou je to obrovský úspech.

Skryť Vypnúť reklamu

3.       V roku 2021 získal projekt 1.miesto v súťaži ITAPA Slovensko. Túto súťaž organizovalo rádio Slovensko a tento projekt bol bezkonkurenčný

4.       Okrem toho tento projekt spolupracoval s chemicko-technickou univerzitou na výskume vplyvu pesticídov na včely, t.j. ako vplývajú pesticídy na vznik chorôb včelstiev

 

Zaujímavosťou webináru bolo, že deti sú významným faktorom pri každoročnom šírení vírusov aj Covidu-19.  

Pri šírení vírusov aj vírusu Covidu-19 hrá najväčšiu úlohu vlhkosť a teplota, nesprávnosť vetrania,  nesprávnosť vykurovania a prítomnosť  CO2 v ovzduší. To všetko môže u detí viesť k zníženiu sústredenosti vplyvom bolenia hlavy, keď sa to zhoršuje, tak môže dôjsť ku nervozite až agesivite  u detí, ak to je ešte horšie, tak to môže viesť ku strate vedomia. Preto sa vyvinulo zariadenie na monitorovanie CO2 v ovzduší. 

Skryť Vypnúť reklamu

V dôsledku zhoršenie životného prostredia a prítomnosťou Co2 častíc v ovzduší  dochádza k respiračným chorobám, zápalom, astmám a v najhoršom prípade aj ku predčasným úmrtiam. Každoročne zomrie na dôsledok zhoršenia životného prostredia 455 000 ľudí, na Slovensku štatistiky udávajú 3664 až 6400. Sú mestá na Slovensku, kde množstvo  Co2 v ovzduší je vyššie, takýmto príkladom je Ružomberok, naopak sú miesta, kde množstvo Co2 v ovzduší je nižšie a takýmito miestami sú dediny.

Ako organizácia získala grant? V roku 2020 bolo vypracovaných 10 projektov, úspešnosť projektov organizácie bola 50 %. Niektoré projekty nie sú ešte uzatvorené. Všetci zainteresovaní z tejto organizácie sa snažia do projektov investovať bez lobbingu a korupcie. Pri zapojení do projektu je potrebné si preštudovať obrovské množstvo strán dokumentácie. Za najväčšiu nevýhodu čo organizácia považuje je, že zapojenie do projektu   trvá strašne veľa času. Medzi príklad nezískaného projektu, ktorý presenter uviedol patrí školenie pre včelárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo s integráciou detí do projektu?  Deti podľa presentera bez problémov zvládajú nové technológie. Uvedomujú si tému ekológie a klimatických zmien. Chcú, aby boli zapojené ale nevedia ako. Majú tendenciu podceňovať alebo preceňovať nové zmeny vzhľadom na tom, že ešte si neuvedomujú hodnotu peňazí.  Deti budú ovplyvňovať budúcnosť ešte dlho. Návyky, ktoré deti nadobudnú v detstve si budú niesť celý život. Deti sú schopné ovplyvniť okolie

Zaujíma kvalita prostredia,, v ktorom deti vyrastajú  rodičov? Rodičov podľa presentera zaujíma v akom prostredí žijú ich deti. Rodičov zaujíma porovnanie jednotlivých tried alebo prípadne škôl. Rodičia sú ochotní investovať financie , ak vidia nejaký zmysel. Do užívania mobilnej aplikácie budú zainteresovaní učitelia, deti, rodičia a vedci. Z tejto organizácie chcú, aby učitelia zverejňovali ročné štatistiky vymeškaných hodín v jednotlivých triedach škôl.

Aké údaje bude organizácia merať? Medzi údaje, ktoré organizácia bude merať patrí teplota, vlhkosť, tlak vzduchu, hlučnosť, frekvencia zvuku a CO2.

Podľa organizácie je správne vetranie základ. Takisto správne vykurovanie v zime má najväčší vplyv. Tiež nevyhnutným prvkom v triedách je kvalitné svietenie. Nevyhnutnou súčasťou tried by mali byť rekuperácie a tepelné čerpadlá. Podľa presentera by sa nemalo šetriť v triedach na svietení.

Koľko to bude stať?  Inštalácia mobilnej aplikácie je zadarmo, prenos údajov je za 4 eurá/ rok a inštalácia zariadenia je od 25 do 100 eur   

Organizácia vyvinula pre deti počítačovú hru s obsadením včiel.

         

Marián Lukáč

Marián Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Som na vozíku po vysokej škole 1. stupňa venujem písaniu článkov v ekonomike, rád si vypočujem relácie v Slovenskom rozhlase a z nich robím blogy Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu