Dôverujte životu

Nenechajte sa strhnúť atmosférou amerických katastrofických filmov, v ktorých má kladný hrdina dva dni na to, aby zachránil planétu pred zločinnými plánmi Škuľavého Jima.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nevedno, ako sa stalo, že nové komunikačné možnosti znamenajú predo všetkým príliv nových katastrofických správ. Dozvedáme sa o patáliách po celom svete a tak nečudo, že niektorí z nás podľahnú pocitu neustáleho ohrozenia. S ním potom ide ruka v ruke pocit, že treba naliehavo niečo robiť, akurát nie je celkom jasné, čo.

Naozaj nemusíte bojovať so všetkým a riešiť všetko. Skúste sa občas nechať udalosťami len tak unášať. Možno s prekvapením zistíte, že ste prežili.

Život je veľmi háklivá vec...

Život je háklivá vec a homo sapiens je riadne prieberčivý. Zoberte si len takú teplotu. Skutočne pohodlne sa cítime v intervale od 20ºC do 30ºC. To je interval široký 10 stupňov. S oblečením, domami ústredným kúrením a klimatizáciou zvládame bez väčších problémov teploty od –30ºC do +40ºC. To je interval široký 70 stupňov. Interval teplôt vyskytujúcich sa vo vesmíre siaha od mínus 273 do plus niekoľko miliónov stupňov vnútri hviezd. Prežiť sme schopní v jednej desaťtisícine z neho. Okrem vlastného pohodlia potrebujeme aj planétu, na ktorej je voda v kvapalnom skupenstve. To znamená interval široký 100 stupňov – presne od 0 po 100.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Interval tlaku vzduchu, ktorý znášame, je tiež veľmi malý. Vieme, že pokles o pár desiatok hPa dokáže mnohým ľuďom narobiť problémy. Stačí vám vyjsť na kopec len o málo vyšší od Gerlachu, a môžete dostať vážnu výškovú chorobu. Alebo stačí sa ponoriť pár desiatok metrov pod hladinu a hrozí vám, že zomriete na chorobu z dekompresie.

Nesmie tu byť priveľa kozmického žiarenia, ani ultrafialovej zložky slnečného svetla. Vzduch musí mať správnu vlhkosť a správny obsah kyslíka. Obrovské množstvo látok vyskytujúcich sa v prírode je pre nás jedovatých. Neustále nás ohrozujú parazity, baktérie a vírusy.

Nesmie tu byť priveľa divých svíň, ktoré by nás mohli zožrať, ale nesmie byť ani primálo krotkých svíň, ktoré môžeme zožrať my. Okrem toho vzduch, vodu a potravu potrebujeme neustále. Ak by počas tých miliónov rokov, čo je na svete človek a jeho biologickí predchodcovia, prestal byť vo vzduchu kyslík čo len na 10 minút, tak tu nie sme.

SkryťVypnúť reklamu

... a predsa sme tu

O dodržanie celého toho nekonečného zoznamu požiadaviek, ktoré máme na svoje životné prostredie, sme sa nijako nezaslúžili. (No dobre, občas sa nejaký zelený aktivista zaslúži o čistejší vzduch, ale tisíce generácie pred nami sa museli obísť bez aktivistov.)

Nijako sme sa nezaslúžili o to, že sme sa narodili. (No dobre, rodičia sa na začiatku museli trochu snažiť, ale samotný vznik a rast života prebiehal už potom sám.) Nijako sme sa nezaslúžili o to, že sa dokážeme vždy znovu a znovu nadýchnuť.

A predsa sme tu.

Je za tým nejaká vyššia bytosť?

Reči o inteligencii, systéme, či bytosti vyššej ako človek sú vždy problematické. Kvôli jednoduchosti hovorme o bytosti (v zmysle entita – čosi, čo je). Ak by aj taká bytosť existovala, nikdy ju nedokážeme zazrieť tak, ako zazrieme veveričku na strome. Je to tak, ako keby bunka vo vašej slezine dumala o tom, či existuje vyššia bytosť ako ona. Akú má šancu získať o takej bytosti aspoň ako-tak objektívnu predstavu?

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme si pomôcť len dedukciou. Pravdepodobnosť, že by tak úzko definovaný interval mnohých fyzikálnych veličín zostal zachovaný po tak dlhý čas len náhodou, je tak nízka, že myšlienka, že je za tým cieľavedomý zámer, vyzerá oveľa pravdepodobnejšie.

Predstava mocnej bytosti tak veľmi ovplyvňujúcej náš život, ktorú nielenže nemôžeme ovplyvniť, ale v skutočnosti o nej vieme tak málo, že niektorí z nás ani neveria, že existuje, môže podaktorých z nás riadne znervózniť. Je to zbytočné. Je celkom isté, že je v záujme tejto bytosti, aby sme žili a prežili. Dokazuje to už od začiatku vekov. A je v jej záujme aj to, aby sme prežívali šťastne a spokojne, lebo len šťastní, spokojní a úspešní ľudia dokážu prežívať a zanechať po sebe dostatok potomstva. Ak veríte na Darwina, potom viete, že práve pohoda, spokojnosť a zdravie sú onými vlastnosťami, ktoré poskytujú výhodu v prirodzenom výbere.

SkryťVypnúť reklamu

Dôverujte životu

Nebojte sa. Ste tu. To, že život vydržal milióny rokov, je obrovský zázrak. Ale zároveň je to nepopierateľná realita. Máme dobrý dôvod veriť, že nám ešte nejaký čas vydrží.

Marian Smolík

Marian Smolík

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Svet je dobrý a dokonalý. Zlo je optický klam. Sú ešte chvíle, kedy sa mi to vidí inak, ale verím, že keď raz zmúdriem, budem ho vidieť práve takto.Neuvádzam tu kvalifikované rady. Ak vás tieto články inšpirujú k tomu, aby ste niečo urobili, robíte to na vlastnú zodpovednosť.Pozrite tiež moju facebookovú stránku Odpovede z ticha https://www.facebook.com/Odpovedezticha Zoznam autorových rubrík:  Literárne úletyRasizmus a iné predsudkyÚnik pred realitou - technikyMatematické úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu