Láska prináša obrovské množstvo potešenia, ale aj trápenia. Je to téma, ktorej sa venujú filozofické traktáty, básne, piesne, romány, filmy, a nezaobíde sa bez nej ani reklama. Problémy s láskou rieši azda každý človek. A často sa stáva, že čím väčšmi to riešime, tým väčší guláš v tom máme.
Dve protikladné podoby lásky
Predstavte si idylickú fotografiu šťastnej rodiny s deťmi. Pre tie deti je láska akoby mäkkou perinkou, ktorou je vystlané hniezdo, v ktorom žijú. Je to čosi, v čom sa dá príjemne a bezstarostne oddychovať, bezpečné útočisko v komplikovanom svete.
Filmy často končia nápisom HAPPY END a rozprávky často končia vetou: a tak žili šťastne, až kým nepomreli. Zaľúbenci konečne odstránili všetky prekážky a teraz môžu nechať láske voľný priebeh. Vďaka nej už bude všetko dobre, takže vlastne už niet o čom písať a príbeh sa musí skončiť. Ako povedal Lev Nikolajevič Tolstoj, o šťastných ľuďoch sa nedá písať. Literárne zápletky sa splietajú z nešťastia.
Láska je čosi, čo nám poskytuje pokoj, pohodu, istotu a bezpečie.
No láska má aj opačnú podobu. Je hnacím motorom hrdinských činov. Kvôli láske bol turecký zajatec ochotný vykopať studňu na Trenčianskom hrade. Kvôli láske bola rozpútaná Trójska vojna. Kvôli láske sú samci ochotní biť sa medzi sebou na život a na smrť. V kritických situáciách sme schopní robiť hrdinské skutky, ba aj obetovať život, len aby sme zachránili svojich milovaných. Kvôli láske sme ochotní obetovať celý zvyšok svojho života službe milovaným. Kvôli láske sú muži ochotní bojovať s drakom, nech už je tým drakom čokoľvek.
Čo vlastne čakáte od lásky?
Keď prechádzate zlým životným obdobím a hľadáte východisko, nevyhnutne si pri tom spomeniete na radostné chvíle bezstarostného raného detstva, plného lásky. Vtedy možno zatúžite po láske ako po lieku – a začnete ju hľadať. Snažíte sa vlastne použiť lásku ako analgetikum, podobne ako liek proti boleniu hlavy.
Bohužiaľ, až príliš rýchlo prídete na to, že takto to nefunguje. Vzťah, ktorý by ste si na tomto základe vybudovali, bude poznačený vašou sebeckosťou a závislosťou. To, čo bolo primerané pre dieťa, je patologické u dospelého.
Láska ako liek na problémy nefunguje. Nepleťme si príčinu s následkom. Zdravý a úspešný život nie je ovocím lásky. Je to naopak: Láska je ovocím zdravého života. Láska je jedným z príznakov zdravia.
Povedzme si to ešte presnejšie: Láska je tu vždy. Bez prestania sa kúpeme v obrovskom mori lásky. Keby to tak nebolo, tak by sme tu neboli. Problém je v tom, že niekedy túto lásku nevidíme. Nevidíme ju preto, lebo sme si zahádzali výhľad na ňu veľkou kopou jalových myšlienok, prízrakov a ilúzií. Žiť s hlavou plnou týchto prízrakov, to je nezdravý štýl života. Zdravý štýl znamená žiť s čistou hlavou, schopnou vnímať lásku. Ako to teda chceme povedať presne, zdravý život lásku neprinesie, ale zviditeľní.
Láska ako indikátor správneho smeru
Dôležitou úlohou všetkého živého je neustále udržiavať homeostázu, čiže priaznivé prostredie vnútri tela i v okolí tela. Zoberme si ako príklad teplotu. Keď je vonku zima, pocítite nepríjemný pocit a ten vás varuje, že by ste s tým mali niečo robiť. Musíte niečo podniknúť pre to, aby ste opäť prebývali v priaznivom prostredí, v ktorom sa, okrem mnohých iných vecí, aj teplota pohybuje v nejakom rozumnom intervale.
Aj vaša psychika potrebuje homeostázu. Potrebujete zažívať tú správnu zmes emócií, aby ste sa cítili pohodlne. Napríklad priveľa stresu vás ničí a nakoniec môžete skončiť s infarktom. No primálo stresu vás zas nudí. Vtedy siahnete po detektívke alebo čomsi podobnom, aby ste si spestrili život trochou stresu. Nedostatok radosti dokáže riadne skaziť náladu, no veľká náhla radosť môže spôsobiť infarkt rovnako ako stres. To boli len príklady, emócií je oveľa viac. Ak sa všetky pohybujú v určitých rozumných intervaloch, tak máte udržanú psychickú homeostázu a cítite sa ako zdravý a spokojný človek.
Tak, ako je pocit chladu výstražným znamením, ktorý vám signalizuje, že by ste mali čosi podniknúť, tak je výstražným znamením aj pocit nedostatku lásky, opustenosti, neprijatia a strachu. Upozorňuje vás na to, že ste si zatarasili výhľad na lásku a strácate orientáciu.
Je to tak, ako keby ste išli v tmavej noci lesom a svietili by ste si baterkou. Ak by ste žiarovku zakryli nejakou prekážkou. pocítili by ste nepríjemný pocit straty orientácie a hroziaceho rizika. Presne ten istý pocit zažívate, keď si ilúziami, prízrakmi a jalovými myšlienkami zakryjete výhľad na zdroj lásky.
Chcete liečiť príznak alebo príčinu?
Predstavte si človeka, ktorý má problém so žlčníkom. Zje kúsok klobásy a pocíti bolesť. Bolesť je indikátorom, že niečo nie je v poriadku. Je to ako keď vám v aute zasvieti kontrolka, signalizujúca, že máte málo oleja.
Ten človek môže zareagovať dvojako. Môže si vziať liek proti bolesti. Tým potlačí príznak. Je to tak, ako keby ste s tou svietiacou kontrolkou zašli do servisu a tam by vám kontrolku jednoducho odpojili. Už nesvieti, váš problém je vyriešený.
Lenže kontrolka má svoj význam. Dáva sa vám správu, že treba zasiahnuť, nájsť chybu a opraviť ju. V prípade chorého človeka bolesť signalizuje, že by mal okamžite vyradiť klobásu zo svojho jedálneho lístka a objednať sa u doktora. V prípade auta treba okamžite doliať olej a skontrolovať, či niekde neuniká.
Samozrejme, liečiť príčinu je oveľa rozumnejšie. No liečiť príznaky je oveľa ľahšie, takže mnohí podľahnú pokušeniu a siahnu k tomuto receptu.
Ako zareagujete na pocit nedostatku lásky vy?
Máme k dispozícii veľa prostriedkov na liečenie príznakov, od televízora cez psychoterapiu až po drogy. A hojne sa aj využívajú.
Zdravou reakciou je však liečenie príčiny. Zahŕňa v sebe hľadanie správnych perspektív v živote, správne nastavenie filtrov, psychohygienu a podobne. Súhrnne to nazvime osobným rastom.
Úľava, či rast?
Pred touto dilemou stoja dobrí psychoterapeuti. Tí zlí tento problém nemajú, tí sa bez váhania zamerajú na potláčanie symptómov, čiže na poskytnutie okamžitej úľavy. Niektorí možno ani netušia, že možno ísť cestou rastu.
Samozrejme, skoro všetci pacienti chcú úľavu, podľa možnosti okamžitú. Veď práve preto prišli.
Nič proti úľave. Úľava je dobrá vec – ale až potom, keď sme si prečítali posolstvo, ktorý so sebou priniesol pocit bolesti a nepohody. Keď si zlomíte nohu a nakladajú vás do sanitky, tak ste radi, ak vám dajú niečo proti bolesti. Už ste v rukách odborníkov, tí vedia, že potrebujete naliehavú pomoc a robia všetko preto, aby vám pomohli. Už posolstvo bolesti nepotrebujete, už vám nemá čo nové povedať.
Dobrý terapeut vám však ponúkne aj možnosť rastu. V prípade nohy vám možno taktne naznačí, že keby ste viac cvičili, tak by ste boli šikovnejší a menej by ste padali. V prípade psychickej nepohody vám možno poradí, ako sa môžete posunúť smerom k výraznejšiemu prebudovaniu svojho spôsobu vnímania, cítenia a konania.
Táto séria článkov bude zameraná na rast. Ak chcete úľavu, prečítajte si nejaký zamilovaný román, vyžalujte sa kamarátke, alebo si choďte do parku zabehať.