Nasledujúci príbeh o podnikateľovi a povaľačovi je v literatúre citovaný pomerne často:
Bohatý podnikateľ išiel po brehu rieky a stretol povaľača, ako sa povaľoval na brehu jazera, vyhrieval sa na slniečku a očividne bol veľmi spokojný.
„Je pracovná doba, prečo nepracujete?“ opýtal sa podnikateľ.
„Už mám odpracované. Ráno som chytil zopár rýb, predal som ich na trhu, na dnes mi to stačí,“ odvetil povaľač.
„Ale keby ste chytali tie ryby celý deň, mali by ste oveľa viac peňazí,“ pokračoval podnikateľ.
„A načo by mi boli?“
„Kúpili by ste si väčšiu loď. Vďaka nej by ste si zarobili ešte viac peňazí.“
„A načo by mi boli?“
„Najali by ste si ľudí, aby pracovali pre vás. A vy by ste potom mohli už len oddychovať.
„A čo myslíte, čo robím práve teraz?“
Povaľačov návod prináša úžasnú úľavu a zjednodušenie života. A predsa ho väčšina ľudí neprijme.
Čo vedie k spokojnosti
K spokojnosti vedie uspokojenie potrieb. Kto má lacné potreby, nepotrebuje sa namáhať. Kto má drahé potreby, musí si na ne zarobiť.
Sú dva spôsoby, ako dosiahnuť spokojnosť: zvýšiť príjmy alebo znížiť nároky. O metódach ako zvýšiť príjmy sa toho už popísalo veľa. My sa teraz pozrieme na ten druhý spôsob, na zníženie potrieb.
Ako zdravo obmedziť potreby
Obmedzenie potrieb je metóda mníchov, pustovníkov a veľkých mudrcov. U nás vnímame tieto veci ako čosi, čo patrí do minulosti, no v Indii je tradícia tohto spôsobu života stále živá. Má to svoju logiku: ak je zdrojom nespokojnosti nesplnená túžba, potom je najjednoduchším riešením zbaviť sa túžby. Túžby sa možno zbaviť tak, že ju splníme, alebo tak, že na ňu zabudneme. Splnenie túžby ale funguje len veľmi krátko jednu splnenú túžbu čoskoro nahradia tri nové túžby.
Ak sa vám podarí skutočne zabudnúť na túžby, tak si veľmi pomôžete. Musí to však byť ozajstné zabudnutie, nie rezignácia a potlačenie túžby v smutnom vedomí, že som príliš chudobný, nešikovný a bezvýznamný na to, aby sa mi ju podarilo splniť.
Predstavte si, že váš pes vám ráno uchmatne ponožku a nechce vám ju dať. Slovom, chce sa s vami hrať. Vy sa ale ponáhľate do práce. Keď mu ju budete chcieť vziať nasilu, pravdepodobne ju dotrháte. Najjednoduchšie je dať psovi kúsok klobásy. Keď zazrie klobásu, okamžite na ponožku zabudne.
Rovnako sa vy musíte vzdať túžob: tak, že nahradíte túžbu niečím lepším. Teda – nemusíte. Ale je to jediný spôsob, ako metóda vzdania sa túžob skutočne funguje.
Nikdy sa nevzdávajte potrieb z núdze
Keď ľudia prešli z režimu lovcov a zberačov do režimu pestovateľov a chovateľov, urobili obrovský vývojový krok dopredu. Prišli na to, že sa nemusia uspokojiť s tými zdrojmi, ktoré sú, ale si môžu vytvoriť nové zdroje.
Ak vám niečo chýba, vtedy nie je dobrý nápad donútiť sa ku skromnosti vo vedomí, že sa treba zmieriť s tým, že si to nikdy nebudete môcť dovoliť. To nevedie ani k vášmu šťastiu, ani k vášmu rozvoju. Ak by ste sa mali do skromnosti nútiť, potom je oveľa zdravšie začať aktívne pracovať na splnení svojich túžob. Pravda, ak dokážete prijať skromnosť spokojne a s ľahkým srdcom, potom budete mať o dosť jednoduchší život.
Ako rozlíšite túžbu, ktorej ste sa naozaj vzdali, od túžby, ktorú ste len potlačili? Podľa toho, ako by ste zareagovali, keby sa ste sa ocitli v situácii, že jej splnenie odrazu vyzerá byť veľmi reálne. Ak ste sa tej túžby skutočne vzdali, tak vás to nevzruší a jednoducho si počkáte, ako to dopadne.
Snažiť sa teda, či nie?
Najlepšie si to vysvetlíme na malom dieťati.
Predstavte si osemročné dievčatko, ktoré pomáha mame upiecť koláč. To dievča sa snaží – a je to tá najkrajšia forma snahy, pri ktorej sa zdravo rozvíja. V takej situácii je šťastná dcéra i matka. Keby to niekto odfotografoval, určite dostane veľký kopec lajkov.
Úplne iná situácia by bola, keby to dievčatko pieklo koláč z núdze. Možno jeho mama zomrela, otec musí chodiť do práce a dievča sa muselo naučiť variť a piecť, inak by zomrelo od hladu. Pečie s vedomím, že keď niečo pokazí, tak pôjdu obaja spať hladní.
Slovom, aktivita je dobrá, keď ju robíte s vedomím, že v podstate o nič nejde. Keby dievčatko niečo pokazilo, vedľa stojí mama, aby to napravila. A keby sa v istej chvíli rozhodlo nechať to tak a ísť sa hrať s bábikou, tak sa tiež nič nedeje. Dievča je v pohode a bez stresu a rozvíja sa prirodzeným tempom.
Aktivita vám aj tak nepomôže
Aktivita nie je na to, aby nám zabezpečila naše základné potreby.
Existuje veľa vecí, ktoré nevieme nijako ovplyvniť, no ktoré sú pre naše prežitie nevyhnutné. Potrebujeme prostredie s istou teplotou, s istým obsahom kyslíka, potrebujeme vodu, ale nie priveľa, potrebujeme slnečné žiarenie, ale nie priveľa, potrebujeme ochranu pred gama žiarením prichádzajúcim z vesmíru, a tak ďalej. Nič nevieme urobiť pre to, aby nám nepadol na hlavu meteor, aby nás neodvial uragán a tak podobne. V skutočnosti nemáme istotu, či sa nám podarí urobiť nasledujúci nádych.
Bojíte sa tretej svetovej vojny? Aké konkrétne účinné opatrenie dokážete urobiť pre to, aby nevypukla?
Sem-tam si pomôcť vieme, ale to je len malý zlomok z toho, čo potrebujeme. My sa jednoducho musíme spoľahnúť na to, že toto všetko za nás obstaráva nejaká vyššia sila, ktorá nám chce dobre. Kresťania nazývajú túto silu Boh Otec. Keď sa spoľahneme, že máme vedľa seba Otca (rovnako ako sa dievčatko spoľahlo na to, že má vedľa seba mamu), potom sa budeme rozvíjať v pohode a harmonicky. Keď prepadneme ilúzii, že sa musíme o všetko postarať sami, tak môžeme akurát prepadnúť depresii a neuróze.
Máte chuť protestovať?
Veľa ľudí bude mať chuť proti týmto slovám protestovať. Čakám reakcie typu „Poď za mňa zaplatiť nájomné, ty somár, keď tvrdíš, že mi práca nepomôže.“
Tieto reakcie sú do značnej miery dôsledkom toho, že z nás manipulátori vychovali otrokov. Je dôležité, aby sme boli hlboko presvedčení, že ak nebudeme usilovne hrdlačiť od svitu do mrku, tak neprežijeme. Tak z nás budú lacné a výkonné roboty.
Aktivita je dobrá a dôležitá, pretože sme tak skonštruovaní, že aktivita je našou prirodzenou súčasťou a bez nej by sme neboli úplní. Zotročená aktivita je však bohapustý nezmysel.
Roľník usilovne pracuje, ale to mu nezaručí, že bude úroda. Robotník každé ráno vstáva a ide do továrne, ale to mu nezaručí, že sa továreň nezavrú. Učiteľka usilovne vtĺka žiakom do hlavy vedomosti, ale nemá nijakú záruku, že v tých hlavách aj čosi zostane. Lekár bojuje o život zraneného, ale vôbec nie je isté, že ten boj vyhrá.
Slovom, aktivita nie je v žiadnom prípade zárukou úspechu.
Nesnažte sa horúčkovitou aktivitou nahrádzať nedostatok dôvery k onej vyššej sile, ktorá sa o nás stará, a na ktorú sme odkázaní rovnako ako je odkázané dieťa pred narodením na svoju mamu. Bez tej dôvery sa buď strašne zablokujete alebo sa rovno zbláznite.
Zvedavosť, hravosť, ale najmä bezstarostnosť sú onými ingredienciami, ktoré robia z aktivity zdravú vec. A strach je to, čo robí z aktivity neurózu.
Čo vlastne v živote potrebujeme?
Zoznam vecí, ktoré považujeme za nevyhnutné na prežitie, sa môže u jednotlivých ľudí veľmi líšiť.
Existujú tuláci (tulák sa líši od bezdomovca tým, že tulák chce byť tulák, zatiaľ čo bezdomovec nechce byť bezdomovec), ktorí sa živia žobraním alebo drobnými službami, vyžijú z pár centov, a považujú to za celkom príjemný spôsob života. Niektorí z nich sú vzdelaní, ba niekedy aj bohatí – akurát o svoje bohatstvo nestoja a nevyužívajú ho. Takíto tuláci môžu byť dokonca modernými pustovníkmi. V kresťanskej tradícii bývali pustovníci veľmi vážení a mnohí boli vyhlásení za svätých. Formálne majú chudobu v programe všetky rehoľné a mníšske rády, a niektoré ju aj dodržiavajú.
Vy ale nemusíte ísť takto do extrému. Stačí, keď sa nebudete snažiť nákupom nepotrebných vecí hasiť smäd svojej duše po láske. Vecami ho aj tak neuhasíte. Stačí, keď budete používať veci na to, na čo sú naozaj určené, a nie na to, aby ste postúpili na akomsi pomyslenom naskrze iracionálnom sociálnom rebríčku. Šťastie vám neprinesú veci. Šťastie vám prinesie láska spojená s vierou, že sa o vás vesmír postará.
Sú rodiny, ktoré v pohode vyžijú z nízkeho príjmu. Majú sa radi, sú spokojní a nesnažia sa naprávať vesmír. Vedia si zariadiť príjemne strávené dni a minú pri tom len pár šestákov.
Súhrnom
Nehľadajte šťastie a potešenie vo veciach, ale v láske a dôvere vo vesmír. Naučte sa prežívať dni v šťastí a radosti bez závislosti na peniazoch. A keď sa vám na tejto štartovacej pozícii zapáči myšlienka, že vybudujete rozprávkovo bohatý podnik, nuž, smelo do toho! Slobodne, hravo, s ľahkosťou, zvedavosťou a vďačnosťou. S vedomím, že sa nič nedeje, že sa vždy môžete vrátiť na svoju štartovaciu čiaru.
To je ten správny druh aktivity. Na ten sme boli konštruovaní, ten nám bude na úžitok a na radosť.