Tento článok sa netýka jadra učenia advaity. Možno ste sa s vecami, o ktorých tu budeme hovoriť, nikdy nestretli. Potom sa touto témou nemusíte zaoberať.
Sú to také témy ako reinkarnácia, jasnovidectvo, či akáša. Nejdem sa tváriť, že sa v tom nejako obzvlášť vyznám, no poznám ľudí, ktorí sa s týmito vecami nepopierateľne stretli – a neraz im to riadne skomplikovalo život.
Advaita sa nepokúša riešiť tieto veci, je to prosto iná téma. Východní prívrženci advaity väčšinou prirodzene veria na reinkarnáciu, zatiaľ čo západní skôr nie. Podstaty advaity sa to netýka. Niektorí autori však túto tému spomínajú. Nesnažia sa ju príliš vysvetľovať, ale skôr prinášajú pár rád, ako v takom prípade nestratiť orientáciu a neprepadnúť panike.
Reinkarnácia
V Indii je náuka o reinkarnácii, čiže prevteľovaní, zakorenená veľmi pevne. Podľa nej duša dostane po smrti tela k dispozícii iné telo. Podľa hinduistickej verzie bude takáto výmena tiel bez konca. Budha k tomu doplnil koncept nirvány. Podľa neho, ak už duša dostatočne zmúdrie, môže prejsť do nirvány, čiže sa rozplynie v blaženej ničote. Advaita vo svojej pôvodnej východnej podobe je práve náukou o tom, ako zmúdrieť natoľko, aby sa človek dostal do nirvány už v tomto živote.
Kresťansky západ toto učenie spočiatku rázne odmietal, no dnešný psychologický výskum ukazuje, že by na ňom predsa len niečo mohlo byť. Existuje regresná terapia umožňujúca rozpamätať sa na minulé životy v hypnóze. Boli zaznamenané prípady, kedy svedkovia predchádzajúceho vtelenia ešte žili a spomienky na predchádzajúce vtelenie sa dali objektívne overiť. Stále sa o tom vie príliš málo na to, aby sa tu dalo niečo tvrdiť kategoricky, no nedá sa to už ani kategoricky odmietať.
Občas na to môžete naraziť pri práci s blokmi. Odrazu sa rozpamätáte na nejakú traumatizujúcu udalosť, ktorá sa vo vašom živote celkom určite nemohla odohrať. Dá sa však dobre vysvetliť ako spomienka na niektoré predchádzajúce vtelenie. Niekedy sú tieto blokmi spojené s telesnými príznakmi, ktoré po vyliečení bloku zmiznú, takže vieme, že to nemusí byť len bohapustá fantázia.
Ak by sa vám čosi také stalo, dobrý nápad býva nedovoliť, aby vám neobvyklosť tohto zážitku odviedla pozornosť od pôvodného zámeru. Prosto to príliš neriešte a sústreďte sa na vyliečenie bloku. Recept sme už uviedli: Spomeňte si na tú udalosť, nakoľko sa to dá, a viďte ju novými očami osvietenia, ako príbeh vo filme.
Jasnovidectvo, akáša a iné svety
Akáša je kronika, v ktorej sú zapísané všetky informácie o svete. Za istých okolností vraj človek môže získať do nej prístup. Niektorí autori tak vysvetľujú jasnovidectvo.
Z advaity môžete mať úžitok aj vtedy, keď ničomu z tohto neuveríte ani slovo. Ak ste sa s tým v živote nestretli, chvalabohu, máte to o to jednoduchšie.
Niektorí ľudia sa však s tým stretli. Bez ohľadu na to, nakoľko je to objektívna realita a nakoľko len ilúzia, subjektívne je to pre nich reálne až-až. A neraz majú riadny problém, ako s tým žiť.
Ľudia na Západe bývajú zvedaví a chcú sa toho o svete dozvedieť čo najviac. Na jednej strane je takáto snaha prirodzená a užitočná (okrem iného nám umožnila náš úžasný vedecký a technický pokrok), no na druhej strane treba aj vedieť, kedy prestať.
Motiváciou tejto zvedavosti totiž býva strach. Chceme poznať svet, aby sme boli pripravení na možné nástrahy. Silný strach vedie k nástojčivému hľadaniu. Potom sa nám môže stať, že vyhrabeme niečo, s čím si nevieme poradiť.
Za hranicami chápania
Niet najmenšieho dôvodu domnievať sa, že svet, ktorý dokáže vnímať bežný človek svojimi zmyslami, je celým existujúcim svetom. Nie je nevedecké predpokladať, že existujú veci, ktoré sú za hranicami nášho bežného vnímania. Lenže hranice nášho vnímania nie sú pevné. Niekto môže vnímať viac. Alebo môžeme získať schopnosť vnímať viac za istých špeciálnych okolností.
Toto nie je nijaká záhadná ezoterika. Zoberte si lievik a strčte si ho do ucha. Svet vašich zvukových vnemov sa rozšíri.
Buďme radi, že je naše poznanie obmedzené. Je to presne z toho istého dôvodu, prečo obmedzujeme deťom prístup k niektorým filmom – prosto by niektoré veci z neho nedokázali psychicky stráviť a mohlo by im to uškodiť.
Niektorí veriaci ľudia vám povedia, že celý život sa snažia o to, aby uvideli Boha. Napokon, hovorí sa o tom aj v Biblii. Niektorí mystickí autori však varujú, že naša nervová sústava by priamy pohľad na Boha nezniesla, rovnako ako naše oči neznesú priamy pohľad do slnka.
A naozaj, existuje nemálo ľudí, ktorí po podobnom zážitku skončili v blázinci. Niektorým nič nechýbalo, akurát ich tam zavrelo nechápajúce okolie ako čudákov, no nemálo je aj takých, ktorí skutočne trpeli a skutočne potrebovali liečbu, aby sa z toho dostali.
Stojte nohami pevne na zemi
Iné svety môžu byť fascinujúce. Napokon, aj advaita je svojím spôsobom pozvaním do iného sveta, do iného spôsobu vnímania. Nie je nič zlé na tom, ak ich chcete skúmať. Viete, ako rozlíšite zdravé skúmanie od nezdravého? Zdravé skúmanie nie je motivované strachom, ale prirodzenou hravou zvedavosťou.
Je to podobné, ako keď sa začnete učiť jazdiť na motorke. Nie je na tom nič zlé. Treba si však nechať poradiť a treba dodržiavať isté zásady, inak by to mohlo byť nebezpečné.
Nespoliehajte sa príliš na veci, ktoré ste si racionálne vydedukovali. V neznámych svetoch vám racionálne myslenie nie je príliš užitočné, to sa vie orientovať len v známych veciach. Pýtajte sa srdca. Ono vám zreteľne povie, kedy je čas prestať.
A čím viac vyrážate na prieskumy do neznáma, tým väčšmi dbajte, aby vaša časť zostala pevne uzemnená. Na Východe aj na Západe existujú kláštory, v ktorých mnísi venujú veľmi veľa času sústredením na duchovné veci. V mnohých z týchto kláštorov venujú mnísi istý čas záhradníčeniu, práve preto, aby zostávali pevne na zemi. Niektorí z nich sa potom stali slávnymi bylinkármi, ako napríklad u nás známy fráter Cyprián z Červeného kláštora – čo bol mimochodom kartuziánsky kláštor, silne orientovaný na meditáciu. Slávny likér Chartreuse bol tiež vyvinutý skúsenými bylinkármi v kartuziánskom kláštore pri Grenobli.
Niektorí veľkí učitelia sa zas držali pri zemi pomocou svojich nechápavých žiakov. Taký bol napríklad Ježiš Kristus a Budha. Ustavične chodili v spoločnosti svojich žiakov, ktorí podchvíľou obracali ich pozornosť k veľmi prízemným a praktickým veciam.
Advaita aj tu pomôže
Hlavným dôvodom, prečo som sem zaradil takúto okrajovú tému, je, že aj tu dokáže veľmi pomôcť advaita. Iste si spomeniete, že jedným z nosných motívov je zastavenie myšlienok. A všetky tieto záhadné a potenciálne nebezpečné výlety do iných svetov sa odohrávajú vo svete myšlienok. A žiadne riziko nepresahuje rámec sveta myšlienok.
Ako sme spomínali, myšlienky sa nedajú celkom dokonale ovládať, možno však získať istý odstup, aby nás celkom nepohltili. Pamätáte sa, ako sme hovorili, že po istom cviku ich začnete pozorovať tak, ako babička pozorujúca z okna premávku na ulici? Nemôže zabrániť tomu, aby v jej zornom poli objavilo auto, no vie, že to auto je pramálo dôležité, že je len súčasťou kulisy. Ona len pokojne pozoruje.