Minimalizmus 2: Jedlo

Primerané jedenie je dnes veľký problém. Obezita sa rozmáha a snaha o schudnutie mnohým ľuďom nefunguje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Jedenie vám spĺňa isté potreby, preto jete. Keďže váš spôsob jedenia so sebou prináša obezitu a zdravotné problémy, navidomoči to nie je správny spôsob.

Aké potreby spĺňa jedenie? Vedeli by ste ich splniť nejakým rozumnejším spôsobom?

Výživa

Samozrejme, prvou potrebou je dodanie potrebných látok telu. Tú by však uspokojilo aj omnoho menšie množstvo jedla, než zje priemerný Európan.

Svoju rolu však hrá aj zloženie jedla. Potrebujete určité konkrétne látky, a kým ich nedostanete, tak nebudete spokojní. Telo vám dá vedieť svoje požiadavky tak, že dostanete chuť na nejakú konkrétnu potravinu. Ale beda! Mnohé potraviny, ktoré bežne kúpite v supermarkete, sú dnes bohapustý švindeľ. Neobsahujú látky, ktoré by mali obsahovať. Naopak, neraz obsahujú jedy. Aby sa organizmus dokázal týchto jedov zbaviť, potrebuje prijať dostatočné množstvo balastných látok, napríklad vlákniny. Balastné látky fungujú v našej tráviacej sústave rovnako ako kefa, ktorou kominár vymetie komín. Preto jete ďalej – lenže s balastnými látkami prijímate ďalšie jedy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak si telo nedokáže poradiť s toxínmi inak, ukladá ich rozpustené v tukovom tkanive. Tam sú relatívne neškodné. Keď ale začneme chudnúť, toxínom sa začne zmenšovať sklad, v ktorom sú uložené a tak sa začnú uvoľňovať do organizmu. Robia tam šarapatu a vám je nevoľno. Preto nie je dobrým receptom na chudnutie hladovka. Vtedy sa toxíny uvoľňujú príliš rýchlo a organizmus ich nemá čas likvidovať, najmä ak nedostáva balastné látky. Potrebujete dostatok vlákniny na vyčistenie čriev a dostatok vody na prepláchnutie ľadvín. Pozor ale, aby ste si nevnášali do tela ďalšie jedy!

Strach z núdze

Kto chová nejaké zvieratá, ten vie, že je veľký rozdiel medzi mäsožravcami a bylinožravcami. Ovca, králik, morča, či škrečok, tí majú vždy dostatok potravy. Niečo zelené sa nájde vždy. Bylinožravce nie sú zariadené na to, aby si potravu aktívne obstarávali.

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu mäsožravec si musí svoju potravu zaslúžiť – a to neraz riadnym športovým výkonom pri love koristi. Vôbec nie je isté, že bude mať čo jesť každý deň. Preto so živým záujmom reaguje na každú príležitosť niečo si uloviť. Nevie totiž, kedy príde ďalšia takáto príležitosť. Vždy keď môže, naje sa tak, aby potom vydržal niekoľko dní bez jedla. Ak je hladný, veľmi znervóznie, pretože vie, že mu ide o život.

Človek nedokáže spracovať celulózu. Z trávy a lístia sa nenaje. Podobá sa teda skôr na mäsožravcov. Nedostatok jedla znamená priame ohrozenie života. Preto sa naje vtedy, keď má čo jesť.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes to už nie je veľmi racionálne, dnes je jedla dosť. Ale zvyky získané miliónmi rokov vývoja sa len tak ľahko nezmenia. Pudovo využívame každú príležitosť najesť sa, pretože nevieme, kedy príde ďalšia.

Okrem toho v poslednej dobe v istom zmysle prestáva platiť, že je jedla dosť. Mnohí ľudia majú nízke príjmy, v dôsledku čoho dlhodobo žijú v existenčnom ohrození. Skutočne im hrozí, že si nebudú môcť kúpiť jedlo. Okrem toho švindľované potraviny zo supermarketu tiež nepresvedčia organizmus o tom, že je jedla dosť. Nejaká konkrétna látka môže chýbať telu dlhodobo, bez toho, že by sme si to uvedomili. Ale telo dobre vie, že stráda. V takejto situácii sa dá ešte lepšie chápať naša snaha dobre sa najesť, keď sa dá.

SkryťVypnúť reklamu

Túžba po istote

Malé deti potrebujú mať istotu, že je mama nablízku, že ju dokážu svojím plačom privolať. Ak nepríde, prepadajú panike.

Tá túžba v nás vo väčšej alebo menšej miere zostala. Okrem toho mnohí z nás majú pocit, že svet je nepriateľské miesto, v ktorom si treba svoje potreby vybojovať. Jedlo je čosi, čo potrebujeme často. Keď mám čo jesť, mám istý pocit úspechu – keď nič iné, aspoň sa mi podarilo zohnať jedlo. Jedlo prináša pocit istoty.

Jedlo nám takto pripomína staré rajské časy, kedy sa o nás starala mama. Preto aj máme často pocit, že nikto nedokáže variť tak dobre, ako to robila mama, či babička. Zároveň chceme dopriať tento zážitok aj svojim deťom. Preto je pohodový spoločný rodinný obed veľmi dôležitý.

