Už sme počuli o všelijakých bilanciách. Je rozumné strážiť si finančnú bilanciu, čiže domáci rozpočet. Niektorí ľudia si musia strážiť energetickú bilanciu, čiže kalórie prijaté v jedle a kalórie spálené pohybom. Okrem toho existuje aj iný druh energetickej bilancie: keď sme na čerstvom vzduchu, jeme zdravé potraviny, hýbeme sa a dodržiavame psychohygienu, tak sa cítime byť ľahkí, svieži a plní energie.
My si dnes niečo povieme o harmonickej bilancii. Presnejšie by bolo „bilancia harmónie“, ale to je nemotorný termín.
Disharmónia
Najprv si povedzme niečo o disharmónii, čiže nesúlade, rozgajdanosti, neohrabanosti, nemotornosti, rozheganosti, roztržitosti, nesústredenosti, či streštenosti.
Keď som bol študent. kúpili sme si s bratom prastaré nákladné auto. Každý, kto ho uvidel, sa začal smiať. Ale jazdilo. Akurát že bolo príšerne rozhegané. Hýbalo sa, ale pritom preukrutne funelo, hučalo, vŕzgalo, ochkalo, fučalo, kvílilo a revalo. Keď sme od neho niečo chceli, najprv sa chvíľu čudovalo, a až potom váhavo zareagovalo. Zatáčali sme napríklad doľava a za zákrutou sme potrebovali vyrovnať kolesá. Museli sme otočiť volant doprava o tri štvrtiny otáčky, kým si kolesá všimli, že sa niečo deje. Keď sme pridali plyn, ťažký motor sa najprv pohol dobrých 5 centimetrov dozadu, a až potom zabral. Automobilové motory sú pružne uložené na gumených podložkách a tie naše už boli riadne rozgajdané. Keď sme plyn pustili, motor sa vrátil. Pohyb sa prenášal na radiacu páku, ktorej rukoväť poletovala hore-dole. Keď sme chceli preradiť rýchlosť, museli sme ju chytať v pohybe ako muchu.
Porovnajte beh olympijského bežca s behom pupkatého strýca, doháňajúceho autobus. Tie pohyby sú úplne iné. Olympijský víťaz vie zaberať svalmi rýchlo, silne a dlho, ale predovšetkým si vie koordinovať pohyby. Neurobí ani najmenší zbytočný pohyb. Svaly má napäté a jeho telo je pevné ako socha. Hýbe sa len to, čo sa musí hýbať.
Alebo porovnajte tanečného majstra so začiatočníkom. Tanec je krásny a príjemný, keď sú partneri v súlade. Keď nie sú, tak nie je veľmi o čo stáť. A tak je to aj so životom.
Harmónia
Naše telo funguje v rytmoch. Najsilnejším rytmom je srdečný tep. Sú ale aj iné rytmy: dýchanie, striedanie dňa a noci, striedanie ročných období, menštruačný cyklus a podobne. Vieme, že práca ide lepšie od ruky, keď sa stane rytmickou. Keď chceme vytlačiť auto uviaznuté v bahne, rozhojdáme ho. Keď chceme hodiť kamaráta do bazéna, rozhojdáme ho. Vojaci pochodujú v rytme, niekedy dokonca aj podľa hudby. Ide im to potom ľahšie a dlhšie vydržia.
Ľudia sa ľahšie dohodnú, keď sa im zosúladia rytmy. Na to slúži podanie ruky. Po pár sekundách vzájomného držania sa srdečný tep zosúladí a ich ďalšia komunikácia prebieha ľahšie. Blízki ľudia sa často objímajú a bozkávajú, a nemusí to mať nijaký sexuálny kontext. Aj vaša mačka veľmi ocení kontakt s vami. Svoju spokojnosť vyjadruje pradením, čo je veľmi zreteľný rytmus. Ktorýsi vedec vraj nedávno zistil, že mačacie pradenie je vyslovene liečivé – a to aj pre človeka.
Keď si chceme poradiť s bežnými dennými povinnosťami, tiež sa do toho snažíme vniesť rytmus. V rovnaký čas spať, v rovnaký čas jesť, to robí človeku dobre. U mladých ľudí plných energie sa to až tak neprejaví, ale starší ľudia si pravidelnosť pochvaľujú. Váš ranný blok úkonov pred odchodom do práce sa s najväčšou pravdepodobnosťou opakuje deň po dni prakticky identicky. Šetríme tým energiu a prechádza sa nám životom ľahšie.
Harmonická bilancia
Sú vplyvy, ktoré nám vnášajú do života harmóniu a sú vplyvy, ktoré harmóniu kazia. Je to ako keď počúvate nahrávku hudby: máte tam hudbu a máte tam šum. Šumu sa nikdy celkom nezbavíte, ale vždy chcete mať čo najviac hudby a čo najmenej šumu.
Harmonická bilancia je pomer harmónie (hudba) k disharmónii (šum). Vplyvy, ktoré nám harmonickú bilanciu zlepšujú, nazvime harmonické aktíva. Vplyvy, ktoré nám harmonickú bilanciu kazia, nazvime harmonické pasíva. Ako ich okamžite rozoznáme? Opýtame sa srdca.
Harmonické pasíva
Predstavte si, že vám v pozadí hrá rádio. Vysiela akúsi ukričanú modernú hudbu. Hrá už rána, takže si ho vôbec neuvedomujete. Teraz choďte, vypnite ho a sledujte pri tom svoje pocity v tele. S najväčšou pravdepodobnosťou pocítite úľavu, akoby ste zložili ťažké bremeno. Citlivejší ľudia pocítia takúto úľavu dokonca aj keď sa vypne motor chladničky. Zdá sa, že tento druh citlivosti sa rozvíja až v staršom veku, takže pre mladých ľudí môže byť identifikovanie tohto pocitu ťažšie.
Ak vám v pozadí hral Mozart, nebude rozdiel taký veľký. Mozartova hudba je naozaj veľmi harmonická. Nakoniec vás však omrzí aj ten. Nič však nie tak harmonické, ako tlkot vášho vlastného srdca.
Veľkým generátorom harmonických pasív sú programy, ktoré sa dnes ponúkajú v televízii. Výstrahy, hádky, vraždy, násilie – to všetko nám vnáša do duše disharmóniu. Škodlivé sú aj časté zmeny záberov a časté striedanie pozornosti.
Harmonické aktíva
Významnými harmonickými aktívami sú hudba, tanec, práca, ktorá ide dobre od ruky, modlitba a meditácia – ak sú robené správne.
Každý je citlivý na niečo iné. Niekoho uspokojí umenie, iného riešenie sudoku. Pre niekoho dokáže byť zdrojom nesmierneho uspokojenia dokonca elegantný dôkaz nejakej matematickej poučky.
Zdrojom harmónie je pre nás všetko, čo nám umožní uvedomiť si, že naše srdce bije v súlade so srdcom vesmíru.
Chcete mať pravdu, alebo chcete mať pekný život?
Najväčším zdrojom harmónie je láska a najväčším zdrojom šumu je neláska.
Je dobré uvedomiť si, že presadzovať nejakú racionálne odvodenú pravdu býva veľkým zdrojom disharmónie. Často sa snažíme tých druhých presvedčiť argumentmi, ale to len málokedy vedie k väčšej harmónii. Príliš sme si zvykli spoliehať sa na racionálne argumenty a odvykli si počúvať srdce. Potom sa divíme, že sa nám manželstvá rozpadajú.
Je veľa pravdivých myšlienok, no len niektoré sú užitočné. Dajte prednosť harmónii pred pravdou, vyplatí sa vám to.
Nič proti racionálnemu mysleniu, len od neho nesmieme očakávať priveľa. Naučte sa dať pri rozhodovaní prednosť srdcu. Ak šípite, že vás presadzovanie nejakej svojej pravdy rozruší a znepokojí, nerobte to – s najväčšou pravdepodobnosťou to aj tak nepovedie k ničomu dobrému.
Myslíte racionálne, koľko chcete, ale vždy sa pýtajte, čo na to povie vaše srdce. Ono vám povie vlastne len jednu vec: bude to dobré, alebo nebude to dobré. Nebude argumentovať, to nedokáže, ale bude si neústupne stáť za svojím. A vždy bude mať pravdu. Akurát sa musíte naučiť rozlišovať, ktoré signály prichádzajú naozaj zo srdca.
Nebojte sa, keď budete počúvať srdce, neosprostiete. Aj zamilovaná študentka dokáže vypočítať kvadratickú rovnicu, ak dávala v škole pozor. Pravdepodobne ju dokonca vypočíta ešte rýchlejšie.
A načo mi tá harmónia vlastne bude?
Položte túto otázku ľuďom, ktorí prichádzajú na ples alebo na operné predstavenie. Odpoveď je jednoduchá: bez harmónie by mali pokazený večer. To mohli rovno zostať doma.
Odpoveď je jednoduchá: bez harmónie by ste mali pokazený život. Bez harmónie budete na každom kroku narážať a všetko bude pre vás problém. Budete sa s každým hádať a v každom vidieť nepriateľa. Budete ufrflaní a nič vás neuspokojí. Život bez harmónie je peklo.
Naproti tomu harmónia je láska, súlad, pokoj, spokojnosť a nirvána. Za všetko budete vďační, nič vám nebude chýbať. Život s harmóniou je raj.
Strážte si harmonickú bilanciu, stojí to za to.