Mimochodom, dámy, ak vám ide niekedy na nervy, že sa vám muži dívajú do výstrihu a nie do tváre, buďte zhovievavé. Nemusia to byť sexuálni maniaci. Prsia im pripomínajú rajské časy s mamou. Žene sa tie časy môžu vrátiť tak, že bude na druhej strane, keď bude sama matkou. Mužovi sa už nevrátia nikdy.

Vyjadrenie lásky

Pre mamy a babičky je príprava jedla spôsobom, ako vyjadriť lásku ku členom rodiny. Až príliš často sa stáva, že nedokážu nájsť s manželom a najmä s dospievajúcimi deťmi oblasti spoločného záujmu. Jesť však musí každý. A tak jedlo zostalo jednou z mála oblastí, v ktorej možno prejaviť lásku.

Ak sú manžel a deti aspoň trochu empatickí, tak tento mamin úmysel vnímajú. Sú jej vďační za jej lásku a rovnako, ako mama svoju lásku vyjadrila jedlom, oni ju vyjadria tak, že to jedlo s vďakou zjedia. A tento motív môže byť silnejší než snaha stravovať sa striedmo.

Túžba po ovládnutí situácie

Tí, čo majú pocit, že si všetko v živote musia vydobyť, môžu byť dosť frustrovaní z toho, že často nie sú dosť silní a vplyvní, aby dokázali ovládnuť situáciu vo svoj prospech. Tento pocit ústi do agresivity – človek by najradšej niekoho uhryzol.

Nuž a jedlo uhryznúť môže. Môže ho celkom zničiť. A keď je už jedlo vnútri, tak mu celkom vnúti svoju vôľu a dokonale ho pretvorí na svoj obraz. Niečo zjesť znamená vyhrať na tým – a to ani nemusíte byť kanibal, aby ste to tak vnímali.

Ľudia často jedia práve preto, aby vyventilovali tento druh frustrácie.

Existuje ešte jedna forma snahy o ovládnutie situácie: keď kuchárka donúti stravníkov, aby jedli to, čo vybrala ona, aj keby si oni sami vybrali niečo iné. Je to delikátna otázka. Na jednej strane nemožno od kuchárky očakávať, že bude variť pre každého niečo iné, no na druhej strane by ani nemala rodinu terorizovať. Pozor na to, aby sa z tejto veci nestal subtílny boj o moc. Naopak, práve toto je pôda, kde možno prejaviť veľa lásky a empatie.

Minimalizmus

Ako tu hľadať minimalistické riešenie?

Snažte sa žiť v pohode a bez stresu. Dôverujte životu, že vám vždy bude dávať, čo potrebujete.

Nájdite čo najviac foriem, ako si s blízkymi vyjadriť lásku aj bez jedenia.

Zvýšený adrenalín zo stresu nevyužívajte na jedenie, ale na prácu. Ovládajte sa, myslite a vzdelávajte sa. Je to takto: Nespokojnosť so životom prináša adrenalín. Ten je ako benzín v aute. Adrenalín usmernený inteligenciou rovná sa práca. Je to ako auto riadené volantom – dokáže nás preniesť tam, kde si želáme byť. Adrenalín bez inteligencie rovná sa agresivita. Je to ako neriadené auto. Inak ako katastrofou to skončiť nemôže.

Kuchárky, nevzdávajte sa jedla ako prostriedku na vyjadrenie lásky. Snažte sa však nahradiť kvantitu kvalitou. Dajte si tú prácu a zistite, na čo majú stravníci naozaj chuť. Ich momentálna chuť môže totiž odrážať momentálne potreby ich organizmu. Pozháňajte kvalitné a čerstvé potraviny. Radšej menej, ale kvalitné. Vytvorte pohodovú atmosféru. A dajte každému príležitosť v pokoji si jedlo vychutnať.

Skúšali ste už niekedy jesť naozaj sústredene a pomaly? Nie preto, lebo vám niekto povedal, že je to tak zdravé, ale preto, aby ste si jedlo čo najlepšie vychutnali. Ten, kto to už niekedy urobil, ten dobre vie, že pri tom odhalí aj tie najmenšie chyby jedla. Gazdiná, ktorej jedlo si stravníci pomaly vychutnávajú a potom ho pochvália, musí byť naozaj skvelá kuchárka! Mamičky a babičky, snažte sa dosiahnuť túto métu.

A nemerajte svoj úspech tým, koľko toho stravníci zjedli, ale tým, ako sú po večeri spokojní.

Marian Smolík

Marian Smolík

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Svet je dobrý a dokonalý. Zlo je optický klam. Sú ešte chvíle, kedy sa mi to vidí inak, ale verím, že keď raz zmúdriem, budem ho vidieť práve takto.Neuvádzam tu kvalifikované rady. Ak vás tieto články inšpirujú k tomu, aby ste niečo urobili, robíte to na vlastnú zodpovednosť.Pozrite tiež moju facebookovú stránku Odpovede z ticha https://www.facebook.com/Odpovedezticha Zoznam autorových rubrík:  Literárne úletyRasizmus a iné predsudkyÚnik pred realitou - technikyMatematické úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu